Обережно, шахраї на “дроті”!

У Львові активізувались телефонні аферисти, які виманюють у розгублених містян гроші. “Пошта” дізналась, як не стати жертвою шахрая

У час, коли люди психологічно напружені і морально виснажені, їх найлегше ошукати. Тому не дивно, що зараз, коли у всій країні дуже неспокійна ситуація, аферисти активізувались. На вулицях міста побільшало патрулів міліції, громадських організацій та активістів, тож шахраї тепер працюють, так би мовити, у телефонному режимі. 
Найчастіше вони маніпулюють емоціями і страхами, розповідаючи, що хтось із рідних обраної “жертви” має проблеми, тому, аби його “витягнути”, потрібно заплатити чималі гроші. Телефонують здебільшого вночі, коли люди найбільш розгублені. 
Як розповів “Пошті” Сергій Зюбаненко, начальник міліції Львова, від початку цього року міліції вдалось виявити чотирьох таких шахраїв. Зокрема, останнього затримали кілька  днів тому у Сихівському районі, перед тим виявили такого афериста у Залізничному районі. За такий злочин максимальним покаранням є позбавлення волі на термін  до п’яти років.

Найлегше обдурити пенсіонерів

Судячи із повідомлень, якими обмінюються львів’яни у соціальних мережах, такі випадки трапляються доволі часто. Щоправда, на щастя, шахраям “щастить” не завжди.
Як писав Stepan Tizhay на своїй сторінці у Facebook, до нього такі аферисти телефонували близько місяця тому. Дзвонили пізно вночі, о 2.00, слухавку підняв батько.  
“Говорили моїм голосом (тато каже, що голос і справді був мій, чи змонтований, чи ні, не знає, але, схожий на 100%). Псевдо-я сказав, що потрапив у неприємності і потребую допомоги. Говорити наче не мав змоги, тому дав номер якогось дядька, який зможе все пояснити. Казали, що вирішувати все треба терміново. І якби справжній я в той час не спав за два метри від тата, то невідомо, як би все далі продовжувалось. Телефону “дядька”, на жаль, не записав, бо вже зрозумів, що це афера. А от в міліцію даремно тоді не подзвонив”, – пише Stepan Tizhay.

фото: meria.sumy.ua

Як запевняють правоохоронці, якщо до вас телефонують і вимагають грошей, потрібно негайно звертатись до них по допомогу, бо ж шахраїв найлегше впіймати, якщо йти по гарячих слідах.
Саме так сталось у ніч з 22 на 23 травня, коли зі заявами про шахрайські дії до Залізничного райвідділу міліції звернулись одразу дві 71-річні львів’янки. В обох випадках зловмисники серед ночі телефонували до літніх жінок і говорили, що їх близькі родичі скоїли дорожньо-транспортні пригоди, у результаті яких травмовані люди. Казали, щоб “вирішити” це питання з правоохоронцями, жінки мусять передати певній особі визначену суму коштів, інформує прес-служба міліції області.
У першому випадку, за словами потерпілої, шахрай представився її зятем, повідомив про те, що скоїв наїзд на пішохода і передав телефон “правоохоронцю”, який заявив, що потерпілий перебуває у вкрай важкому стані, а для “вирішення” питання, жінка мусить передати  тисячу доларів особі, котра впродовж 15 хвилин приїде до неї додому. Після цього, за словами шахраїв, “проблему буде вирішено”. 
“Я сказала, що таких грошей у мене немає, тоді мені було наказано дати скільки є і не класти слухавку. Я зібрала 200 євро та 300 доларів, склала все це у паперовий згорток, як мені наказали, і стала чекати доки приїде той хлопець, котрий має забрати гроші” – заявила потерпіла.
Кур’єр приїхав, проте невідомого чоловіка до квартири жінка не впустила, а кинула йому пакунок з грошима з балкона. Вже після цього почала телефонувати до доньки, онучки і з’ясувала, що її зять спить вдома, нікуди вночі не їздив і ніякої дорожньо-транспортної пригоди не скоював. Зрозумівши, що стала жертвою шахраїв, жінка звернулась до райвідділку.
У другому випадку шахраї телефонували пенсіонерці близько шостої ранку. Представившись правоохоронцем, невідомий розповів, що її син скоїв ДТП і важко травмував пішохода. Як і в попередньому випадку, “проблему” запропонували “вирішити”, але цього разу вже вимагали дві тисячі доларів. “Я думала, що син вдома спить. Пішла до його кімнати, подивилась – дійсно спить. Тоді я його тихенько розбудила і кажу – тут мені дзвонять і кажуть, що ти збив людину. А син каже дзвонити в міліцію” – розповіла жінка. Тож правоохоронці цього разу кур’єра затримали.
Якщо до вас телефонують і вимагають грошей, потрібно негайно звертатись по допомогу, бо ж шахраїв найлегше впіймати, якщо йти по гарячих слідах
“Спрацювала слідчо-оперативна група, особу затримано на гарячому в момент передачі грошей. Завдяки цьому ми змогли затримати особу, яку зараз відпрацьовуємо на предмет причетності його до скоєння подібних злочинів на території Залізничного та інших районів Львова та області”, – розповів начальник Залізничного райвідділу міліції Ярослав Грицик.
Так шахраєм виявився безробітний, раніше судимий 23-річний мешканець міста Червоноград, якого підозрюють у причетності до скоєння цих та подібних злочинів. Сам затриманий повідомив, що про шахрайство нічого не знав, а поїхати забрати гроші його попросив товариш, з яким нещодавно познайомився, за це той пообіцяв заплатити 500 грн. 
Як розповіла “Пошті” Світлана Добровольська, керівник прес-служби міліції Львівщини, останнім часом шахраї досить активно використовують подібні схеми. Телефонують же здебільшого вночі і до літніх людей,  їм найважче зорієнтуватись, готові віддати все, що мають, аби лише врятувати близького родича з біди, особливо, коли йдеться про дітей чи онуків.
За цими фактами відкриті кримінальні провадження за ч.1 ст.190 (шахрайство) КК України. Санкція статті передбачає покарання у вигляді штрафу до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до двох років, або обмеження волі на строк до трьох років.
Зі слів Сергія Зюбаненка, трапляються випадки, коли таким видом шахрайства займаються люди, які у той момент перебувають у місцях позбавлення волі. Вони через своїх знайомих шукають “жертв”, залякують і кажуть переказати гроші на певний номер картки. Потім, при розкритті злочину, виявляється, що на той момент людина вже була затримана. 

Як не стати жертвою аферистів?

Правоохоронці закликають громадян бути пильними та обережними, не довіряти тим, кого не знаєте. Зі слів Сергія Зюбаненка, першочергово варто  перевірити слова незнайомців, зателефонувавши безпосередньо до своїх родичів та перепитати у них, чи насправді з ними сталася ситуація, про яку стверджують можливі шахраї. Якщо ж до близьких неможливо одразу додзвонитися, тоді потрібно перевірити цю інформацію, звернувшись до працівників міліції. Саме тоді ви зможете вберегти себе від шахраїв.
Як інформує прес-служба міліції, існують випадки, коли шахраї можуть до вас зателефонувати з невідомого номера та сказати, що:
а) у вашого сина (доньки) виникли серйозні проблеми, а саме він когось побив ( міліціонера, лікаря, таксиста або іншу особу) при цьому спричинив йому серйозні тілесні ушкодження, а для того, щоб відшкодувати шкоду потерпілому та не відкривати по цьому факту кримінального провадження необхідно, наприклад,  5000 доларів.  При цьому ви можете почути крики про допомогу слабким голосом, що буде унеможливлювати точну ідентифікацію голосу вашого родича, вводячи вас в оману, що родич дійсно там, в таких випадках шахрай буде представлятись, як правило, працівником міліції якогось райвідділу;
б) шахрай телефонує до вас, представляється вашим родичем та просить вас про допомогу, а саме говорить, що потрапив у серйозне ДТП та йому необхідно, наприклад, 2000 доларів для того, щоб уникнути відповідальності, від свого автомобіля він не може відійти, а тому за грошима прийде його знайомий на ім’я Василь;
в) рідко, але буває, шахрай дзвонить та говорить вам, що ваш родич у його полоні, при цьому хтось тихо говорить у трубку плачучи “Поможіть”, а шахрай при цьому говорить вам, що відпустить вашого родича за, наприклад, 5000 доларів США.
Особливості злочину:
а) зазвичай шахраї дзвонять у цих випадках у нічний час з 03.00 до 05.00 та намагаються використовувати вертикаль мати – син, бабця – онук, тобто дзвонити до матері (бабці) та просити гроші за сина (онука);
б) ви будете сонні, ваш мозок буде повільно працювати, тому, зазвичай, дуже часто жертви не можуть правильно проаналізувати ситуацію та прийняти правильне рішення;
в) плач, тихий заплаканий голос та прохання про допомогу буде прискорювати вас у пошуку грошей та викликати у вас думку, що це ваш родич;
г) шахрай при розмові не буде вам давати можливості щось сказати іншій особі та комусь зателефонувати, тримаючи ніби вас на повідку (багато запитань, постійне перепитування);
д) виманюючи у кожної нової жертви значні суми не є важко для скоєння кожного нового злочину купувати новий мобільний телефон та нову SIM-картку.

Як не потрапити на гачок шахрая і як поводитись, якщо таке трапилось: 
а) спитайте про ім’я, прізвище або про особливі прикмети вашого родича, якщо цього не називають, або назвали не те, знайте, до вас дзвонять злодії;
б) спробуйте просто зв’язатись з родичем, якщо з ним все добре, значить ви стали жертвою шахраїв;
в) зателефонуйте до міліції та спитайте, чи траплялась ДТП або чи затримувався такий-то громадянин, якщо ні, значить  це телефонують до вас вимагачі.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4563 / 1.63MB / SQL:{query_count}