Уже шостий день на західному кордоні України діють нові норми безмитного ввезення громадянами тютюнових виробів, горілки та інших спиртних напоїв на територію Євросоюзу. Тепер цього краму можна везти менше, аніж було дозволено до 1 грудня. Лише за один тиждень ці обмеження уже вдвічі скоротили потоки мешканців прикордоння до Польщі. Для багатьох українців та поляків прикордоння власне торгівля сигаретами, алкоголем та пальним була непоганим джерелом прибутку. Тим паче, усі ці речі у сусідній Польщі дорожчі, ніж у нас. Наприклад, пальне там понад 1 євро. У середньому пачка цигарок там коштує 1,2 євро (власне, найбільший зиск був саме на сигаретах). Старт нових норм, як вже писала "Пошта", відзначився скандалом: цього тижня на пункті пропуску Медика - Шегині польська поліція, застосувавши ґумові кулі, розігнала майже сотню демонстрантів, які протестували проти новацій.
Суб'єктивний погляд |
Іван Грись, |
- Звісно, це вигідний бізнес. Нові правила з обмеженнями є сильним ударом по сімейному бюджету для мешканців, які на такому продажу виживали. Мешканці Старого Самбора також неодноразово перетинали українсько-польський кордон. Вони не роблять великої шкоди ані Україні, ані Польщі. Знаю, що кошти від проданого спиртного та тютюнових виробів, зазвичай, йдуть на продукти харчування власних родин. У гірських районах важко з робочими місцями. Або йти до лісу й вирізати його, що шкодить Карпатам, або ж займатися чимось іншим. У 7,5-тисячному Старому Самборі неофіційно понад тисяча мешканців перебуває на закордонних заробітках, залишивши свої родини. Хто ж не має роботи, то їде на будови до столиці або ж ось так перевозить горілку та сигарети.
Орест, - Ці обмеження ускладнили життя багатьох людей, бо вони з продажу горілки та цигарок жили. Тепер їздитиме менший контингент людей, зокрема і поляків. Я також їжджу, відколи працює цей пункт пропуску. Хто ближче мешкає до кордону, той частіше їздив до Польщі. Хтось і по 2-3 рази на день. Особисто я їздив по 15-16 разів щомісяця, і так упродовж кількох років. Тепер перетинатиму раз на тиждень. Скажімо, за продаж блоку цигарок та літра горілки у Польщі можна було мінімально заробити 70 грн, адже там вищі ціни і був попит.
Лєх Осенковскі, - Часто їжджу до України, бо у вас пальне, цигарки та спиртне дешевші, ніж у нас. У нас 1 л горілки коштує 16 злотих. Шкода, що тепер можна ввозити з України до Польщі лише дві пачки цигарок, а не блок, як колись. Колись мав із таких перевезень певний заробіток. На жаль, тепер це буде мізер. Їжджу тричі на тиждень. |
Подорожні та жителі прикордонної зони (йдеться про українців, які мешкають на
15-ти кілометровій території від кордону - "Пошта") тепер можуть перевозити лише 40 штук цигарок (дві пачки) або ж 10 сигар чи 50 г тютюну для куріння. Досі кожна особа, яка перетинала польський кордон, могла, не декларуючи, ввозити дві сотні цигарок, 50 сигар та 250 г тютюну. Натомість є різні норми на перевезення алкогольних напоїв для цих двох категорій. За словами Є. Коштоловіча, нововведенням є норма перевезення пива, якого не можна везти понад 16 літрів (для подорожніх) та більше двох літрів - для мешканців прикордоння. До 1 грудня цей хмільний напій не входив у польський список обмежень. Тепер мешканці прикордоння можуть везти 0,5 л спиртних виробів з концентрацією спирту 22% або більше, або 0,5 л спиртних виробів з концентрацією спирту не більше 22% та 0,5 л вина та 2 л пива. Інші особи - 1 л спиртних виробів з концентрацією спирту 22% або більше або 2 л спиртних виробів з концентрацією спирту не більше 22%, а також 4 л вина та 16 л пива.
"Є жителі прикордоння, які по 4-5 разів на добу з таким товаром перетинали українсько-польський кордон. Звісно, від такого перевезення вони мали економічну вигоду", - каже Є. Коштоловіч. За попередньою інформацією, польські урядовці хочуть невдовзі обмежити можливість перетину кордону лише до одного разу на добу - це для тих, хто везтиме алкоголь та тютюн. Також відомо, що з 1 січня 2009 р. у Польщі збільшують акцизи на тютюнові та алкогольні вироби, тому там ці товари стануть дорожчими.
Згідно з новаціями, збільшено загальну вартість товарів для персонального використання або для подарунків: із 175 євро до 430 євро для приватних осіб, що прибувають в ЄС авіа- або морським транспортом, і до 300 євро для приватних осіб, що прибувають до ЄС наземним або внутрішнім водним транспортом. Нові правила також передбачають скасування обмежень на провезення парфумів, туалетної води, кави та чаю, якщо їх кількість не свідчить про торгове призначення. Однак у разі виявлення під час митного контролю у громадян товару більшої кількості, ніж вказано, або вартістю понад 300 євро, їм загрожує відповідальність за Кримінально-фінансовим кодексом Республіки Польща.
Досі щодоби міжнародний автомобільний пункт пропуску Смільниця - Кросцєнко (він розташований на території Польщі і є, радше, туристичним, через нього можна потрапити на південні терени Польщі, а також у Чехію та Словаччину - "Пошта") перетинало до 1,2 тис. автівок як польських, так і українських. Загалом це 2-3 тисячі осіб, кожна з яких возила горілку, цигарки та пальне. До речі, колись в автомобільному баку можна було перевезти 200 л пального. "Тепер є одна вимога - перевозити його у рідному, заводському, баку", - каже пан Коштоловіч, додаючи, що тепер про усі самопальні баки можна забути.
Смільниця - Кросцєнко