Народовладдя по-львівськи

Львів – безпечне місто... наразі. Городяни активно створюють загони самооборони, аби почуватися в безпеці

фото: Андрій Польовий
Самоорганізація – справа звична для львів’ян. Здавна вміли і собі зарадити, і сусідам допомогти. А коли йдеться про збереження безпеки країни, вміння взяти владу у свої руки – потреба першочергова. 
Тому не дивно, що майже третина складу загонів Народної самооборони Майдану – львів’яни. У Львові активісти не відпочивають – взяли під свій контроль облдержадміністрацію, пильно стежать за тим, аби силовики не виїхали до Києва, конт­ролюють усі дороги та в’їзди до міста…  
“Зараз першочергове завдання – створити активні загони самооборони, які би працювали на львівських теренах, можливо, і на Київщині. За той тиждень, відколи ми пильнуємо військові частина на вулицях Стрийській і Рубчака, там щодня в середньому збиралося 30-40 людей. Проте було два випадки особливої активності. Тоді  військовики проводили навчання, будували колону, виходили у формі. Ми особливо інтенсивно мобілізовувались і за 15 хвилин збирали до шести тисяч активістів, які були готовими не випустити їх із частини”, – розповів “Пошті” активіст Андріан Кліщ.  
Зі слів активіста, загони самооборони успішно спів­працюють зі львівською міліцією. Вони порозумілись, аби спільно забезпечити спокій і лад у місті. “Зараз плануємо спільно патрулювати певні території. Але для цього маємо зареєструватись юридично, щоб, згідно з законодавством, не було проблем. Реєстрація хоч і не дає більше повноважень, але так буде менше проблем для міліції і для нас. Зрештою, є закони, які треба виконувати”, – зазначив Андріан Кліщ.
Як писала “Пошта”, 24 січня начальник міліції Львівщини Олександр Рудяк зазначав, що у Львові вже відкрили кримінальні провадження за фактом захоплення ЛОДА та блокування військових частин внутрішніх військ. А це, так би мовити, справа рук загонів самооборони. Проте, зі слів активіста Андріана Кліща, нікого з них поки не викликали на допит. Але якщо настане такий час – будуть до цього готові. Активісти готові і до провокацій… 
“Навіть якщо будуть провокації у Львові – зброї до рук не братимемо. Для цього є міліція, яка має нас захищати. Ми ж можемо лише допомогти. Якби ми взяли до рук зброю, це вже була б спроба державного перевороту. А зараз треба робити все для того, щоб не було крові, бо бочку з бензином легше підпалити, ніж загасити”, – розповів Андріан Кліщ. 
“Зараз треба зберігати холодний розум і спокій”
Валерій Веремчук, депутат Львівської міськради, один з координаторів львівського Євромайдану, – про загони самооборони, їх дії і плани, спів­працю активістів з міліцією, готовність відповідати на провокації і збереження спокою у Львові
– Пане Валерію, розкажіть детальніше про львівські загони самооборони: скільки активістів бере участь у самообороні, ким здебільшого є ці люди, чи є серед них жінки?
– До загонів самооборони долучаємо чоловіків, яким виповнилось 18 років. Це перша мінімальна вимога. Друга – фізичний стан і стан здоров’я, морально-психологічні якості, готовність підпорядковуватися вказівкам керівництва. У нас така ж структура самооборони, як на київському Євромайдані: є сотники, десятники, які координують усіх добровольців і керують ними. Зараз львівські загони самооборони налічують понад 500 людей. Це п’ять сотень: дві студентські сот­ні та дві сотні, які перебувають в обласній раді; є ще автосотня (на власних автомобілях), яка патрулює на дорогах. В автомобільній сотні також є жінки, здебільшого дружини автомобілістів. 
– Серед тих, хто хотів долучитися до загонів самооборони, є хлопці, яким не виповнилося 18 років. Є інформація, що їх чимало і в заблокованій ЛОДА. Прошу сказати, чи долучаєте їх до загонів самооборони?
– Це дуже добре, що в такому молодому віці юнаки мають бажання брати участь у цих подіях, проявляють себе і свій характер. Залучаємо їх… до підготовок. Активістів навчають рукопашному бою. Своїми навиками діляться фахівці тренувального центру “Беркуту”. Здебільшого цих молодих людей залучаємо до чергування. Скеровувати їх на складніші завдання не можемо, замолоді ще.   
– Фактично щодня з’яв­ляється інформація з різних джерел, що до Львова скеровують силовиків з ін­ших регіонів України і навіть з Росії. Здебільшого її вважають неправдивою чи навіть провокативною. Чи маєте якісь шляхи перевірки достовірності таких фактів, і до яких дій готові, якщо львівських активістів захочуть розігнати?
– Передусім знаємо точно, що не до Львова, а зі Львова намагалися вивезти силовиків. Але вже більше тижня вони нікуди не рухаються завдяки активістам, які чергують біля військових частин. Так ми зберігаємо їхнє здоров’я та життя, а також здоров’я тих, хто зараз у Києві. 
На всіх трасах, на всіх в’їздах у місто патрулюють активісти. Коли до нас надходять такі тривожні сигнали, одразу їх перевіряємо. Перевіряємо кожен автобус із затемненими вікнами. Активісти дивляться, хто і що везе в цих автобусах. Наразі підтвердження такої інформації немає. 
– Чи готова наша самооборона до радикальних дій у випадку провокацій у Львові?
– Ми можемо бути готовими до таких моментів, звичайно, залучаючи правоохоронців, адже до нас долучилися фахівці зі спецпідрозділу “Беркут” у відставці. Крім того, міліція – також львів’яни, чиї рідні та друзі живуть у цьому місті. Вони надалі будуть виконувати свій обов’язок і захищати спокій городян. У нас є домовленість із керівництво ГУ МВСУ області про те, що міліція та правоохоронці готові спільно з самообороною виконувати ці функції та зберігати порядок і спокій у місті. 
– А як щодо амуніції? Чи львівських активістів забезпечують особливим одягом або навіть бронежилетами?
– Потреби в бронежилетах у Львові немає. Якщо хтось із доброчинців і надає амуніцію – скеровуємо її насамперед до Києва, бо неспокійно, тривожно і небезпечно зараз саме там. Ми мобілізовуємо максимальну кількість людей, спорядження та всіх необхідних речей до столиці. Зараз треба зберігати холодний розум і спокій.
– На вашу думку, чи можна сьогодні вірити міліції?
– Звичайно, треба бути пильними, перевіряти всю інформацію. Ми робимо це одночасно. Не думаю, що львівська міліція штурмуватиме захоплені активістами будівлі. Ці люди живуть у Львові, ми зустрічаємо їх на вулицях, у громадських місцях. Вони присягали служити народу України, а не режиму, тому певен: служитимуть народу України та охоронятимуть порядок, а не нападатимуть на людей. Усі акції у Львові повинні проходити в мирі та порядку. Не потрібно загострювати ситуації ні з боку активістів, ні з боку міліції! 
Розмовляла Ірина Ященко
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4240 / 1.6MB / SQL:{query_count}