А узбіччя – з хрестами

На дорогах на місцях ДТП багато хрестів. Це пам’ять, застереження чи відволікання водіїв? Про це “Пошта” запитала в даївців, психологів і священиків

фото: Андрій Польовий
Їдучи дорогами міста чи області, на тротуарах, газонах та острівцях безпеки часто можна побачити хрести, лампадки, квіти чи таблички, які інформують, що на цьому місці хтось загинув.
Рідні та близькі приходять туди, приносять квіти, запалюють свічки, згадуючи дорогих їм людей. Когось такі хрести на тротуарах, можливо, дещо насторожують чи навіть лякають, проте їх призначення і в тому, щоби застерігати водіїв і пішоходів, аби були уважними, не порушували Правил дорожнього руху, бо для біди ж багато не треба…

Міськрада і ДАІ не забороняють

“Пошті” відомий випадок, коли на вул. Шевченка, поблизу місця, де розбився мотоцикліст, його рідні на тротуарі, біля самісінької дороги, поставили хрест як знак пам’яті. Та пробув він там не довго. Невдовзі вздовж цієї вулиці встановлювали урни. Так, одну з них поставили на місці цього хреста. Чи то рідні його перед цим прибрали, чи працівники ЛКП самовільно замінили на урну – невідомо. Проте негоже це якось…
Тож “Пошта” вирішила дізнатись у міськраді, хто дає дозволи встановлювати такі хрести і хто може їх прибирати. Проте там чіткої відповіді на це питання не дали. Сказали, райадміністрації Львова такими справами не займаються: ні дозволів встановлювати такі пам’ятні знаки не дають, ані розпоряджень їх демонтувати. У юридичному управлінні міськради теж сказали, що справ із встановленням хрестів на тротуарах чи їх демонтажем не було. Тобто встановлювати пам’ятні знаки можна без перешкод, аби лише не заважали ні водіям, ні пішоходам. Звісно, якщо в районі заплановані оновлення доріг чи хідників, хрести таки приберуть. 
Найбільше їх на узбіччях за межами міста, зокрема, дорогою на Брюховичі. Як розповіла “Пошті” Галина Лемішко, речник УДАІ у Львівській області, такі пам’ятки можна встановлювати, але лише так, щоби дорожньому руху не перешкоджали. Якихось приписів чи законодавчих актів щодо цього в ДАІ нема, випадків, щоби даївці просили прибрати хрест із узбіччя, теж не траплялось. 

А як до цього ставиться Церква?

Як розповів “Пошті” отець Севастьян Дмитрух, голова Комісії сакрального мистецтва Львівської архиєпархії УГКЦ, церква не забороняє ставити пам’ятні хрести. 
“Ми віримо, що хрест – це охорона від усього злого. Якщо на якомусь місці стаються нещастя, наприклад, аварії, значить, там недобра атмосфера, тому там можна поставити хрест. Але робити це треба з вірою. Часто люди хочуть встановити пам’ятний знак чи не на самому перехресті. До такого треба підходити з розумом, адже дорогу з часом можуть захотіти розширити чи якось перепроектувати. Можна ж встановити знак на узбіччі, за 20 чи 30 метрів від дороги! Тоді він не заважатиме жодним новим проектам. Хрест охоронятиме не лише те місце, на якому сталась аварія, – сила Христова берегтиме цілу дорогу”, – розповів отець Севастьян Дмитрух. 
Зі слів співрозмовника, у Львові є багато місць, де постійно стаються аварії. За його спостереженнями, це здебільшого території колишніх цвинтарів. 
“Наприклад, на вулиці Володимира Великого колись був храм Пресвятої Богородиці, а біля нього цвинтар. Тепер на частині цієї ділянки дорога. Люди розповідали, що раніше там часто ставались аварії, але після того, як встановили кам’яний хрест, їх стало значно менше. Головне – завжди і всюди дотримуватися здорового глузду. Ось на вулиці Пасічній є фігура Богородиці. Не знаю, чому її встановили на самому хіднику. Думаю, це неправильно. Її можна було поставити на якійсь клумбі чи за загорожею храму, що поблизу. Ну навіщо це робити серед прохідної частини вулиці?” – зазначив отець Севастьян.
Зі слів священика, встановлення хрестів це давня традиція. Наші діди і прадіди часто так оберігалися від нещасть, навіть на полях чи в лісах їх ставили. Люди вірили, що там до них може вчепитися блуд, а це від нечистого. Тому, щоби сила Христова охороняла народ і більше не ставалося нещасть, усюди ставили хрести з великою вірою.
Наталія Маркевич, психолог
Такі речі, як хрести на тротуарах, квіти і лампадки, можуть по-різному впливати на водіїв: або слугувати нагадуванням, що треба бути обережним, або сигналом, який відволікає.

Кожна людина індивідуально реагує, тому не можна передбачити, якою буде реакція кожного окремого водія. Так, певні люди за кермом, які побачили такий хрест, можуть одразу зосередитись і зрозуміти, що на цьому місці була аварія, а інші лише втрачають свої пильність.

Дуже яскраві штучні квіти є додатковим подразником, їх треба прибирати. Тому я вважаю, що на таких місцях має бути спеціальний знак, який інформуватиме, що це аварійна ділянка. Він був би додатковим інформативним сигналом для водія і нагадував, що треба зосередитись. Це найбільш зручний і доречний варіант.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4511 / 1.58MB / SQL:{query_count}