Львів'янам показали оновлену скульптуру Глорії, яка раніше увінчувала будинок на площі Ринок, 3. Її зняли наприкінці минулого року. Через те, що Глорію довго реставрували і майже рік вона не була доступна для огляду, Львовом навіть ширилися чутки, буцімто скульптури чи то вже нема, чи вона у надто поганому стані.
Львів'янам показали оновлену скульптуру Глорії, яка раніше увінчувала будинок на площі Ринок, 3. Її зняли наприкінці минулого року. Через те, що Глорію довго реставрували і майже рік вона не була доступна для огляду, Львовом навіть ширилися чутки, буцімто скульптури чи то вже нема, чи вона у надто поганому стані.
Попри те, що громадськість переконалася, що скульптура зберігається у музеї Пінзеля, суперечки довкола доцільності та правомірності її зняття з фасаду будинку на площі Ринок, 3, не вщухають. Тривають дискусії і щодо можливості зняття скульптурного декору з інших львівських пам'яток архітектури та заміни його на копії.
За словами Лілії Онищенко, начальника управління охорони історичного середовища ЛМР, значну частину скульптур з фасадів львівських кам'яниць треба зняти і замінити копіями. У Ратуші вже давно виношують ідею створення окремого музею скульптури. На думку Бориса Возницького, директора Львівської галереї мистецтв, це мала би бути сучасна будівля, яку спорудять спеціально для потреб музею недалеко від центру. Однак уже більше року далі розмов справа не рухається. Ба більше, міська влада, здається, не може не те що побудувати новий музей скульптури, але й довести до ладу той, що є. Музей барокової скульптури Георга Пінзеля вже кілька років чекає на кошти для перекриття даху, що стане порятунком для цінних фресок та скульптур, які там розміщені. Попри примарність нового музею, плани про зняття автентичних скульптур цілком реальні. Торік вже зняли три скульптури з фасаду будинку на площі Ринок, 3: Глорії та дві фігурки геніїв. Наступного року мають намір зняти обеліски з універмагу, що на площі Ринок, 31, але лише для консервації, і після зміцнення кріплень обіцяють відразу повернути.
"У нас є скульптури, які в настільки поганому стані, що не можуть далі бути на фасадах будівель. Їх треба зняти або реставрувати, якщо це можливо. Якщо ні - міняти на копії. Скульптури розташовані на відкритому просторі і, на жаль, піддаються впливу часу, кислотних дощів і, відповідно, нищаться. Звичайно, можна реставрувати і повертати скульптури на місце, якщо так вирішать спеціалісти. Але тоді треба мати відповідну програму, щоб її постійно підтримувати в належному стані, щоб через два роки вона не посипалася", - розповідає Лілія Онищенко
У Львові є фахівці, які готові змінити відразу всі автентичні скульптури на копії. Але є й такі, що схильні висловлюватися обережніше. За словами Юрія Островського, завідувача кафедри реставрації живопису Львівської національної академії мистецтв, не можна говорити, що всі скульптури потребують заміни. Це має бути обдуманий крок, адже є певні об'єкти, які не можуть бути виокремлені з пам'ятки.
"Я категорично підтримую встановлення копій скульптур на фасадах будівель. Це шлях, яким пішов увесь світ", - зазначає пан Островський.
Однак те, що міські посадовці та деякі скульптори-реставратори називають європейськими підходами, дехто з львівських фахівців критикує та називає незаконним зняттям скульптур. На думку Лідії Горницької, архітектора та керівника архітектурної майстерні №3 інституту "Укрзахідпроектреставрація", позбувшись значної частини автентичних скульптур та декору з давніх кам'яниць, Львів втратить і свою туристичну привабливість для європейських туристів.
"Демонтувавши скульптури з будинку на площі Ринок, 3, чиновники та виконавці порушили закон України, і цим давно мала зайнятися прокуратура, - запевняє пані Горницька. - Згідно з законами України, нерухомі пам'ятки культури можна переміщати, лише коли на це є дозвіл Кабінету Міністрів України. Окрім цього, на кожен об'єкт має бути напрацьована документація. Зараз цим займається наш авторський колектив. Декор фасаду та сама скульптура є невід'ємні. Це не паркова чи станкова скульптура. Демонтаж провели з порушенням закону. Поверхня каменю Глорії знищена через нефахову розчистку. І взагалі, хто поїде до Львова, коли ми все замінимо на сурогати?"
Що цікаво, Юрій Островський, один з ідейників зняття скульптури Глорії, теж визнає, що "вичленування елементів пам'ятки до певної міри суперечить чинному законодавству". Однак скульпторів-реставраторів та посадовців це не зупинило.
Натомість Лідія Горницька переконана, що консервація скульптури на місці, без зняття з фасаду будинку, була б не лише правильним кроком, але і набагато дешевшим, ніж виготовлення копії. Доки дискусії тривають, залишається відкритим питання: чи залишиться Львів музеєм просто неба чи містом з великим музеєм скульптур?