У місті Комарному перепоховають співробітників НКВС. Російські ЗМІ стверджують, що це глум над могилами
Через занедбаний стан кладовища радянських військових у Комарному, розташованого в центральному парку міста, місцева влада вирішила перенести поховання на територію старого цвинтаря. Та розкопки поховань, які закінчилися минулого тижня, спричинили бурхливу реакцію та спротив північного сусіда, зумовивши значний резонанс у російських ЗМІ. Росія побачила у впорядкуванні поховань "холоднокровну картину, яка відображає реальність Західної України..."
Перенести поховання на інше місце вирішили рішенням Комарницької міської ради. Причини - жахливий вигляд могильних плит та постійна "тусовка" молоді на місці цвинтаря. З 17 листопада над розкопками почало працювати обласне комунальне підприємство "Доля". Дозвіл на проведення розкопок та перепоховання видала Державна міжвідомча комісія у справах вшанування пам'яті жертв війни та політичних репресій і Державна служба з питань національної і культурної спадщини.
- З початком розкопок почали ширитися чутки в російських медіа про недбале ставлення до захоронених, - розповідає "Пошті" Ярослав Онищук, кандидат історичних наук, директор комунального підприємства Львівської обласної ради "Доля". - Спекулювали на тому, що ми не обгородили територію, попри те, що місце розкопок було обклеєно червоною стрічкою. Лунали звинувачення в тому, що ми цинічно розкопуємо могили екскаватором, а знайдені кістки розкидані по території парку, проте й це не є правдою...
На території парку й справді працювали екскаватори, які копали землю тільки на глибину 1,5 метра, далі ж розкопували тільки вручну за допомогою спеціальних щіток. Піком нахабства російські видання назвали знесення пам'ятника радянським воїнам. Пан Онищук запевняє, що пам'ятник протягом останніх десяти років буквально розвалювався , оскільки був виготовлений за радянською технологією: "більше піску, аніж цементу", тому його й вирішили демонтувати. "Тут не йдеться про цинічне руйнування, пам'ятник просто "віджив своє", - сказав пан Онищук. Та у четвер, 27 листопада, департамент інформації та преси МЗС Росії оприлюднив звернення до України, у якому назвав дії в Комарному варварськими, заявив, що скоєне "наочно відображає рівень культури українців". Євгеній Гузєєв, генеральний консул Російської Федерації у Львові, у коментарі "Пошті" назвав дії українців "пропагандистським трюком".
- Нам, росіянам, не зрозуміло, для чого взагалі потрібно щось робити з могилами, - обурюється пан Гузєєв. - На нашу думку, меморіальний комплекс потрібно було для початку відреставрувати, але не переносити. Ніхто й досі не дав чіткої відповіді: навіщо це все зроблено? Згідно із законодавством, місцева влада отримала дозвіл на ексгумацію, але не на перенесення поховань до іншого місця. І взагалі, для чого проводиться така політика? Це просто знущання над тими, хто загинув на війні. До того ж, елементарно не запитали в родичів загиблих, а чи хочуть вони, аби тіла їхніх близьких переносили в інше місце, а поховані громадяни не тільки Росії, а й Білорусі та Казахстану... Не варто стверджувати, що там тіла тільки офіцерів НКВС, які розстрілювали українців. Тому я вважаю, що акцентування на темі НКВС - це пропагандистський трюк організаторів цієї акції. Насправді формується прецедент для знищення військових меморіалів солдатам Радянської армії по всій Львівщині. Це викликає у нас стурбованість.
За словами генерального консула, на військовому меморіальному цвинтарі в центрі міста Комарно поховано 93 особи, з них 61 воїн 17-ої гвардійської танкової армії 1-го Українського фронту, що загинули при звільненні міста Комарного. В основному, це вихідці з Росії. Вони були поховані в трьох братніх могилах. Ще 22 особи поховано в окремих могилах - це співробітники НКВС і партійно-господарські керівники, убиті учасниками формувань ОУН-УПА в 1945 - 1949 рр. Списки загиблих знаходяться в архівах Львівської області.
На противагу пану Гузєєву, Ярослав Онищук говорить, що посилатися на архівні дані не варто, адже самі розкопки засвідчили те, що навіть на надмогильних плитах подано неправдиву інформацію. До прикладу, на братській могилі зазначено, що в могилі спочиває 17 солдатів, а насправді їх було тільки 7. Бувало й навпаки, коли в одній могилі лежало по декілька людей. Підбиваючи підсумки двотижневих розкопок, пан Онищук запевняє, що всього на кладовищі поховано 76 осіб, з них 40 військовослужбовців НКВС та 36 солдатів 92-го Перемишльського прикордонного загону. Імена загиблих вдалося встановити тільки в 15 випадках, у інших похованнях не знайшли жодних ознак, які б засвідчували особу. Пан Онищук додає, що розпалювати міждержавну ворожнечу не потрібно, адже причин для цього абсолютно немає. У тому, що в Комарному хочуть перенести цвинтар, немає жодного натяку на "помсту" чи знущання.
Наразі в Комарному готові до перепоховання радянських воїнів на цвинтарі, що поблизу міста. Як розповів "Пошті" Євген Здерко, міський голова міста Комарно, на місці, де досі були поховання, залишать паркову зону. Пан Здерко запевняє, що там свідомо нічого не будуватимуть, аби зберегти спокійну місцину. А сьогодні, на спеціально скликаній позачерговій сесії обласної ради вирішуватимуть, коли саме здійснити перепоховання. Наразі відомо, що це має відбутися до 20 грудня.