Лісотехнічний університет рятує "Знесіння"
Минає рік відтоді, як за обопільною згодою Лісотехнічного університету та керівництва парку "Знесіння" розпочали експериментальні роботи з вирішення проблем природної руйнації парку. Однією з перших природних вад парку стали шкідники, які з 2005 року псували спочатку листя дерев, а пізніше і кору. Водночас у "Знесінні" нищилася й трава - через погані ґрунти, які не удобряли та не доглядали через брак коштів.
"Для експериментів університет обрав три найпроблемніші ділянки: озеро, місця з найбільш постраждалими деревами та старе звалище. Серед новинок, які хоче використати університет, - спори грибів, які підсипатимуть у коріння дерев. Так дерево можна вберегти від шкідників і на листі, і на корі. Поки що в Україні аналогічних досліджень не проводили", - розповів "Пошті" Олександр Завадович, директор регіонального ландшафтного парку "Знесіння"
Загалом для експерименту університету потрібно три роки. Проте вже сьогодні дослідники наголошують, що, попри "першість в експериментах", шкоди парку вони не завдадуть - всі нововведення безпечні. Як запевнила "Пошту" Вікторія Оліферчук, доцент кафедри екології Національного лісотехнічного університету, досліди допоможуть парку "розквітнути, а не блякнути, як це було протягом останнього десятиліття".
"Важливо зараз відновити природний баланс, який був порушений останніми роками, - зауважує пані Оліферчук. - Треба пам'ятати, що парк не ліс, він вимагає постійного догляду. Нашим орієнтиром у порятунку стане досвід Польщі, але поки що ми проводимо серйозні дослідження стану парку, відтак ми спрямуємо наші сили на конкретні дії щодо відновлення втрачених екземплярів дерев та рослин".
За словами фахівців, це перший досвід в Україні таких комплексних досліджень. Цікаво й те, що експерименти проводять на добровільних засадах. Як запевнив "Пошту" пан Завадович, "Знесіння" не платить за роботу Лісотехнічному університету, оскільки це було б "перекладання з кишені в кишеню". Спосіб розрахунків між установами доволі простий -університет не платить за оренду приміщень та лабораторій, а парк безкоштовно отримує допомогу науковців.