У вихорі теперішніх неспокійних подій непомітно прийшла нова весна. Відтак у місті побільшало клопотів, адже з потеплінням настав час займатися його озелененням. Чимало дерев у парках і скверах Львова аварійні, тому тепер треба гроші, аби привести їх до належного стану, щоб не сталося нещасних випадків і вони не падали на дороги чи самих містян.
Як розповів “Пошті” Андрій Галушка, в.о. начальника управління екології Львівської міськради, зеленими насадженнями міста і далі займається ЛКП “Зелений Львів”. Його працівники вже почали висаджувати дерева в парках.
“З початку весни у парках Івана Франка, Стрийському та парку 700-річчя Львова вже посадили майже 200 саджанців. Також будемо досаджувати кущі, яблуні червоноквітучі, клени та липи. Вони добре приживаються в нашій кліматичній зоні. У парку 700-річчя Львова ми висадили алею червонолистих дубів крупномірів, а в парках Івана Франка та Стрийському досадили альпійські гірки. Загалом цієї весни в львівських насадженнях з’явилося 100 нових дерев і 100 кущів”, – розповів “Пошті” Володимир Чишинський, головний інженер ЛКП “Зелений Львів”.
Навіть дерева бувають небезпечними
З його слів, у кожному львівському парку є аварійні дерева. Де їх більше, де менше залежить від розмірів парку: чим більший парк, тим більше там насаджень, відповідно і кількість аварійних чи хворих дерев збільшується.
“Зараз здійснюємо санітарне обрізування дерев біля ліній електропередач, тролейбусно-трамвайних ліній, аби не сталося нещасних випадків. Аварійних дерев чимало. До прикладу, маємо складені акти на парк “Знесіння”, де є понад 100 дерев, які потрібно зрізати, – розповів Володимир Чишинський. – Найгірша ситуація в парку імені Івана Павла ІІ, що на Сихові. Там багато старих і дуже високих дерев. Скільки вдасться зрізати цього року – невідомо, оскільки нам досі боргують 1,5 мільйона гривень за 2013 рік. Коли матимемо фінансування, тоді будемо визначати, за які дерева візьмемось передусім”.
Переконати громаду, що каштани треба замінити новими саджанцями, які б цвіли червоним цвітом, так і не вдалось. Тому цієї весни “каштанова” епопея на площі Ринок триватиме далі
Як розповів “Пошті” Андрій Галушка, “зелені легені” Львова потерпають від різних хвороб і потребують фахового лікування, аби не стати аварійними і їх не треба було зрізати зовсім. Найпоширеніша хвороба міських насаджень – каштанова міль. Її лікувати найважче. Аби позбутися від неї, треба робити ін’єкції в стовбур. Одна така ін’єкція коштує 15-20 доларів, це досить дорого.
“Найпоширеніша хвороба львівських дерев – міль. Передусім вона вражає каштани, а їх у місті багато. Також проблем завдає омела, насіння якої переносять птахи. Цей паразит обирає собі за жертву слабкі дерева. Ділянки, які вразила омела, ми обрізаємо, намагаємося врятувати дерева, але цього не достатньо. Тому впродовж цього року і далі шукатимемо інших шляхів боротьби з цією хворобою”, – каже Андрій Галушка.
Яка доля чекає на дерева в центрі міста?
Як писала “Пошта”, ще минулого року дерева на площі Ринок (йдеться про 8 каштанів та 1 липу) планували викорчувати чи зрізати. Фахівці запевняли: вони хворі, а такий сухостій небезпечний для львів’ян. Проте переконати громаду замінити їх новими саджанцями (ними, зазначимо, мали стати каштани, що цвіли б червоним цвітом) так і не вдалось. Тому цієї весни “каштанова” епопея на площі Ринок триватиме далі.
“Ми не раз наголошували: ці дерева хворі і їх треба зрізати, бо дочекаємось, що на когось упадуть. Проте жителі Львова та окремі депутати заперечують. Минулого року вдалося зрізати лише 2 каштани і зменшити крони ще двох дерев, аби вони не впали, – розповів Андрій Галушка. – Але досі з фронтальної сторони входу в ратушу здоровим є лише 1 дерево! Усі інші з часом треба зрізати і замінити. Оскільки це центр міста, будемо узгоджувати цю пропозицію з усіма зацікавленими сторонами, депутатами та жителями. Наразі ж питання долі зелених насаджень у центрі залишається відкритим”.
Чи по кишені нам дерева?
На початку цього року голови всіх львівських райадміністрацій звернулися з проханням виділити кошти з міського фонду охорони природи на заходи з озеленення.
“На сьогодні проект фінансування з міського фонду на цей рік передбачає виділення 300 тисяч гривень для кожного району міста. Зараз усе узгоджуємо з профільною депутатською комісією, очікуємо на рішення, чи будемо мати погодження цієї суми”, – каже Андрій Галушка.
Як розповів “Пошті” в.о. начальника управління екології міськради, цього року суму на озеленення хочуть збільшити вдвічі порівняно з 2013 роком. “Бачимо, що є багато аварійних дерев і їх кількість збільшується. Тому треба діяти активно, замінювати їх новими саджанцями. Торік з міського фонду ми виділяли для райадміністрацій по
150 тисяч гривень, але цього було недостатньо. Тому у 2014-ому проситимемо по 300 тисяч гривень. Також плануємо на озеленення наших парків виділити 2,8 мільйона гривень”, – розповів Андрій Галушка.
До теми
11 квітня у Львові відбудеться загальноміська толока. Кожен охочий матиме змогу долучитись до акції як волонтер і прибрати один з улюблених парків. Організатор толоки – громадська організація “Самопоміч”. За словами організаторів, наразі заплановано прибрати 4 львівські парки: Левандівський парк, Сихівський ліс, парк “Погулянка” (з боку вул. Пасічної) і частину Стрийського парку біля вул. Панаса Мирного, інформує zaxid.net. Участь в акції можуть взяти усі охочі незалежно від віку. Попередня реєстрація за тел.: 297-10-00, 093-832-77-48.