Місто, в якому помирають леви… Величавих, гордовитих тварин, які є і символом Львова, і його окрасою, треба рятувати. Таких скульптур у нашому місті майже п’ять тисяч, багато з них у критичному стані.
Торік у місті небайдужі вирішили започаткувати благодійний фонд порятунку знищених левів міста. Цей фонд за мету собі поставив моніторинг стану левів, виготовлення проектної документації на їхню реставрацію та й самі роботи з відновлення.
А головне – пошук благодійників, які б фондували гроші на реставрацію левів, відтак стаючи їхніми опікунами.
Треба багато часу, а ще більше грошей
Процедура реставрації левів непроста, тяганина з документами, дослідженнями, архівними даними займає чимало часу.
Тож минув рік, відколи започаткували справу порятунку левів, за цей час жодного цілком відреставрованого звіра, та все ж поступ у справі є. Є проектно-реставраційна документація, щодо відновлення крилатого лева, що на венеційській кам’яниці на площі Ринок, 14. Під опіку його взяли ресторатор Андрій Худо та Олег Мацех, керівник фонду реставрації ушкоджених та знищених левів Львова.
“Ми довго до цього йшли, але нарешті наміри стали реальністю. Першим у проекті “Збережемо львівських левів” став венеційський лев. Але це лише один лев з сотні інших, які потребують уваги. Долучайтесь! Львівські леви чекають на вас, допоможіть їм отримати нове життя”, – написав Олег Мацех на своїй сторінці у Facebook.
Понад 30% левів Львова втрачено назавжди
Аби відновити лева, треба чимало часу і багато грошей. “Якщо обрати якусь не надто велику і складну скульптуру, то перш ніж приступити до реставрації, слід виконати дуже багато попередніх підготовчих робіт. Найперше необхідне дослідження того, як справді виглядала скульптура, вивчити певні історико-культурні архівні матеріали, які могли б допомогти в цьому. Згодом скласти проект реставрації. Саме виготовлення проекту достатньо коштовна річ – десятки тисяч гривень, – розповідає “Пошті” Юрій Гайда, один з ініціаторів проекту “Збережемо львівських левів”.
– Це ж не просто взяти відро цементу або відро вапна, двох хлопців і наляпати. Відновлювати набагато складніше, аніж виготовити скульптурку заново. Треба враховувати те, що було зроблено. Також потрібно провести дослідження матеріалів, з яких було зроблено скульптуру”.
Після того, як є проект реставрації, його треба затвердити у всіх наглядових інстанціях, і вже аж по тому починати реставрацію.
Шукаємо опікунів!
Нині у місті леви руйнуються значно інтенсивніше, ніж раніше, понад 30% левів утрачено назавжди.
“Що найгірше, можна констатувати негативну тенденцію по прискоренню руйнування львівської архітектури загалом. А леви є показником, маркером того пришвидшеного руйнування. Відіграє роль і техногенний, і людський фактор у цій справі. Хотілося б, щоби наші діти і внуки жили у Львові, який буде славитись своєю архітектурою, а не спогадами про неї!”, – каже Юрій Гайда.
Тож, аби спростити усі процедури й заохотити людей долучатись до реставрування, ініціатори проекту “Збережемо левів” паперову роботу беруть на себе.
Позитивні лев’ячі рекорди міста:
– найвище розташований лев – 415 м над рівнем моря (флюгер на майданчику Високого Замку); – найбільший лев – майже 4 м (біля Сихівського кладовища); – найбагатший на леви будинок – 99 зображень – проспект Свободи, 11; – найбільш “лев’ячі” вулиці – просп. Свободи (211, разом з інтер’єрами 245), вул. Городоцька (165), С. Бандери – 154 разом з інтер’єрами; – найстаріша скульптура львівського лева – XIII – поч. XIV ст.
|
“Ми шукаємо опікуна, а на себе беремо весь технологічний процес. Тобто ми намагатимемось зняти складність усіх процесів реставрації, аби львів’янин чи будь-хто інший, хто має порив до меценатства, був лише платником-опікуном. Він платить за проект, який виготовляє проектант. Після виготовлення проектно-кошторисної документації, якщо людина має можливість платити далі і за реставрацію, то вона вносить наступну суму. Якщо ж ні, ми, маючи уже проект по реставрації конкретного лева, залучатимемо інших інвесторів до цього діла”, – пояснює Олег Мацех.
Коштує відновлення левів чимало, все залежить від самої скульптурки, в середньому це обходиться у понад сотню тисяч гривень. “У нас є скульптури левів і є такі леви, які використовуються як масова декорація на будинках XIX - XX століття, такі масові штамповки левів менш цінні і робилися, так би мовити, фабрично. Часом бачимо лева на фасаді і здається, що він у нормальному стані, а виходить, до прикладу, так, як з крилатим левом з венеційської кам’яниці на площі Ринок. Коли ми поставили риштування, виявили, що там багато “доліпок”, і це добряче деформує скульптуру”, – розповіла “Пошті” начальник управління охорони історичного середовища міськради Лілія Онищенко.
Є у місті леви, яких рекомендують забрати з вулиці в музей. Лілія Онищенко розповіла “Пошті”, що на вулиці Коперника біля криниці є два давні леви, досліджував їх реставратор з німецького товариства GIZ, і вирішив, що вони настільки цінні, що місце їм у музеї. Вони зі старої ратуші, поставили у ґроті біля криниці левів після падіння ратуші.
Таємниця львівських левів. Казка-легенда
Якщо уважно придивитись до символів нашого міста, можна помітити, що вони нагадують людей. І це не випадково – адже це колишні львів’яни, які в своєму житті щось зробили для свого міста. Серед них є правителі й прості городяни.

|
Крилатий лев, що на венеційській кам’яниці на пл. Ринок, 14 (фото: галерея “Равлик”)
|
Існує одна ніч у році, коли всі львівські леви збираються у потаємному місці. А на свої зібрання вони запрошують лише тих львів’ян, які творять добро для міста Лева, і розповідають їм свої історії. Головує на цих зборах лев з Високого Замку, куди він потрапив з-під старої ратуші. Це поважний городянин, який, не шкодуючи власного життя, вступив у бій з розбійниками й врятував життя бургомістра. Після цього поруч із входом до ратуші, на високому кам’яному стовпі, з’явився лев, що тримав у лапах щит з написом: “Від вдячних львів’ян”.
Усі затихають, коли з’являється Лев-віщун, який колись служив флюгером, а нині сумує в музеї. Золотий блиск і корона свідчать про його винятковість. А й справді, коли він ще був людиною, то заслужив повагу городян за те, що вмів передбачати повені, пожежі та інші лиха. А коли став левом – його розмістили на шпилі ратушевої вежі, де він і надалі служив львів’янам. Якщо до міста наближались вороги, то Лев-віщун падав з даху в той бік, звідки слід було очікувати небезпеку.
Він часто розповідає про свого помічника – маленького хлопчака, який одного разу, помітивши ворожі загони, що сунули на Львів, першим сповістив городян про небезпеку. І згодом, на старій ратуші, вони теж були поруч. Хлопчак був левом, у пащу якому вкладалась сигнальна сурма. Але відтоді, як завалилась вежа старої ратуші, його ніхто не бачив.
Вхід до потаємного місця пильнують два мармурові леви – колишні воїни, які загинули, боронячи вхід у місто. Трапилось так, що ворог уже декілька тижнів тримав Львів в облозі. Однієї темної ночі зрадник відкрив один із входів у місто. Лише два мужні воїни вступили у бій. Вони не пропускали ворога, доки з міста не підійшла підмога.
На своїх зібраннях полюбляють леви покепкувати з двох братів-сідлярів, які за життя були настільки дружними, що й стали левом з однією головою та двома тулубами на розі вулиць Галицької та Староєврейської. Брати не лише були вправними ремісниками, а й добрими порадниками для городян.
У найтемнішому кутку, наче привид, займає своє місце лев, який ніколи не бачить денного світла, – лев з печери Святоюрської гори. Колись він був воїном, володарем могутньої держави, але згодом відрікся від світу і став першим львівським монахом та оселився в одній з печер. Відтоді гору стали вважати святою, а згодом над печерами звели церкву Святого Юра.
Єдиним, хто не приходить, а прилітає на таємне місце, є крилатий лев-іноземець, що не випускає зі своїх лап книги. За людського життя він багато подорожував. Проте зі всіх міст світу він обрав Львів і оселився у ньому назавжди, і, будучи консулом, запрошував до Львова купців з цілого світу, які приводили сюди багаті каравани товарів.
Жодне зібрання не обходиться без частування. Пригощає всіх лев-корчмар, який навіть при такій поважній публіці не випускає з пащі виноградне ґроно. Це був чоловік веселої вдачі, він допомагав убогим та годував голодних. Його корчму при вулиці Руській знало все місто. Мабуть, тому і серед левів у нього так багато друзів.
У всі часи особливо шановані леви – це будівничі Львова. На зібраннях вони ведуть суперечки про сучасне архітектурне обличчя міста. І сумують, коли хтось з їхнього кола не приходить, зникнувши назавжди разом з черговим зруйнованим будинком.
На відміну від левів-одинаків, представники багатьох львівських родин приходять цілими лев’ячими родинами. Кожна з них має свою багату та неповторну історію. Це меценати, духовні наставники, діячі культури, письменники, музиканти, художники… Ця строката публіка крокує кам’яними, дерев’яними, скляними, шовковими та паперовими ногами. У цю ніч ненадовго вони покидають львівські площі, вулиці, музеї, квартири, щоб зранку знову зайняти своє місце.
Петро та Іван Радковці
За книгою: Таємниці міста Лева. – Львів: Аверс, 2004