Більше ніж півдня учора, 12 грудня, простояли під прохідною "Львівського автобусного заводу" близько трьох сотень його працівників. На роботу їх просто не пустили
Охорона не відчиняла двері прохідної й не пускала людей на робочі місця, пояснюючи, що на підприємстві немає світла. Електропостачання ЛАЗу й справді вимкнули ще 11 грудня за неоплату, та працівники переконані, що реальна причина того що, їх не пустили на підприємство, зовсім інша. За словами керівника профкому ЛАЗу Марії Красневич, 11 грудня на ТзОВ "Львівські автобусні заводи" оголосили наказ, згідно з яким усі працівники від 12 грудня й до 26 січня мають піти у вимушену відпустку без збереження заробітної плати. Та офіційно з наказом людей ніхто не ознайомлював. Адже профком, який мав цей наказ погодити, цього не зробив. "Вимушений простій без вини працівника згідно з законодавством має оплачуватися у розмірі дві третини від заробітної плати, - пояснила Марія Красневич, - тому ми не могли погодити такий наказ. А сьогодні працівників просто не пустили на роботу".
"Пошта" спробувала з'ясувати обставини справи у директора ТзОВ "Львівські автобусні заводи" Сергія Челяпіна, та керівник підприємства заявив, що йому нічого не відомо про ситуацію, яка склалася в цей день на заводі, оскільки його не було на місці. Пан Челяпін також не відповів журналістові, чи підписував він наказ, за яким працівників підприємства на місяць мали б відправити у відпустку без збереження зарплати: "Є графік роботи. Згідно з графіком, у січні завод не працюватиме у святкові дні", - сказав Сергій Челяпін "Пошті". Проте не уточнив, скільки саме днів не працюватиме підприємство. Як не назвав і загальної суми заборгованості із заробітної плати. На це запитання пан Челяпін заявив, що не може розмовляти, й поклав слухавку.
Не вдалося почути відповідей директора на свої запитання й працівникам заводу, оскільки упродовж усього дня його на підприємстві не було. У телефонній розмові пан Челяпін повідомив Марії Красневич, що він перебуває на ВАТ "Львівобленерго", де вирішує проблему з електропостачанням.
Самі ж лазівці стверджують, що зарплату їм не виплачують вже з квітня цього року, щобільше, людей масово звільняють, змушуючи писати заяви на звільнення "за згодою сторін". За словами Ростислава Сороки, начальника Головного управління промисловості та розвитку інфраструктури Львівської ОДА, загальна сума заборгованості із заробітної плати на всіх суб'єктах господарювання, які утворилися на місці колись одного з найпотужніших підприємств автопрому країни, становить близько 7 млн грн. 30 жовтня у Львівській ОДА відбулася зустріч голови ОДА Миколи Кметя з керівництвом Львівського автобусного заводу. На зустріч із очільником області прийшли один із власників ЛАЗу Олексій Чуркін, голова наглядової ради Олександр Лобко та директор ТзОВ "Львівські автобусні заводи" Сергій Челяпін. Вони запевнили, що мають намір розвивати підприємство і виплатять зарплату. Та, на думку Миколи Кметя, трудовому колективу ЛАЗу пора звертатися до суду. "Чому, коли є попит на тролейбуси, автобуси найбільший завод на пострадянському просторі стоїть?" - риторично зазначив журналістам 12 грудня голова Львівської ОДА Микола Кміть.
- Трудовий колектив увійшов у передстрайкову стадію, коли мирне та позасудове врегулювання цієї проблеми вже практично неможливе. Колектив робить все згідно з законом, крок за кроком ми пройшли усі стадії законної процедури входження у суперечку, як їм і порадила Служба посередництва та примирення. Невдовзі має завершитися трудовий арбітраж і трудовий колектив перейде в етап законного страйку, - розповів "Пошті" Ростислав Сорока.
За словами чиновника, на останній нараді з керівниками галузевих профспілок Сергій Челяпін пообіцяв, що до 19 грудня підприємство виплатить працівникам кошти в сумі не менше одномісячного фонду зарплати. "Це останній термін, коли мають виплатити бодай якусь частину. Далі вже неможливо чекати. І Львівська обласна державна адміністрація звертатиметься до правоохоронних органів, щоб захистити права працівників. Влада області повністю на боці трудового колективу", - наголосив Ростислав Сорока.
Щоправда, правоохоронні органи вже давно займаються справою ВАТ "Львівські автомобільні заводи". На підставі матеріалів Територіальної державної інспекції праці у Львівській області, яка тричі цього року перевіряла підприємство, 8 серпня 2008 року прокуратура Сихівського району Львова порушила кримінальну справу проти на сьогодні вже екс-директора ТзОВ "Львівські автобусні заводи" Дмитра Мартиненка. Його звільнили з посади 25 вересня, призначивши на його місце Сергія Челяпіна.
Загалом на підприємстві працює близько 1500 людей. Середня зарплата робітника становить 1000 грн. За фактом події 11 грудня трудовий колектив ТзОВ "Львівські автобусні заводи" склав акти та скерував заяви у прокуратуру Львова та Територіальну інспекцію праці про те, що їх не допустили на робочі місця. Марія Красневич повідомила "Пошту", що жодних організованих акцій профком підприємства наразі не планує, проте припустила, що з понеділка люди знов вийдуть "на роботу" і, можливо, наступного тижня після закінчення трудового арбітражу на підприємстві буде оголошено страйк.