У Львові – нові традиції. Вперше губернатором Львівщини стала жінка – 43-річна парламентар Ірина Сех. Уперше нового очільника краю представляли не традиційно в сесійній залі облради, а на львівському Євромайдані. Вперше нову голову ОДА представляли без її попередника (у цьому випадку Олега Сала). Ба більше, вперше попереднику губернатора не дякували за роботу, як традиційно у всі роки, а вигукували: “Банду геть!” Так, якщо висловлюватися лаконічно, виглядало представлення очільниці Львівської облдержадміністрації, члена ВО “Свобода” Ірини Сех.
Отож увечері 4 березня на сцені львівського Євромайдану люди понад годину під дощем чекали на представлення голови Львівської ОДА. Були серед них і земляки новопризначеної очільниці краю, які приїхали її підтримати. Представляв Ірину Сех її однопартієць – віце-прем’єр-міністр України Олександр Сич. Зі сцени він зачитав два укази в.о. президента України Олександра Турчинова, датовані 2 березня. Перший – про звільнення з посади ЛОДА Олега Сала, другий – про призначення губернатором Львівщини Ірини Сех. Нову очільницю краю зі сцени Майдану привітали священики та голова Львівської облради (також “свободівець”) Петро Колодій.
Опісля на сцену вийшла і сама Ірина Сех. “Сьогодні нема на українській землі Януковича. Ми тішимося, що кров наших хлопців пролилася недаремно, але біля наших воріт став новий агресор. Існує загроза державності України, і тому ми маємо бути разом, бо тільки разом ми – сила!” – з такими словами звернулася до громади зі сцени львівського Євромайдану голова ЛОДА.
Про команду і силовиків
Одні вітали Ірину Сех, інші ж промову губернатора кілька раз переривали скандуваннями та свистом. Тих, хто свистів, одразу ж на Майдані називали провокаторами... Сех вдала, що не почула вигуків, закликала до єдності словами “Разом – сила!”, пообіцяла виконувати вимоги Майдану, а також наголосила, що буде відкритою у співпраці з журналістами. Та все ж про свою програму, так би мовити план дій, зі сцени – ні слова…
Разом з громадою на Майдан прийшли депутати Львівської міської та обласної рад, силовики, голови РДА та чиновники Львівської ОДА. Вже після представлення очільниця ЛОДА сказала мас-медіа, що першочергова справа, яка потребує вирішення, – призначення керівників силових структур Львівщини. Наразі губернатор ще визначається зі своєю командою. Ірина Сех уникла конкретної відповіді на питання, чи варто очікувати масових звільнень із ЛОДА, зокрема, серед керівників департаментів. Однак вона зазначила, що робота деяких працівників, зокрема фінансистів, надто важлива і їх звільнення може зашкодити області.
Нова очільниця Львівщини також не планує здавати мандата нардепа, мовляв, в Україні діє майже воєнний стан, тому її голос “потрібен державі”. Водночас вона наголосила, що керуватиметься у всіх випадках Законом. Але зазначимо, що Закон забороняє суміщати статус нардепа з посадами в органах виконавчої влади…
Як громада зустріла голову ОДА
Підтримати Ірину Сех до Львова приїхали, зокрема, жителі Бродівщини, звідки вона родом. “Ми приїхали підтримати Ірину Сех з її батьківщини. Я її підтримую, адже вона дуже багато зробила для нашого району і особливо для нас. Ми працюємо в дошкільній установі. Вона, коли була депутатом, допомогла нам матеріально. Тож ми її підтримуємо, оскільки знаємо, що вона людина добра, розумна, виважена, дбає про інших. Думаю, їй буде важко в цій ситуації, але певний досвід у неї вже є”, – сказала “Пошті” пані Іванна.
“Я очікую від Ірини Сех щирості в діях. Думка, слово і вчинок повинні бути єдині. Поки ставлюся до неї стримано. Точно не знаю, чи буде в її роботі та єдність, чи не буде розриву. Не припускав, хто може бути губернатором. Її призначили. Це добре. Але нехай новий керівник області знає, що люди на неї покладають надію”, – зазначив “Пошті” львів’янин Андрій.
“Зараз ситуація в країні є надзвичайно складною. Львівщині потрібна людина, яка би змогла з упевненістю взятися за владу, яка би наперед продумала всі кроки і переконала людей у тому, що дійсно заслужила на цю посаду… Час покаже, але до такого губернатора ставлюся чомусь скептично”, – сказала “Пошті” пані Любомира.
По-різному до призначення Ірини Сех ставиться молодь. “Я не спеціаліст у цій справі, проте, наскільки пам’ятаю, пані Ірина повинна була вийти на Майдан, аби прості люди змогли сказати, чи дійсно вони хочуть такого губернатора. Натомість картина виглядала нібито “Привіт! Я ваш губернатор! На цьому крапка. Без варіантів!” Мені не сподобалося, що вона нічого про себе не розповіла, не сказала ні слова про програму, за якою діятиме, свої подальші кроки. Виступом на Майдані вона просто хотіла викликати жалість, розповідала про те, що відбулося в Києві. Ще розповіла би про те, що відбувається в Криму… Зараз це не було доречно, адже всі знають, що коїться в нашій країні”, – емоційно сказала виданню 22-річна львів’янка Марта.
“Змін не буде, якщо обиратимуть керівників у політичних кулуарах”, – певен 25-річний вчитель історії Тарас. З його слів, було би добре, якби головою ЛОДА став член Комітету підприємців Львівщини Ярослав Рущишин. До слова, така пропозиція ще швидше лунала з уст громадських діячів і деяких нардепів.
Тим часом у соцмережі
Невдоволені призначенням Ірини Сех губернатором не замовкають і в соцмережі – на сторінках у Facebook активно обговорюють її призначення, виступ і саме представлення на Майдані. Та все ж активісти доволі самокритичні. Зауважили, що висловлюються у мережі, а можливість сказати своє слово справді гучно на Майдані проґавили у вівторок.
“Сех представили. Вимога львівського протестного руху щодо затвердження всіх посадовців Майданом була проігнорована… У своєму виступі топ-менеджер області не сказала ні слова про свою нову роботу, про те, що збирається робити, яку команду сформувати, що змінюватиме, чого чекати жителям Львівщини, як перед нами звітуватиме”, – зазначив на своїй сторінці у соцмережі Facebook активіст і викладач Школи журналістики УКУ Отар Довженко.
“У Facebook писати – це добре, але якщо ви прагнете щось донести людям, то зі сцени це було б ефективніше. Певен, вас би підтримали. А так це виглядає як критика з-за кущів. Мені здається, що Майдан повинен був нас навчити висловлюватись політикам і чиновникам у лице. Особливо це стосується громадських діячів, журналістів і людей, чиє слово в суспільстві має вагу”, – прокоментував у Facebook користувач Andrii Gelyi.
До теми
Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк пообіцяв від імені уряду наділити органи місцевого самоврядування більшими повноваженнями, інформує УНН. “Віце-прем’єр-міністр з питань регіонального розвитку Володимир Гройсман отримав основне завдання — децентралізація влади”, — зазначив Яценюк.
Далі Володимир Гройсман наголосив, що ключовим елементом регіональної політики й основним завданням уряду буде децентралізація влади. “Ми відновимо роботу з нашими внутрішніми експертами та зовнішніми європейськими партнерами, щоб створити систему управління в Україні, основою якої будуть органи місцевого самоврядування”, — заявив Гройсман.
Він підкреслив, що суттю реформ і змін на місцях буде перерозподіл повноважень уряду на користь місцевого самоврядування.