“Прокуратура поза політикою”

Андрій Палюх, заступник прокурора Львівської області, – про букву закону, Консультативну раду та відновлення довіри громади

фото: Андрій Польовий
Адміністративну будівлю прокуратури Львівської області, яку сильно потрощили під час лютневого погрому, поступово відновлюють. Як уже писала “Пошта”, під час Ночі гніву (з 18 на 19 лютого) дуже постраждав третій поверх – тут найбільше вандали побили вікна та цінні вітражі, понищили вхідні двері, двері у кабінети та інші дерев’яні елементи інтер’єру будівлі. Загалом майна в прокуратурі розтрощили аж на 10 мільйонів гривень. Триває кримінальне розслідування.
Після лютого гаряча пора тривала: в березні-квітні було чимало пікетів громадськості під стінами адмінбудівлі обласної прокуратури. Аби забезпечити можливість активної участі в громадському контролі за діяльністю прокуратури, має нарешті запрацювати Консультативна рада (група) громадських фахівців при прокуратурі Львівської області. 
Нині, 30 квітня, в Палаці мистецтв заплановані її перші збори. Про роботу прокуратури, мету згаданої ради та дотримання букви закону говоримо з гостем “Пошти” –  заступником прокурора Львівської області Андрієм Палюхом (на фото). 
– Андрію Ігоровичу, прошу сказати, як діятиме прокуратура Львівщини, якщо буде порушення закону з боку тих чи інших представників політичних сил? Чи бува тепер колишні опозиціонери, а нині влада, не стали недоторканними? 
– Незалежно від рангу, зокрема й найвищого, від приналежності до тієї чи іншої партії державного службовця органи прокуратури працюють і будуть працювати згідно з буквою закону. Ми поза політикою. Якщо у своїх рішеннях будемо зважати на політичні уподобання, то знівелюється інститут органів прокуратури. Адже якщо сьогодні закриємо очі на порушення закону посадовцями – представниками однієї  партії, завтра – іншої, то породимо практику казусів. Це означає, що прокуратура буде втягнена у політичний процес, а це неправильно і дуже небезпечно для демократичного суспільства. 
– Впродовж останнього місяця було багато пікетувань прокуратури. Чому?
– Це робочі будні. Скажімо, в Росії, напевно, такого б не було. 
– …на щастя, ми не Росія і ніколи нею не будемо! Ми живемо у вільній країні!
– Так. У громадян є можливість вільно висловлюватися та обговорювати ті чи інші питання. Скажімо, коли з пікетом під прокуратуру приходили афганці, я виходив до них з пропозицією діалогу. Адже важливо не просто бути голослівним, потрібно говорити фактами. Певен: важливою є створення Консультативної ради (групи) громадських діячів при прокуратурі Львівської області.
– Але чомусь з її створенням та функціонуванням зволікають. Чому?
– Це не від нас залежить. Громадськість зажадала створити  раду самостійно. Сьогодні, 30 квітня, в Палаці мистецтв відбудуться збори з приводу формування Консультативної ради (групи) громадських фахівців при прокуратурі Львівської області. У порядку денному – схвалення проекту Положення Консультативної ради та затвердження пропозицій щодо кількісного і персонального її складу. Це буде дорадчий орган у нашій роботі. 
Передусім акцент буде на першочергових, на думку громади, проблемах: стати на захист інтересів тієї чи іншої людини, юридичної особи, пришвидшити ефективнішу роботу правоохоронних органів та органів контролю. Важливо, аби ця Консультативна рада працювала ефективно, але не заради галочки.
– А ви особисто в це вірите?
– Так. 
– Скажіть, будь ласка, що потрібно, аби прокуратура почула громаду, а громада прокуратуру?
– Передусім потрібен час. Будемо доводити до громади, що ми зробили, а вже громада буде оцінювати, достатньо чи недостатньо. Зокрема, за перший квартал 2014-го органами прокуратури області на захист інтересів громадян та держави до суду подали позовів на суму 67,1 мільйона гривень, з яких задоволили на суму 24,8 мільйона гривень. Реально виконане рішення судів на суму 23,2 мільйона гривень. 
Завдяки вжитим апаратом прокуратури області заходам прокурорського реагування вдалося повернути у державну власність шляхом пред’явлення позову до суду будинок площею 3071 квадратний метр вартістю 3 485 640 гривень, що у Львові на вулиці Куліша, 6-а, а також шляхом оскарження незаконного судового рішення – приміщення в будинку №1 на вулиці Словацького вартістю понад 2 мільйони гривень площею 725 квадратних метрів. Хіба це мало для бюджету області?! Ні. Це вагомий показник.
Незалежно від рангу, зокрема й найвищого, від приналежності до тієї чи іншої партії державного службовця органи прокуратури працюють і будуть працювати згідно з буквою закону
Наведу ще одну цифру. На захист інтересів громадян подано позовів на майже мільйон гривень, з них на суму понад 900 тисяч гривень органами прокуратури до суду подано заяв про стягнення нарахованої та невиплаченої зарплати. Суди розглянули й задоволили заяв на суму майже 600 тисяч гривень.
Щоправда, досі на Львівщині значною залишається заборгованість щодо виплати зарплат. На 1 квітня вона становила 55,4 мільйона гривень. З цієї суми 32 мільйони гривень – заборгованість економічно активних підприємств. Тут передусім питання до власників та директорів підприємств. 
– У суспільстві наразі залишається низькою довіра до органів влади, зокрема судів, міліції, прокуратури. Як прокуратура планує повертати довіру громади?
– Своєю роботою. Звісно, довіру за один день не відновиш. На жаль, останні події знівелювали всю позитивну роботу органів прокуратури. А вона, звісно, була… Щоб була довіра, перед­усім потрібен відкритий діалог, зокрема й через Громадську раду при прокуратурі Львівської області. Дуже важливою є й профілактика злочинності. 
 До теми                                     
Громаді Львова повернуто землі вартістю 19 млн грн
На виконання рішення Господарського суду Львівської області за позовом прокурора Сихівського району Львова земельна ділянка на вул. Зеленій, 251 площею майже 2 га  повернута у комунальну власність міста.
Договір оренди цієї землі, що був укладений між Львівською міською радою та ЗАТ “Проектно-будівельне об’єднання “Львівміськбуд”, розірвано з підстав систематичної несплати останнім коштів за користування ділянкою. Таким чином за втручання прокуратури відновлено інтереси громади міста у сфері раціонального використання земельних ресурсів.
– Але, правду кажучи, на Львівщині в останні роки правоохоронці не так вже й багато уваги приділяли профілактиці тих чи інших злочинів…
– На жаль, було таке. Сподіваюся, що правоохоронці виправлять цю ситуацію. Важливою є й правова свідомість та культура самих громадян. Скажімо, щойно українці перетинають кордон з Європою, як одразу  ж одягають паски безпеки та їдуть із вказаною швидкістю. А вдома? Чомусь геть забувають про правила і про безпеку! Ось вам і аварії за аваріями. Отож, спочатку потрібно починати зі себе. А представники органів влади зобов’язані дотримуватися законів. 
– Можливо, аби був активніший діалог з громадою, в прокуратурі області  потрібно частіше проводити прийоми громадян.
– Скажімо, я щопонеділка приймаю громадян. Прокурор Львівської області – щовівторка. Коли громадянин приходить на прийом, то повинен мати зі собою первинну переписку з прокуратурою району. Це допомагає швидше вникнути в ту чи іншу ситуацію та допомогти вирішити проблему. Щоправда, не у всіх випадках вдається допомогти людині  – скажімо, якщо це спір за межу городу. До нас і з таким звертаються. Але це не повноваження органів прокуратури – вирішувати спір між сусідами. Роз’яснюємо громадянину, що це прерогатива суду.
– До речі, про землю. На Львівщині не бракує ласих до неї… Які напрацювання у цьому напрямку має прокуратура області? 
– У першому кварталі 2014 року за порушення в сфері земельних відносин органи прокуратури притягнули до відповідальності 103 посадовців, з яких 41 – з органів держконтролю.  Розпочали 12 кримінальних проваджень. Зараз в судах 205 позовів щодо земель площею 124 гектари вартістю 33 мільйони гривень. Судами вже задоволений 51 позов. Реально виконано судових рішень на суму 17,3 мільйона гривень. 
Я щопонеділка приймаю громадян. Прокурор Львівської області – щовівторка
Зокрема, через систематичну несплату оренди прокуратура Сихівського району Львова пред’явила позов в інтересах Львівської міськ­ради до Господарського суду Львівської області до ЗАТ  “Проектно-будівельне об’єднання “Львівміськбуд” про розірвання договору оренди землі та повернення земельної ділянки площею 1,993 га вартістю 19,2 мільйона гривень, що на вулиці Зеленій у Львові. 
– Дуже часто покаранням для посадовців є догана. Але це ж мізерне покарання…
– Одна догана, друга –  і людина вилітає з роботи. Все залежить від керівника.
– Можливо, в нас занадто демократичне законодавство щодо посадовців, надто м’які покарання для чиновників? Як ви вважаєте?
– Вважаю, що питання відповідальності посадової особи має бути набагато більшим, аніж для пересічного громадянина. Хоча й українське законодавство в межах європейських стандартів. Якщо за кордоном того чи іншого посадовця запідозрять в якихось корупційних схемах, то він одразу пише заяву про звільнення. А що в Україні? А в нас – посадовець звертається до суду, оскаржує дії прокурора, який притягнув його до відповідальності.
– У пам’яті так звана Ніч гніву, коли у Львові трощили райвідділи міліції, обласні управління СБУ та міліції. Сильно понищили й приміщення прокуратури Львівської області. Прошу сказати, на яку суму орієнтовно завдано збитків?
– На майже 10 мільйонів гривень. Слідчий відділ Львівського міського управління міліції розслідує за цим фактом кримінальне провадження, а прокуратура Львова здійснює процесуальне керівництво. З листами-проханнями фінансово допомогти відремонтувати приміщення після погрому ми звернулися до Генпрокуратури, депутатів Львівської міської та обласної рад. Наразі своїми силами ремонтуємо понищені кабінети. 
Розмовляла Ірина Цицак
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4172 / 1.64MB / SQL:{query_count}