Зима цього року норовлива: подарувала галичанам Новий рік і Різдво без снігу, наприкінці січня добряче замела і морозами налякала, а тепер дощем поливає і поводиться дуже по-весняному...
Відлига у Львові почалася рано, проте вже встигла нашкодити. Комунальники не справляються з відбиванням бурульок і розчищенням дахів від снігу, а на дорогах справжня “каша”, приправлена піскосумішшю. Поки львів’янки скаржаться, що псують собі мешти сніговим болотом, на голови їм падають льодові брили!
У неділю, 9 лютого, у Львові на вул. Січових Стрільців на 66-річну львів’янку з даху впав шматок льоду. Постраждала отримала закриту черепно-мозкову травму, струс головного мозку та забійну гематому тім’яної ділянки голови, повідомляли в департаменті з питань цивільного захисту ЛОДА. Жінку відвезли до травматологічного пункту комунальної 8-ої міської клінічної лікарні Львова, де надали медичну допомогу. Від госпіталізації постраждала відмовилася.
Проте навіть відлига – монета з двома боками: і шкодить, і користь водночас приносить. Зокрема, потепління добряче потішило чимало жителів області, які не могли виїхати за межі своїх населених пунктів через засипані снігом дороги. Проте зараз їм загрожує виникнення іншої проблеми: через танення снігу рівень води у річках добряче підвищився. Синоптики запевняють, що можливі підтоплення.
Незимова погода
Синоптики Львівського гідрометеорологічного центру повідомляють: з понеділка і до середи на річках басейну Дністра очікуємо скресання криги, льодохід, місцями можливе формування заторів льоду з підйомами рівнів води.
Як розповіли “Пошті” гідрологи гідрометеоцентру, на річці Стрий і на її притоках у Турківському та Дрогобицькому районах Львівської області можливе різке підвищення рівня води з досягненням небезпечних відміток підтоплення, а в річках басейну Західного Бугу місцями можливий вихід води на заплаву.
“Станом на 8.00 10 лютого у зв’язку з відлигою і таненням снігу на річках басейну Дністра і далі підвищувався рівень води, переважно на 0,1 – 0,4 м, місцями до 1,1 м (р. Стрий, м. Стрий). На річках басейнів Сяну та Західного Бугу підвищення рівня води не перевищувало 0,1 м. На річках області спостерігалося тоншання льодового покриву, місцями льодохід”, – повідомили “Пошту” гідрологи Львівського обласного гідрометеоцентру.
За їх словами, повенева ситуація на річках області залежатиме від характеру гідрометеорологічних умов упродовж другої половини лютого та березня, особливо від снігонакопичення у басейнах і товщини криги. Якщо ж у період формування повені ітимуть дощі, ситуація ускладниться.
“Річки області, особливо гірські, – зона потенційної небезпеки, оскільки гідрометеорологічна ситуація тут може різко змінюватись за короткий час. Це вимагає постійної готовності відповідних органів до швидкого реагування на можливі негативні наслідки. При зміні гідрометеорологічних умов гідрологічна ситуація на річках області уточнюватиметься короткотерміновими штормовими попередженнями”, – розповіли фахівці з гідрології.
Надзвичайники заспокоюють: підтоплень не буде
Начальник управління з питань надзвичайних ситуацій ЛОДА Олексій Титаренко розповів “Пошті”, що на цей час сніг у горах вже майже розтанув, крига скресла, проте річки області досі маловодні. Значних опадів зараз немає. Учора до обіду в горах випало лише три міліметри опадів, зокрема у Сколівському та Турківському районах. Це дуже мало, і якщо не буде сильних дощів, танення снігу для Львівщини загрози не становитиме.
“Можливо, у деяких місцях через поверхневі стоки вода збереться в низинах. Тоді можливі підтоплення підвалів. Але навіть у південно-західній частині області, яка є вразливою до таких явищ, цього не буде. Ґрунт уже розмерзся, і вся вода йде в нього, проте є інша проблема – колодязі досі маловодні”, – розповів Олексій Титаренко.
З його слів, північно-східна частина області, де снігу випало найбільше, наразі теж у безпеці. Там за кілька днів сніг уже повністю розтане, проте наповнення водою річок залишається незначним і загрози підтоплень немає. Якщо не буде сильних опадів, ця відлига пройде без особливих наслідків для Львівщини. “Торік ми мали великі проблеми з підтопленням навесні, коли за кілька днів випало понад 100% місячної норми опадів. Тоді друга хвиля весняної повені сформувалася за рахунок тих снігів, що випали в другій половині березня”,– додав Олексій Титаренко.
Відлига – ворог революції?
Потепління, яке зараз спостерігається у всій Україні, створило додаткові проблеми Майдану, адже барикади, які будували з мішків зі снігом, тануть. У Києві їх укріплюють зібраним сміттям. Так убивають двох зайців: і прибирають, і оборонні мури зміцнюють. У Львові ж активісти кажуть, що такого досвіду переймати не будуть і сміття під ЛОДА звозити не збираються.
У місті маємо дві основні барикади: одну, яка блокує виїзд службовців із військових частин на вул. Стрийській і Рубчака, й іншу, яка не пускає губернатора в приміщення ЛОДА, що на вул. Винниченка. Андріан Кліщ, активіст Самооборони, розповів “Пошті”, що “муру” під військовими частинами відлига не зруйнує. Там барикаду будували з бетону та дерева, а вони через потепління не розтануть.
Проте барикада під Львівською облдержадміністрацією через потепління таки тане. Як розповів “Пошті” Андрій Соколов, координатор Страйкового комітету Штабу національного спротиву, він учора ініціював у місті загальну толоку для укріплення барикад.
“Толоку треба провести неодмінно, проте не в робочий день, а коли в людей буде більше часу, наприклад, на вихідних. Крім того, це треба узгодити з певними організаціями, аби не виглядало нібито люди прийшли розбирати барикади, ніби це провокація. Зараз ліквідовувати барикади нізащо не можна, але треба визначити відповідального за них, переобладнати їх, – розповів Андрій Соколов. – Розуміємо, що наразі немає ні снігу, ні морозу, але поки в Києві стоїть Майдан, у Львові барикаду ніхто не розбиратиме. Для нас барикада важлива, власне, як символ. У якомусь особливому і дуже міцному її укріпленні потреби немає, вищою теж її робити не будемо, вистачить і двох з половиною метрів”.