Пестицидна крапка

Зі села Сянки вивезли всі отрутохімікати

Зі села Сянки вивезли всі отрутохімікати

Село Сянки Турківського району Львівської області нарешті повністю звільнили від пестицидів. 23 тонни отрути минулого тижня відправили на переробку в німецьке місто Гамбург. Загалом цього тижня з території Львівщини вивезуть 100 тонн пестицидів. Що­правда, запевняють екологи, на Львівщині ще залишилось близько 700 тонн отрутохімікатів, які треба утилізувати.

Як розповів Дмитро Скриль­­ніков, адвокат "Бюро еколо­гічних розслідувань", це перший проект, коли екологи не тільки розказують про проблему і її наслідки, але й безпосередньо займаються її ліквідацією. Зокрема в рамках проекту "Утилізація токсичних пестицидів на території Львівської області в басейнах транскордонних рік Сян та Західний Буг" на Львівщині було проведено інвентаризацію і виявлено близько 68 складів, де зберігались пестициди. Цього року за кошти обласного бюджету утилізовано 35 тонн пестицидів. Ще 65,5 тонни пестицидів утилізовано за кошти Європейського Союзу. Та проблема залишається. Найгіршою є ситуація зі збереженням отрутохімікатів у с. Гніз­дичеві Жидачівського району.

- Більшість цих пестицидів зберігали в неналежних місцях. Щобільше, люди, не знаючи, що це отрута, крали їх і розсипали на городі. Розбирали склади і споруджували з зараженої цегли будівлі! Тож ми не тільки забирали пестициди з най­більш небезпечних районів, але й проводили роз'яснювальну роботу, - зазначив Дмитро Скрильніков.

Зі Львова вчора теж вивезли дві тонни пестицидів, які зберігались на території колишнього підприємства "Квіти Львова". Проте, як зазначила Оксана Ковальчук, начальник відділу інформації, моніторингу та зв'язків із громадськістю Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Львівській області, наразі у Львові ще залишаються пестициди, які зберігаються на фірмі "Провесінь". Щоправда, точної кількості чиновниця назвати не змогла.

Пестициди - це хімічні речовини, що застосовуються в сільському господарстві для боротьби з хворобами вирощуваних культур, різноманітними шкідниками та гризунами, а також для знищення бур'янів. Нині в сільському господарстві використовують сотні хімічних речовин, які випускають у вигляді емульсій, порошків, дуетів, паст тощо. Особливості пестицидів, порівняно з хімічними речовинами іншого призначення, полягають у неминучості їх циркуляції в біосфері протягом тривалого часу. Пестициди є високотоксичними речовинами, які важко розкладаються. В Україні утилізацією пестицидів займається тільки підприємство "Елга" в с. Шостка Сумської області. Тому основну кількість пестицидів знищують за кодоном, де це робити дешевше. Вартість утилізації коливається у межах 12-20 тис. грн за тонну.

Нагадаємо, одним із перших населених пунктів, яке опинилось у центрі пестицидного скандалу, було село Сянки. Ще 1994 року Степан Василечко, сільський голова Сянок, розпочав активну роботу щодо вивезення отрутохімікатів зі складів, які були розташовані в селі. Пан Василечко надсилав листи про проблему в усі інстанції: від районної до Верховної Ради, але отримував лише відписки. Резонансу справа набула 2001 року, після того, як до неї долучились активісти журналістської громадської організації WETI і влаштували конкурс дитячого малюнка на екологічну тему. А мешканці Сянок звернулися по допомогу до Фонду охорони довкілля і водного господарства Польщі. Адже екологічна катастрофа загрожувала не тільки Україні, але й Польщі, оскільки Сянки розташовані фактично на кордоні двох держав. Зчинився скандал, однак завдяки цьому пестициди помістили у 22 за­лізобетонні контейнери. Що­правда, попри столітню гарантію зберігання, 2002 року шість контейнерів тріснули і отрута вилилась назовні. Пізніше тріщини з'явились ще в чотирьох контейнерах. Навколо теми пестицидів знову зчинився галас. На рівні області було прийнято програму повної утилізації пестицидів у Львівській області протягом 2005 - 2010 років. Однак фі­нан­сували програму дуже нерівномірно, а цього року фі­нансування з держбюджету взагалі не надійшло. Звільнитися від отрути Сянкам вдалося лише завдяки фінансуванню, яке надав ЄС.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4718 / 1.57MB / SQL:{query_count}