Останні дні для Львова видалися геть неспокійними: і псевдозамінування були, і в будинок мера з гранатомета стріляли. Видається, що хтось робить усе можливе, аби посіяти серед містян паніку.
Жодна інформація, на щастя, не підтвердилася, вибухівки на місцях не знайшли. Так, правоохоронцям і працівникам майже десяти служб Львова за вихідні в період із 19 по 21 липня доводилося шість разів виїжджати на місця псевдозамінувань. Зловмисники начебто хотіли підірвати два нічні клуби, два готелі, площу й ресторан у Львові. Через псевдозамінування у п’ятницю, 25 липня, із двох найбільших львівських готелів були евакуйовані всі гості.
“У готель “Супутник” о 19.20 зателефонував невідомий і повідомив, що приміщення закладу заміноване. Анонім порадив працівникам викликати Вибухотехнічну службу та міліцію. Увечері того ж дня отримали анонімне повідомлення про замінування готелю “Опера”, що на проспекті Свободи, а також будинку №20 на вулиці Шевченка. Територію навколо “Опери” відразу огородили стрічкою, людей евакуювали. Ще 30 людей довелось евакуювати з будинку на вулиці Шевченка. У цих випадках жодних вибухових речовин теж не знайшли”, – повідомляють у прес-службі міліції області.
Впродовж тридцяти хвилин, з 16.00 до 16.30, ми отримали чотири повідомлення про замінування. Кожне ретельно перевіряють відповідні служби
Як розповіла Світлана Добровольська, у суботу, 26 липня, за півтори години, починаючи з 13.25, правоохоронці отримали до десяти дзвінків з інформацією про замінування залізничного вокзалу, семи готелів, одного ресторану й одного гостелу.
На місцях подій працювали представники слідчо-оперативної групи міліції, вибухотехніки, експерти НДЕКЦ при ГУ МВСУ у Львівській області, а також представники інших служб, які після ретельних перевірок приміщень і прилеглих територій вибухових пристроїв не виявили.
“Ми встановили, що дзвінки про замінування будівель у Львові здійснювались із території зони АТО”, – розповів заступник начальника ГУ МВСУ у Львівській області Руслан Домніцак. За усіма фактами псевдозамінувань будівель відкрили кримінальні провадження за ч. 1 ст. 259 (завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян, знищення чи пошкодження об’єктів власності) КК України. Зі слів Світлани Добровольської, наразі працівники міліції шукають осіб, які надали неправдиву інформацію про замінування приміщень у Львові.
Поки “Пошта” систематизовувала інформацію про останні псевдозамінування, надійшли нові дзвінки. Зокрема, учора, 28 липня, львівські правоохоронці отримали чотири повідомлення про замінування двох торгових центрів і двох ринків Львова.
“Впродовж тридцяти хвилин, з 16.00 до 16.30, ми отримали чотири повідомлення про замінування. Кожне ретельно перевіряють відповідні служби”, – повідомила речниця МВС Львівщини.
Із гранатомета по будинку мера
Видається, що зловмисникам було мало цієї низки псевдозамінувань, тому аби ще більше посіяти паніку і неспокій у Львові, вони вирішили “вдарити” і по його очільнику.
Так, у ніч із п’ятниці на суботу о 23.30 по будинку на вулиці Стрілецькій, 1, де проживає родина міського голови Львова, завдали удару з протитанкового гранатомета “Муха”. У цей час там не було нікого. Міський голова Андрій Садовий разом із сім’єю на вихідні поїхав у Карпати.
|
фото: Ярослав Табінський |
Внаслідок пострілів була пошкоджена частина даху будівлі, водовідводи і вікна на третьому поверсі. За цим фактом відкрите кримінальне провадження за ч. 1 ст. 258 КК України (теракт). Зазначимо, що розслідування особисто контролює міністр внутрішніх справ.
Мер наразі версії щодо здійснення обстрілу не має, очікує висновків слідства. “Мені важко сказати, хто це міг зробити. Нема людей, із якими я маю особисті конфлікти. Є принципові політичні розбіжності. Останнім часом не було жодних дзвінків чи повідомлень…” – розповів міський голова Андрій Садовий.
Міліція зараз опрацьовує різні версії злочину. “Частини акумулятивного заряду свідчать про те, що це справді може бути зброя, яку використовують безпосередньо проти броньованої техніки. Траєкторію польоту снаряда, місце, звідки він запускався, як прицілювались, якою була ціль, з’ясує слідство. Ми беремо до уваги всі події, які відбуваються не лише у Львові, а й у нашій країні”, – зазначив у суботу Сергій Зюбаненко, начальник міліції Львова.
З його слів, судячи з пошкоджень і знайдених на місці події речових доказів, це була потужна зброя. У відділах міліції такої нема, а от у армії навпаки. Зараз резонансною справою займається УСБУ у Львівській області. Як повідомила “Пошту” прес-секретар УСБУ у Львівській області Ореста Кутна, цю справу правоохоронці передали в СБУ, працює слідчо-оперативна група.
“Слідчі УСБУ у Львівській області розслідують кримінальне провадження, відкрите за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 258 (теракт) КК України. Усіх, хто має інформацію щодо осіб, які скоїли злочин, або тих, хто перебував поблизу місця події, кому відоме місцезнаходження речових доказів у цій справі, просимо звертатися за телефоном 298-66-22. Інформація, яка надійде за цим номером, обов’язково буде перевірена. Телефон довіри працює цілодобово”, – зазначають у прес-службі УСБУ області.
Із початку літа ми виявили трьох громадян Росії, які планували зібрати інформацію дестабілізаційного характеру для подальшого висвітлення у ЗМІ Російської Федерації
Як розповів “Пошті” Володимир Дитюк, начальник УМВСУ на Львівській залізниці, перевірка підозрілих осіб, які могли скоїти якісь злочини у нашому місті, починається ще на вокзалі. Загалом до неї задіяно близько 300 осіб. У Львові, залежно від оперативної ситуації, йдеться про 20 – 30 осіб щодня. Активні роботи почали ще в квітні, коли була анексія Криму, посилили наряди, що працюють на вокзалі. Якщо виявляють злочинців, то ними вже займається СБУ.
“Із початку літа ми виявили трьох громадян Росії, які планували зібрати інформацію дестабілізаційного характеру для подальшого висвітлення у ЗМІ Російської Федерації. Їм заборонили в’їзд до України на термін три роки та депортували. Також з території України вивезли 37-річного громадянина Росії, який їхав у Луганськ. Він розповів, що його покликали друзі по службі в Чеченській Республіці, які зараз воюють поблизу Луганська, – розповіла Ореста Кутна. – Запропонували грошову винагороду в розмірі 1 500 – 2 000 доларів і додаткові преміальні, якщо візьме участь у бойових діях на боці так званих захисників “ЛНР”. Також виявили групу росіян із 12 осіб. Серед них був член однієї з радикальних організацій “Русь”, який за їх допомогою планував дестабілізувати ситуацію в нашій області. Його також примусово повернули в Росію і заборонили в’їзд до України на термін три роки”.
Нічні патрулювання відновили
Відгукнулася на ці тривожні події і громадськість міста. Ще 26 липня жителі Сихова звернулися до міської влади з проханням посприяти відновленню патрульних загонів добровольців, які могли б охороняти правопорядок у Львові разом із правоохоронними органами міста.
“Вбивство мера Кременчука Олега Бабаєва, обстріл будинку міського голови Львова Андрія Садового, численні повідомлення про замінування об’єктів міської інфраструктури – все це можна розцінювати як елементи дестабілізації та наступний етап російської агресії щодо України, основною метою якої є розширення географії терору та дестабілізація ситуації в якомога більшій кількості регіонів нашої держави”, – йдеться в повідомленні.Таким чином, загони Самооборони Львова відновили нічні патрулювання вулиць міста. Добровольці впродовж ночі забезпечують правопорядок на Сихові та в Залізничному районі Львова.
“Щовечора з 22.00 до 8.00 щонайменше четверо самооборонців заступає на нічне патрулювання вулиць разом із правоохоронцями. Ми почали з Сихова, найближчим часом плануємо відновити практику нічних патрулювань і в решті районів нашого міста. Самооборона співпрацюватиме і з транспортною міліцією, зокрема, із середи на головному вокзалі Львова потяги з Донбасу перевірятимуть і наші активісти. Щодня їх там буде п’ятеро-шестеро”, – розповів “Пошті” координатор Самооборони Львівщини Валерій Веремчук.
З його слів, зараз Самооборона Львова налічує 300 добровольців. Проте їхні лави збільшуватимуться, адже після всіх неспокійних подій до охорони міста захоче залучитися більше львів’ян.
“Нині передусім треба хвилюватися про наших вояків у зоні АТО, аби вони були забезпечені всім необхідним: і засобами захисту, і амуніцією, і зброєю, і харчами. Тому нині Самооборона ставить акцент саме на цьому. Попри всі спроби дестабілізувати ситуацію, у Львові доволі спокійно, але нині нам як ніколи треба бути обережними та не нехтувати своєю безпекою, безпекою наших родин”, – зазначив Валерій Веремчук.
Аби долучитися до нічного патрулювання міста, треба зателефонувати на гарячу лінію Самооборони Львівщини (098-88-27-589) або написати на сторінку Самооборони у Facebook.
“Усі, хто має змогу і бажання, можуть записатися. Треба вказати, з якого ви району, аби ми змогли розподілити всіх по районах міста. Поступово будемо охоплювати патрулюванням уночі увесь Львів”, – розповів Валерій Веремчук.
А міліціонери їдуть на схід...
Поки у місті збирають добровольців для нічних патрулювань, наш батальйон патрульної служби міліції особливого призначення “Львів”, який мав охороняти спокій краю, відбув на схід. І не лише він: чи не щодня зі Львова та Львівщини хлопці їдуть у зону АТО боронити територіальну цілісність держави. А хто ж тоді нас захищатиме?
На це Світлана Добровольська відповіла “Пошті”, що хвилюватися нема причин, оскільки не всі міліціонери поїхали. “У нас достатньо правоохоронців у Львові та області, щоби забезпечити спокій і порядок. А цей батальйон був готовий їхати в зону АТО ще від моменту його створення”, – сказала вона.
Очільник міліції Львівщини Дмитро Загарія разом із бійцями 25 липня поїхав на схід України. З його слів, особовий склад батальйону повністю забезпечений усіма засобами захисту та штатним озброєнням. “Усі бронежилети та шоломи – п’ятого ступеня захисту, уся амуніція повністю нова. Скарг ні від кого не надходило. Усі бійці задоволені та готові нести службу”, – сказав Загарія.
А щодо спокою у Львові та області, то, зі слів головного міліціонера Львівщини, його “нікому не вдасться порушити, бо міліція працює в посиленому режимі”. Він вважає, що на наш спокій “полюють” зловмисники зі сходу і всі дзвінки про псевдозамінування надходили саме звідти.