"Знесіння": серіал із забудовою парку триватиме й надалі
Попри те, що ухвала про відведення земельної ділянки на Довбуша, 15 досі знаходиться в суді, з достовірних джерел "Пошті" стало відомо, що цю частину львівського парку "Знесіння" невдовзі таки почнуть забудовувати. Непрямим підтвердженням цього є й те, що на останній сесії Львівської міськради більшість порушень, які наразі оспорюються у суді, депутати "узаконили", ухваливши зміни до сумнозвісної ухвали №1023 від 05.07.2007.
Нагадаємо, справа "Довбуша, 15" стала найрезонанснішою у низці випадків забудови території львівських парків. Адже вперше в межах регіонального парку збиралися побудувати цілий житловий квартал, причому, за словами юристів, рішення про можливість такого будівництва ухвалили з численними порушеннями українського законодавства. Компанією, яка має намір реалізувати амбітний проект житлової забудови парку, є ТзОВ "АрхіБуд". Особа її засновника - депутата міської ради від фракції БЮТ Михайла Мужилівського - вочевидь, відіграла не останню роль при ухваленні торік депутатами рішення щодо ділянки. Згідно з двома ухвалами міської ради, частину регіонального ландшафтного парку "Знесіння" площею 2,9 га віддали під будівництво елітного житла.
Остаточне рішення про ділянку на Довбуша, 15 депутати ухвалили п'ятого липня 2007 року на сумнозвісній та суперечливій "нічній сесії", де, окрім цього питання, ухвалили і багато інших неоднозначних рішень. Свої рішення депутати ухвалили без належного пакету документів і нехтуючи думками експертів, які запевняли, що будувати житло на цій території заборонено. Передусім, вона належить до території парку та має статус об'єкта природоохоронного фонду. Вона є зоною стаціонарної рекреації регіонального ландшафтного парку, а не постійного проживання людей. А згідно з Історико-архітектурним опорним планом Львова, це територія охорони природного ландшафту, яку можна використовувати лише для рекреаційних функцій. Що більше, ділянка, яку хочуть забудувати, розташована на межі ансамблю історичного центру, внесеного до Списку світової спадщини ЮНЕСКО.
У жовтні 2007 року прокуратура міста Львова подала позов до Львівської міської ради з вимогою скасувати обидві ухвали сесії ЛМР, за якими ТзОВ "АрхіБуд" отримало цю земельну ділянку. У січні цього року Львівська міська рада на суді визнала нечинність двох ухвал, якими передала ділянку на Довбуша, 15 ТзОВ "АрхіБуд". Тим самим влада погодилася з фактом, що земельну ділянку площею 2,9 га під житлову забудову в межах парку "Знесіння" товариству передали незаконно. Однак, попри таке зізнання посадовців міської ради, суд і далі триває.
"Львівська міська рада надала суду всі затребувані від неї документи. Вони фактично підтверджують незаконність ухвал щодо ділянки на Довбуша, 15. Але судові засідання далі тривають", - розповів "Пошті" Дмитро Гудима, адвокат, член адвокатського об'єднання "Козаков і партнери".
Днями відбулося чергове судове засідання. Та слухання справи вкотре перенесли. Тепер через відсутність двох суддів. Однак, завдяки змінам до ухвали, прийнятим на останній сесії міськради, невдовзі сам суд може стати неактуальним. Фактично "заднім числом" виправили пункт, який і оспорює прокуратура. Чиновники міськради у суді визнали: купівля ділянки відбулася незаконно, позаяк землю мали вилучити з користування військової частини, яка раніше там базувалася, та перевести ділянку до земель міста і лише після того з погодження міської ради можна було б її продати. Та фірма придбала ділянку "в обхід" міста. Останніми ж змінами до ухвали цю "бюрократичну дрібницю" виправили, внісши пункт, яким ділянку де-юре вилучили з користування військових та передали до власності міста. Окрім цього, міські обранці дещо збільшили площу ділянки, яку вони віддали під забудову - з 2, 8317 до 2, 8939 га. Останньою ухвалою депутати також спробували зняти питання про можливість чи неможливість будівництва, перевівши призначення ділянки у землі житлової та громадської забудови. Ухвалу внесли у порядок денний з голосу як додаткове питання, але голосували за неї не в кінці, як це прийнято, а перед усіма земельними питаннями. Її проект не роздали журналістам, а самі депутати побачили його лише перед голосуванням і не мали часу детально ознайомитися.
Єдиний голос проти належить депутату Теодору Дяківу. За його словами, при ухваленні цих змін міська рада грубо порушила законодавство. Адже всі землі в межах парку та його зон, які охороняють, є землями природо-заповідного фонду. Віддавати їх під житлову забудову можна лише, якщо є особлива державна потреба і лише за погодженням Кабміну чи Верховної Ради України.
"Дивує, що депутати внесли зміни до ухвали, яку прокуратура оскаржує в суді. 5 грудня могли винести остаточне рішення у процесі. Ці зміни можуть дати підставу суду знову приступити до розгляду справи", - розповів Олег Мацех, координатор Громадського форуму Львова.