Батьки дітей – вихованців дошкільного навчального закладу № 61, що у Львові на вул. Сулими, 32 (колись належав ВАТ «Завод «Львівсільмаш») – правовим шляхом, у суді, наполегливо відстоюють, аби цей дитячий садочок й надалі функціонував, і був переданий у комунальну власність міста. Цьогоріч батьки вже зверталися листами до Президента України, Кабміну, Міносвіти, Львівської облдержадміністрації, Генпрокуратури України, прокуратури Львівщини, інформуючи про порушення законів України «Про дошкільну освіту», «Про освіту», «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності». Вище ж керівництво, як це буває, доручило з’ясувати ситуацію довкола львівського дитсадка (нині його вихованцями є майже 40 дітлахів) місцевим органам влади.
Натомість самі батьки обурені бездіяльністю у правовому захисті садочка з боку представників Львівської мерії у суді, зокрема, про це свідчить судове засідання 6 травня 2008 р. у Господарському суді Львівської області.
Справа тягнеться ще від початку 2006 р. 13 лютого 2006 р. було підписано договір-міни між ВАТ «Завод «Львівсільмаш» та ЗАТ «Міжнародна агропромислова корпорація» (МАК), згідно з яким підприємство передало (продало ?) у приватну власність ЗАТ МАК низку споруд соціального призначення, серед яких був і дитячий садочок із прибудовою загальною площею 580,3 кв. м на вул. Сулими, 32. Згодом садочок перейшов у власність одного з банків, а опісля – однієї з київських фірм. У власності останньої нині й перебуває дошкільний навчальний заклад.
Власне зазначений договір-міни батьки намагаються оскаржити у суді. До речі, 20 травня у Шевченківському райсуді Львова відбудеться судове засідання щодо визнання договору-міни недійсним. «Якщо за рахунок держави були збудовані об’єкти для громадян, то за законом, вони у громадян й мають залишитися. У суді хочемо з’ясувати, яким чином державні об’єкти опинилися у приватній власності. Тим паче, в одному з листів (голові депутатської комісії з питань освіти, науки, культури, медицини та соцзахисту Львівської міськради В. Оверкові) керівник Франківської райадміністрації м. Львова пан Базарник 12 березня 2008 р. написав: згідно з п. 5 ст. 63 Закону України «Про освіту» сказано, що об’єкти освіти та науки не підлягають приватизації, перепрофілюванню або використанню не за призначенням, тому Франківська райадміністрація вважає за необхідне оскаржити всі рішення, прийняті по цій будівлі», – наголосила «СП» представник батьків садочка на вул. Сулими, 32, Мирослава Будняк. Як додає співрозмовниця, у цій ситуації також порушено п. 6 ст. 16 Закону України «Про дошкільну освіту», в якій зазначено, що «реорганізація або ліквідація чинних комунальних дошкільних навчальних закладів, а також дошкільних навчальних закладів, створених колишніми сільськогосподарськими колективами, державними господарствами допускаються лише за згоди територіальної громади загальних зборів села, селища, міста або на підставі місцевого референдуму.
«Зі січня 2008 р. відкрили як новостворену групу з дітей садка № 61 у сусідньому садочку № 128 (колись належав заводу «Кінескоп»), але з фактичним перебуванням дітей безпосередньо у садку на вул. Сулими, 32. Це є перший крок до ліквідації дошкільного навчального закладу. Отож, юридично садочка № 61 на вул. Сулими, 32, вже немає. Але ж це сталінський шлях – немає садочка - немає проблеми. Але цей заклад потрібен дітям та місту!», – наголошує співрозмовниця. Вона додає, що кухню у садку № 61 закрили, тому їжу для дітей... носять зі сусіднього садочка, що на вул. Кондукторській, 18.
У своєму листі від 24 квітня 2008 р. начальник відділу департаменту загальної середньої та дошкільної освіти Міносвіти В. Шинкаренко наказав місцевій владі «вжити відповідних заходів для збереження дитсадка».
Ситуацію навколо садка на вул. Сулими, 32, «СП» прокоментувала начальник управління освіти та науки Львівської міської ради Надія Оксенчук. «Колись цей садочок
належав «Львівсільмашу», але кілька років тому завод вчинив протизаконні дії. Зокрема, по-перше, вніс у статутний фонд цей садок, по-друге, розрахувався ним за борги. Згодом садок перепродали, і тепер існує фірма, що є його третім власником. Справа ж із поверненням майна перебуває у суді. Отож правомірно чи неправомірно були вчинені дії, має з’ясувати суд». За словами головного освітянина міста, мерія «хоче і прагне, аби садочок на вул. Сулими,32, став комунальною власністю». Ба більше, у міському управління освіти навіть обіцяють: якщо садок стане комунальною власністю, то його згодом «можна буде реконструювати». Водночас Н. Оксенчук відкидає закиди батьків, що мерія неналежним чином відстоює дошкільну установу.
У мерії кажуть, що зазвичай конфліктними є відомчі садочки, коли завод чи якась фабрика вважає, що це його власність. «Хоча є постанова Кабміну та указ Президента, що всі об’єкти соціально-культурного призначення не повинні бути внесені до статутного фонду підприємства, їх мають використовувати за призначенням. Тобто, якщо вони були дошкільними установами, вони й надалі мають ними залишатися». Скажімо, до конфліктних мерія зараховує садочок «Укрпошти», де ведуть переговори з Міністерством транспорту та місцевими керівниками.
У Львові зараз налічують 94 дитячі садочки. Для порівняння: у 1996 році у місті працювало 182 садочки. Хоча й за два останні роки у дошкільних навчальних закладах відновили 100 груп, але й досі бракує місць. Цьогоріч планують за кошти інвесторів збудувати новий корпус дитсадка на вул. Новознесенській, а також дитсадок на Левандівці, триває будівництво комплексу дитячий садок-школа на Сихові. На запитання «СП», скільки бракує місць для малечі Львова у дитячих садочках, Н. Оксенчук відповіла: «Маємо облік дітей віком до 6 років. Але ж це не означає, що є така потреба. Не кожній родині потрібен дитячий садок. Якщо повертатися до статистики, то ми лише на 57 % забезпечуємо місць у дитячих садках».