Контроль на лінії

Контролери електротранспорту стверджують, що штрафують лише 10% порушників, самі ж нарікають, що їх б'ють і кусають

Контролери електротранспорту стверджують, що штрафують лише 10% порушників, самі ж нарікають, що їх б'ють і кусають

konduktor.jpgМинуло понад два місяці, як місцеві тролейбуси та трамваї курсують без кондукторів, а система оплати й досі залишилась незручною і нелогічною для більшості львів'ян. Не до вподоби новація і гостям міста, які й досі не можуть зрозуміти "особливості львівських перевезень": передати гроші водію (без решти!) - прослідкувати повернення свого квитка - закомпостирувати - зберігати до кінця поїздки. Якось доводилося пояснювати німцю тонкощі правил оплати у трамваях міста. Іноземець ламаною англійською двічі перепитав: "Are you serious?" Натомість в "Електротрансі" переконані, що тільки така система допоможе їм вибратися з боргової ями, в якій вони опинилися. Андрій Федоренко, директор ЛКП "Львівелектротранс", вважає запровадження такої системи оплати однозначно вдалим ходом і зауважує, що мінус, у який традиційно працює підприємство повільно, але зменшується, проте ілюструвати ситуацію конкретними цифрами поки що не наважується.

"Ми мали і матимемо збитки завжди, - радикалізує пан Федоренко. - Інша річ, на скільки сума боргів зростатиме. Погіршують ситуацію з прибутками й цілком очевидні чинники, такі як постійні корки у місті та призупинення маршрутів трамваїв №6 та 7. До того ж суттєву роль відіграє сезонний чинник, очевидно, що влітку ми маємо менші надходження, аніж восени та взимку. Що ж до перших підсумків безкондукторної системи, то їх ми зможемо підбити, лише коли виплатимо компенсації звільненим кондукторам..."

Серед новацій, введених в "Електротрансі", не тільки скорочення кондукторів, а й набір нових працівників на посаду контролера. Під час роботи кондукторів на підприємстві працювало 40 контролерів, нині ж їхню кількість вирішили збільшити удвічі. За арифметикою "Електротрансу", роботу трьох сотень звільнених кондукторів замінять близько 80 контролерів. Як розповів "Пошті" Андрій Король, начальник служби контролю "Львівелектротрансу", під­при­ємство сформувало 20 бригад по троє-четверо осіб, які позмінно виходять на роботу. Цікаво, що збільшили й кіль­кість груп контролерів на один маршрут, адже нині загострився спротив злісних неплатників. Як вияв одного з останніх пручань від сплати за проїзд, контролер "Електро­трансу" демонструє покусану руку: один із "зайців" учепився в неї зубами між великим та вказівним пальцями. Бувало й таке, що пенсіонери нападали з парасольками та лупцювали працівників "Електротрансу". У контролерів таких історій хоч греблю гати. Пан Король пояснює, що існує упереджене ставлення до працівників "Електротрансу", але частіше винні таки пасажири. За його словами, лише за 10% порушень, які стаються в тролейбусах та трамваях, штрафують, всіх інших прощають та відпускають.

Специфіка роботи контролерів ще й у тому, що вони не знають, який маршрут  перевірятимуть. Щоранку вони отримують нове завдання - маршрутний лист, де розписані час та рейси, на яких бригада сьогодні працюватиме. Кожен з них має посвідчення, жетон з особистим номером та рулетку, аби вимірювати розміри багажу, за який потрібно додатково сплачувати. Заходячи в тролейбус або трамвай, вони повинні зайти до водія і продемонструвати маршрутний листок, а водій повинен оголосити в салоні про те, що на лінії контроль, а за кілька хвилин заборонити компостирування квитків на час перевірки. Попри такі чіткі правила, частіше доводиться спостерігати хаотичний "наліт". Контролери заходять і зненацька вимагають документи та квиток, натомість свій документ демонструють украй рідко, попри те, що зобов'язані показувати кожному. Варто пам'ятати й те, що контролер не може виписати вам штраф, якщо ви не проїхали однієї зупинки.

Останньою розробкою є відтермінування сплати штрафу у триденний термін, якщо як заставу ви залишаєте документ. Якщо за три дні штраф не сплачено, працівники "Львів­­електротрансу" пишуть листа на місце праці або навчання порушника.

"До нас щодня телефонують зі скаргами та погрозами, а ми вкотре наголошуємо на тому, що просто виконуємо свою роботу, - розповідає пан Король. - Ми говоримо, що наші пра­цівники ніколи не порушують правил, навпаки, ми відразу ж звільняємо таких людей. Сам був свідком, коли наш працівник виходив на роботу під градусом, його звільнили. Зараз у нас тривають зміни та уточнення щодо вимог роботи до контролерів, зокрема щодо норм їхньої поведінки. Юридичний відділ допрацьовує зміни до документа, коли справу доведуть до кінця, то запропонують депутатам міської ради на затвердження".

Змін також зазнають норми поведінки у транспорті, які можна прочитати у кожному тролейбусі та трамваї, де постійні запитання викликає пункт про те, що у разі незгоди "пасажира попросять зійти на найближчій зупинці, а у разі злісної незгоди відправити до найближчого пункту міліції". Пасажир, що не має квитка, в будь-якому випадку повинен сплатити штраф 20 гривень, навіть якщо зійде на наступній зупинці.

Цікаво, що, попри масові нарікання на електротранспорт у місті, мешканці не звертаються до організацій та профспілок, аби захистити свої права. За словами Оксани Кечур, головного спеціаліста Львівсь­кого обласного управління зі справ захисту прав споживачів, за рік, що добігає кінця, є тільки одна скарга на "Львівелектро­транс". Пан Король додає, що до районних відділків міліції порушників приводять теж украй рідко. Доводити свої права львів'яни поки що готові лише контролерові в електротранспорті...

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.4245 / 1.59MB / SQL:{query_count}