Львовом проїдуть танки та БТРи, а король Данило вперше представить львів’янам свою пані. Так розпочнеться урочисте відкриття святкування Дня міста у Львові. Але танки будуть іграшкові, а панна короля Данила хоч персонаж і видуманий та стане цілком реальною…
Попри напружену ситуацію в країні, у Львові вирішили, що все ж таки День міста святкуватимуть. У мерії певні: це привабить туристів, підтримає імідж міста Лева та покращить львів’янам настрій. Цього року свято триватиме аж чотири дні – з 1 до 4 травня. Заплановано велику кількість атракцій. Проте, порівняно з попередніми роками, у 2014-му веселитимуть туристів та містян не так зірки світового масштабу, а переважно місцеві таланти.
“Наше місто завжди було відкритим для гостей і сподіваємося, що воно щоразу буде ставати все комфортнішим й для мешканців”, – певна начальник управління культури міськради Ірина Подоляк.
Так, 1 травня відкривається ХІІ Міжнародний етно-джазовий фестиваль “Флюгери Львова”, який традиційно відбувається у внутрішньому дворику ратуші. Цьогорічною цікавинкою святкувань стане перший мистецький фестиваль “Музограф”, який триватиме також із 1 до 4 травня та розміститься на вул. Лесі Українки. Цей проект стане експериментальною платформою для музикантів “Флюгерів Львова”.
Також упродовж свят у центрі міста проходитимуть козацькі забави з частуваннями українськими стравами, а гості міста вже традиційно зможуть залишити собі на згадку про Львів викарбувану власноруч монету.
Львівські лицарі
Основні урочистості відбудуться у суботу, 3 травня. Центром Львова пройде традиційна святкова хода, а опівдні у міськраді проведуть урочисту сесію, на якій львів’янам вручатимуть почесні нагороди...
“Хода буде починатись біля пам’ятника Адаму Міцкевичу. Цього року для дотримання гендерної рівності біля короля Данила на коні буде їхати його пані, ми не знаємо хто це був, але очевидно, що кожен король мав другу половинку. Також ми мали чудову ідею зробити цю ходу героїчною, тому на початку матимемо багато лицарів, адже у героїчності львів’ян не можна сумніватися”, – каже Ірина Подоляк.
Цього року у святкову ходу планують внести певні тематичні, на її думку, зміни. “До ходи хочемо залучити невелику колону дітей, які б символічно тягли на шнурках дитячі забавки у вигляді танків та БТРів. На жаль, це складно зробити. Ідея полягає в тому, щоби показати абсурдність війни у ХХІ ст., хочемо донести, що військова техніка може бути лиш іграшковою і гратися нею можуть лише маленькі дітки, а не маленькі люди...”, – каже Ірина Подоляк.
Також символічною буде виставка, присвячена 200-річчю від дня народження Кобзаря. Так, біля катедри своє бачення творчості Тараса Шевченка у плакатах презентуватимуть сучасні львівські художники-плакатисти. Окрім того, відбудеться продовження реалізації проекту “Людина епохи Шевченка”. У мерії планують видрукувати 13 великих банерів і виставити у Парку культури і відпочинку ім. Богдана Хмельницького із портретами великих людей світового рівня, які жили і творили в часи Кобзаря. Це Бісмарк, королева Вікторія, Пінкертон та багато інших. Опісля Дня міста обидві виставки мандруватимуть Львовом.
Куди піти з дітьми
Багато цікавих заходів присвятили і діткам. Зокрема театрально-танцювальне свято на площі перед Франковим вишем, спортивні острівки на площі Адама Міцкевича та біля Матері Божої на проспекті Свободи. Також там для дітлахів встановлять надувний 12-метровий скеледром, проведуть безкоштовні майстер-класи і дадуть можливість гостям міста та львів’янам себе спробувати у різних видах спорту.
“На сцені відбуватимуться показові виступи із карате, самбо, дзюдо, боксу. Розпочнеться святкування Дня міста з веломарафону “Перша сотня” з дистанцією на 100 кілометрів. Реєстрація учасників триватиме у суботу із 9.00 до 10.15 на площі Ринок”, – розповіла керівник відділу фізичної культури та спорту управління молоді, сім’ї та спорту міськради Віра Макар.
Свою програму підготували й учні навчальних закладів Львова, виступатимуть вони й 3 та 4 травня у Шевченківському гаю.
Фінансування свята
Не заважатимуть святкуванню Дня Львова і стрибки валюти, повідомляють у міськраді. Це пов’язано з тим, що до святкування в переважній більшості залучили внутрішні ресурси міста. Проте у мерії скаржаться, що львівські бізнесмени приділяють мало уваги, аби привабити у ці дні до міста туристів. Натомість вони чекають, аби цим зайнялася міськрада.
“Хоча жителі середмістя часто нарікають, що через велику кількість різноманітних заходів у центрі Львова надто людно та гамірно. Але львівський ресторанний бізнес має великі прибутки з того, що на вулицях відбуваються різноманітні святкування. Сподіваємось, що власники цих ресторанних мереж будуть соціально-відповідальними і солідарними та сприятимуть збільшенню туристів, допомагатимуть із організацією святкувань. На жаль, зараз ми такої солідарності не побачили”, – каже Ірина Подоляк.
Проте львівські бізнесмени кажуть, що вони ще не оговталися від революційних подій, тож допомогти із фінансуванням святкувань у місті не мають змоги.
“Чим могли, тим допомогли в організації фестивалю “Флюгери Львова”. Займалися пошуками спонсорів, поселенням учасників. Сподіваюся, всі розуміють, що зараз складний економічний час для бізнесу, оскільки ми втратили багато коштів за останні місяці, – каже “Пошті” виконавчий директор Львівського туристичного альянсу Марта Науменко. – Велику роль відіграють і валютні коливання. Відтак стрімко зростають ціни на продукти, випивку. Зазвичай бізнес у такі дні хоче заробити, а не втратити”.
У Львова є почесні містяни!
На суботній урочистій сесії міськради львів’янам вручатимуть почесні нагороди. Як писала “Пошта”, “Львів’янином року” стане медсестра Львівського обласного центру медичної допомоги і медицини катастроф Марія Матвіїв. Жінка працювала волонтером на Майдані під час Революції. Вона отримала народне визнання після того, як під час розстрілів на вул. Інститутській 20 лютого, без екіпірування допомагала на полі бою пораненим.
Також нагороду отримає співачка Руслана Лижичко, яка отримає звання “Почесний громадянин Львова”. Звання “Шляхетна львівська родина” отримає родина Бойківих. Батько родини став Героєм Небесної Сотні – загинув 18 лютого під час протистоянь у Києві.