Поки політика буде в “комуналці” – порядку не буде

Богдан Кіт, директор львівського міського комунального підприємства "Львівтеплоенерго", про стан та перспективи львівського теплопостачання

Богдан Кіт, директор львівського міського комунального підприємства "Львівтеплоенерго", про стан та перспективи львівського теплопостачання

dyadki.jpg  

Політика і борги

- Зважаючи на нещодавнє відключення ТЕЦ-1, якою наразі є ситуація з теплопостачанням у місті?

- Зараз ТЕЦ-1 працює, як і всі об'єкти  теплопостачання, тож всі будинки опалюються. Щодо відключення ТЕЦ-1, то її відключало  ВАТ "Львівгаз" і з питаннями потрібно звертатися до них. Вони її незаконно відключили. Про це мали попередити принаймні за три дні. Окрім того, згідно з законом, об'єкти  теплопостачання під час опалювального періоду відключати  ніхто не має права. Звичайно, в нас є борги за газ, але такі питання потрібно ставити в юридичну площину. ЛМКП "Львівтеплоенерго" має укладену угоду з ДК "Газ України" і всі питання щодо невиконання її умов слід вирішувати у суді, а не відключеннями газу. Однак, на мою думку, справа не зовсім у боргах. Я розглядаю такі відключення як політичну акцію. Скажу більше: ніхто в мороз не відключав би ні котельні, ні  ТЕЦ-1. Адже це призвело б до вибуху котлів, а всі труби і в будинках, і на вулиці позамерзали б і потріскали. Уявіть собі без тепла 926 будинків, 42 школи, 26 дитячих закладів, 11 лікарень і поліклінік, зокрема пологовий будинок, онкологічний диспансер, три військові частини, тюрму і приміщення Служби безпеки України. Таке відключення обійшлося б нам не у 26 млн грн, які ми заборгували за газ, а як мінімум, у 260 млн грн, і то невідомо, чи змогли б ми за ці гроші відновити систему. Лише за один день відключення ТЕЦ-1 ми понесли збитків при повторному запуску в 1,5 млн грн. Тож хто свідомо візьме на себе такі збитки? Це була або політична акція, або просто залякування.

- Чому виник борг, якщо  перед  опалювальним сезоном "Львівтеплоенерго" повністю розрахувалось за газ?

- НАК "Нафтогаз України" вимагає оплати за газ відразу. Натомість за законом "Про надання теплопостачальних послуг" ми можемо взяти  гроші з населення лише після того, як надамо послуги. Зараз в нас реально 25 млн грн боргу за газ, який ми використали в листопаді. Від населення ми отримаємо гроші лише у кінці грудня. Тобто спізнюємося з оплатою  на місяць. І така ситуація повторюється щороку. Окрім цього, у вересні, при формуванні нового тарифу ми заклали тодішні ціни газу, а вже в листопаді НАК "Нафтогаз України" заднім числом збільшив  ціну газу для бюджетних і юридичних установ з 1530 грн до 1850 грн за тисячу кубів.

А нещодавно ДК "Газ України" повідомило, що ми отримаємо нову додаткову угоду, за якою оплата за газ здійснюватиметься за курсом 7,47 грн за долар США, а не 5,05 грн, як було зазначено, коли укладали угоду. Ми підрахували, що за листопад, замість 24,9 млн грн., ми мали б заплатити 36,7 млн грн. Тому ми відразу надіслали листа-звернення з підрахунками до віце-прем'єра. Окрім того, за перебір чи недобір виділених обсягів газу ми маємо сплачувати штраф у розмірі 8% від  загальної вартості обсягів газу. Але ж ми не можемо передбачити погоду!

- Які можливі варіанти врегулювання цієї ситуації?

- Зараз ми взяли на себе зобов'язання платити 1млн грн в день, пізніше маємо сплачувати по 2 млн грн. Щоправда, це поточні платежі за прогнозоване споживання газу, а не погашення боргу. І якщо люди будуть платити за виставленими рахунками, то борг не має зростати. Щодо погашення цих 26 млн грн, то механізм вже є. За 9 місяців 2008 року різниця в тарифах по населенню становить 16 млн грн. Згідно з постановою уряду №440, ми повинні ще раз пройти процедуру відшкодування державою цієї різниці. Саме так перед початком опалювального сезону погасили  85 млн грн за газ за рахунок різниці в тарифах за 2006 - 07 роки.

Світле й тепле майбутнє...

- Відомо, що ціни на газ для населення були попередньо затверджені до Нового року, якими вони будуть після?

- З січня ціна газу зросте. Наскільки - знають лише "нагорі". І не зрозуміло, за яким курсом  ми будемо його купувати. Експерти прогнозують не менше 400 доларів за тисячу кубів.  Якщо рахувати 5,05 грн за долар США, то газ коштуватиме  2000 грн за тисячу кубів, а якщо 7,5 грн , то на половину більше!

- Зі зростанням ціни на газ автоматично зростатимуть тарифи на тепло. Якими й відколи вони будуть?

- Не можу прогнозувати, бо немає прогнозів щодо ціни газу. Щодо термінів затвердження, то єдиною перепоною є наша комісія за цінами. Вони бояться, що ми будемо мати най­більший тариф в Україні. Але "Львівтеплоенерго" не винне у тому, що ціна газу зросте. Всі основні складові тарифу регулює Київ: ціна на газ, електроенергію, мінімальна заробітна плата. Тому ми вийшли з пропозиціями, щоб тариф на теплопостачання затверджували не на місцевому, а на загальнодержавному рівні. Натомість питання тарифів зробили полі­тичним, а поки політика буде в "комуналці", порядку не буде.

- А як щодо альтернативних джерел тепла?

- Ми говоримо про це вже давно, затвердили вже схему теплопостачання міста, де передбачені певні заходи. Що нам заважає перевести ТЕЦ-2 на вугілля чи взяти декілька котелень і перевести їх на щипу (пресовану тирсу). Чому Європа на це переходить, а ми ні. Але є "але". Але рішення має прийняти управління інженерного господарства Львівської місь­кої ради. Я пропонував для розгляду низку вже виконаних проектів з біопаливної енергетики. В Україні є навіть завод, де виробляють щипу. Ми подали розробки і проекти, однак  наразі управління інженерного господарства за­цікавлення не виявляє.

- Попередньо ви запевняли, що справа зрушить з місця за умови затвердження схеми теплопостачання?

- Так і мало бути, але її затвердили тільки у вересні, після чого в Україні почалася криза, і коштів реалізовувати будь-які проекти немає. Тому зараз важливо знайти потенційних інвесторів. Я вже декілька разів організовував зустрічі з потенційними інвесторами, однак жодна з них не увінчалась ус­піхом. Для нас перехід на біопаливо вигідний з трьох причин: енергонезалежність від Росії, воно дешевше за газ,  і при  переході відбудеться заміна старого обладнання.

- Чи йдеться про концесію ЛКП "Львівтеплоенерго"?

- Улітку вийшла постанова  Кабміну  про заборону передачі у концесію підприємств такого типу.  Це може бути спільне управління, однак  наразі це тільки плани. Щоправда, є людина, яка причетна до інвестування і розробки подібних  проектів у Прибалтиці, і яка має конкретні пропозиції і навіть банк, який зацікавлений у фінансуванні проектів. Зараз йдеться про "кінескопівську" і ЛАЗівську котельні, ТЕЦ-2 і, можливо, котельню на Пулюя.

- Як вплинуть такі нововведення безпосередньо на жителів?

- Я хочу говорити не про тариф, а, передусім, про якість надання послуг. Із запровадженням нових технологій і якісно нового рівня обслуговування люди нарешті зрозуміють, за що вони платять. Звичайно, це  має бути відображено і в тарифах.

Два в одному

- А  чи зробили ви якісь кроки для покращення якості надання послуг зараз?

- Ми створили спеціальний відділ, який чистить внутрішні мережі будинків, після чого тепловіддача труб значно збільшується. Після чистки ми переважно забираємо внутрібудинкові теплові мережі на свій баланс. Тож отримуємо замкнутий цикл обслуговування від виробника до споживача. По-перше, ми економимо гроші на посереднику (ЖЕК), а, по-друге, чітко бачимо, де в нас недопрацювання, і можемо відразу їх виправити. Але  таких будинків є дуже мало, адже ми не можемо взяти всі відразу. Наступний етап - це забрати з обслуговування ЖЕКів індивідуальні теплові пункти. Загалом плануємо повернутися до системи, коли "Львівтеплоенерго" буде експлуатуючим підприємством, ремонтом системи займатиметься інша структура, а збором коштів єдиний центр.

- Олекса Гудима, радник прем'єр-міністра з питань ПЕК, нещодавно висловив пропозицію об'єднати два теплових  підприємства Львова  "Львівтеплоенерго" і "Залізничтеплоенерго" в одне. За його підрахунками, це дасть змогу щорічно економити 15 млн грн. Як ви ставитесь до такої ініціативи?

- Якщо прийде потужний інвестор, він захоче працювати з одною об'єднаною структурою. Однак, як на мене, сьогодні це недоцільно. Не секрет, що "Залізничтеплоенерго" має кращі показники і ефективніше працює. І це логічно: підприємство значно молодше, менше і в його модернізацію було вкладено дуже багато. Об'єднання поховає ці результати, а показників загалом не покращить. Єдине, що ми досягнемо, це скорочення  близько 400 осіб, оскільки в  нас дублюється багато відділів. І тут вже виникає проблема у  міста: куди подіти стільки кваліфікованого персоналу? Тому для початку потрібно створити дочірнє підприємство, на баланс до якого перейдуть внутрібудинкові мережі  і власне туди можна буде перескерувати спеціалістів при об'єднанні.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4629 / 1.64MB / SQL:{query_count}