Сьогодні у Львові найбільш поширеними злочинами є квартирні та кишенькові крадіжки, телефонні шахрайства та кіберзлочини. А ще у місті полюбляють цупити книги, шоколад, обкрадати духівників та дитячі возики… А ось іноземці заявляють у міліцію, що, мовляв, псевдокохана як не гроші видурила, то заміж йти не хоче.
Квартирні крадіжки у місті скоюють найчастіше “гастролери”, телефонні шахрайства здебільшого є витівками ув’язнених, а ось кіберзлочинців знайти нелегко…
Містяни побоювалися, що переселенці зі сходу можуть погіршити криміногенну ситуацію у Львові. Мовляв, невідомо, хто до нас їде. Поза тим, у міліції кажуть, що наразі не зафіксовано кримінальних злочинів, винуватцями яких є переселенці із Донбасу.
Але таких випадків не виключають, бо в Україні подібне траплялося. Також правоохоронці запевняють: у них немає даних про псевдоволонтерів та випадки шахрайства із зібраними коштами для бійців АТО.
Лізуть, коли господаря немає вдома
Найбільш поширеним видом злочину у місті та області залишаються квартирні крадіжки. Цього року на Львівщині зафіксовано понад дві тисячі таких злочинів (звісно, їх є більше, бо не всі потерпілі звертаються до міліції). А ось розкрили таких випадків лише третину!
Правоохоронці чомусь виправдовуються, що на невтішну статистику вплинула… так звана Ніч гніву, коли люди увірвались у приміщення обласної міліції та “пошкодили частину технічного обладнання”. Щоправда запевняють, що уся робота міліції уже налагоджена та показники з розкриття злочинів потроху зростають.
Півтисячі ошуканих по телефону!
Поки одні відкривають відмичками чужі квартири чи лізуть в оселю через вікна, інші злочинці телефонують на мобільні і виманюють гроші. Мовляв, вашого сина, чоловіка затримала міліція, за передоплату на банківську картку їх звільнять.
Здебільшого такі випадки стаються посеред ночі, адже тоді сонна людина менш пильна. До того ж шахраї зазвичай добре знають, до кого телефонують, зазначають факти особистого життя. Правоохоронці кажуть, що потенційних жертв шахраї шукають у соцмережах, де люди самі викладають про себе усю необхідну для шахраїв інформацію. Джерелом можуть бути також сайти рекламних оголошень провідних агенцій.
Зі слів заступника начальника ГУ МВСУ у Львівській області – начальника кримінальної міліції Руслана Домніцака, розкривати подібні злочини надзвичайно складно, бо шахраї постійно змінюють номери мобільних телефонів, знищують свої сторінки у мережі та користуються багатьма платіжними картками.
Аби не бути ошуканим, необхідно передовсім зв’язатись із родичами (які буцімто потрапили в халепу), щоб перевірити, чи дійсно з ними сталася біда
До того ж, більшість телефонних шахрайств здійснюють із місць позбавлення волі, що розташовані переважно у центральній Україні. “Зазвичай вночі на номер телефону дзвонить невідомий, представляється працівником міліції і повідомляє, що ваш родич або близька людина потрапила у халепу. Наприклад, керуючи автомобілем, збила людину. Щоб “закрити справу”, пропонують терміново передати певну суму грошей. Був випадок, коли старша жінка передала шахраю дві тисячі доларів”, – зазначив Руслан Домніцак.
Нещодавно в області викрили групу шахраїв, до складу якої входили шестеро осіб, а їхній лідер перебував у місцях позбавлення волі. “Він телефонував і представлявся керівником підприємства, яке займається господарською діяльністю, і домовлявся про те, щоби йому перерахували гроші за виконання будівельних робіт. Наразі зафіксовано майже півтисячі фактів злочинів, які вчинило це угрупування. Зловмисникам загрожує до восьми років тюрми”, – розповів міліціонер.
Аби не бути ошуканим, необхідно передовсім зв’язатись із родичами (які буцімто потрапили в халепу), щоб перевірити, чи дійсно з ними сталася біда.
Куплю-продам у мережі
На відміну від традиційних крадіжок і шахрайства, кіберзлочинність постійно удосконалюється і йде в ногу з технологіями. Так звані інтернет-шахрайства – це виманювання коштів у людей, котрі хочуть придбати якийсь товар через мережу.
Схема зазвичай стандартна: шахраї ставлять на свій товар занижену ціну, а потім під приводом передоплати або пересилки товару та грошей за нього з оказією, або за допомогою платіжних карток, видурюють гроші у покупців. Специфіка ж даного виду шахрайства у тому, що вчиняють такий злочин не покидаючи робоче місце.
До того ж такі правопорушення можна скоювати з будь-якої точки земної кулі, у будь-якому населеному пункті, самі ж об’єкти злочинних посягань можуть знаходитись за тисячі кілометрів від злочинця. Також доволі складно виявити, зафіксувати і вилучити криміналістично-значущу інформацію при виконанні слідчих дій для використання її як речового доказу. Усе це, безумовно, є перевагами для таких правопорушників.
До слова, в Україні Департамент по боротьбі з кіберзлочинністю МВС України створили лише три роки тому, а відповідні територіальні підрозділи почали створюватися лише на початку 2012-го. Найбільш поширеними кіберзлочинами є фінансовий сектор економіки, а саме банки та їх послуги, а також купівля-продаж через мережу.
“На Львівщині найбільш поширений спосіб інтернет-шахрайства через купівлю-продаж товарів. В основному “шахраюють” через один із найпопулярніший сайтів оголошень. У нас зареєстровано 45 фактів таких злочинів. Такими справами займається відділ боротьби із кіберзлочинністю”, – зазначив Руслан Домніцак.
Увага! Вуличні крадії
У Львові вуличні злодії серед білого дня примудряються зірвати з шиї золотий ланцюжок, украсти гаманець чи телефон. Так, нещодавно правоохоронці затримали одного такого зловмисника. Щоразу чоловік діяв за звичною схемою – підходив до перехожих із запитанням як пройти чи проїхати до певної вулиці. Після цього раптово зривав із шиї співрозмовника золотий ланцюжок та втікав. Жертвами крадія були лише жінки.
Загалом відомо про дев’ять випадків скоєння ним грабежів, серед потерпілих кілька матерів з дітьми, одна потерпіла прогулювалась із дитячим візочком, але навіть це зловмисника не зупинило. Разом із цим грабіжник не гребував вчиняти злочини у під’їздах та ліфтах житлових будинків. Пограбування скоював 22-річний житель одного із сіл Львівщини, інформує прес-служба міського управління міліції.
Головний міліціонер Львова Сергій Зюбаненко каже , що вуличні пограбування у Львові – не рідкість. “У місті часто трапляються подібні речі. Сюди можна віднести і крадіжки з автомобілів. Зловмисники розбивають скло, виважують двері або сканують, а потім цуплять із авто все цінне. Розповсюджені у Львові також і кишенькові крадіжки у громадському транспорті”, – розповідає “Львівській Пошті” Сергій Зюбаненко.
Дивне, смішне і грішне
Окрім традиційних шахрайств, пограбувань у місті часто трапляються й кумедні випадки. Зі слів Сергія Зюбаненка, кожен би здивувався, якби послухав, із якими проблемами люди телефонують у міліцію.
“До прикладу, не так часто, але буває, що дзвонять до нас іноземці і скаржаться, що дівчата видурюють у них гроші. Не дивно, адже іноземці – люди трохи з іншою ментальністю. Було раз, подзвонив іноземець і каже, що дівчина пообіцяла вийти заміж за нього, але не вийшла. Тож він подумав, що такі проблеми вирішує міліція. Ми ж відповіли – у відмові дівчини немає складу злочину”, – зазначив головний міліціонер Львова.
Інколи трапляється, що зловмисники не є такими вправними крадіями. То сейф з грошима не можуть відкрити, то не знають, що такого можна вкрасти, тому до рук їм потрапляє як не книжка, то шоколад, а подекуди під гарячу руку злодія потрапляє і дитячий візочок.
Нещодавно зловмисник викрав гроші та цінні речі з помешкання разом із сейфом. Непроханий гість потрапив до квартири розбивши вікно. Його увагу привернув сейф, який він демонтував зі стіни, ймовірно злодію не вдалось відкрити сейф, тож довелось забрати схованку з собою. А потерпіла позбулась майна на кругленьку суму – більше 30 тис. грн.
Подзвонив іноземець і каже, що дівчина пообіцяла вийти заміж за нього, але не вийшла. Тож він подумав, що такі проблеми вирішує міліція. Ми ж відповіли – у відмові дівчини немає складу злочину
А от із супермаркетів у Львові крадуть не готівку, а … шоколад. Так одна львів’янка поцупила майже півсотні плиток шоколаду, також вона прихопила сметану, каву та чай. Оплатити 611 гривень за товар “забула”.
Щодо безробітних, то вони крадуть книги. Так, 45-річний безробітний львів’янин поцупив кулінарну збірку, яка коштувала майже двісті гривень. В іншій книжковій крамниці також безробітний за кілька днів до початку нового навчального року вирішив втамувати спрагу до знань. Однак вподобане друковане видання вартістю майже 400 грн виявилось не по кишені потенційному покупцю, відтак він вирішив не платити за нього.
А у деяких львів’ян спокуса вкрасти переборює все святе. Так, нещодавно правоохоронці знайшли жінку, котра примудрилася обікрасти духівника. До міліції звернувся священнослужитель одного із храмів міста. Чоловік повідомив, що недорахувався у власному гаманці 2 000 гривень. Разом із грішми зник і мобільний телефон. Особисте майно духівник залишив у приміщенні храму. Спокусилась на добро отця 38-річна безробітна, яка проживає за кількасот метрів від тої церкви, де скоїла крадіжку, інформує прес-служба Львівського міського управління міліції.
Сергій Зюбаненко пояснив, що відповідно до нового Кримінального кодексу все, що має хоча б формальні ознаки злочину, вносять до єдиного реєстру досудових розслідувань. Тому у стрічці новин міської міліції можна часто натрапити на подібні повідомлення.