У Львові презентували відреставровану фреску "Глорифікація Івана Хрестителя" Яна Генрі Розена у Вірменській церкві, яка датується 1920-ми роками. Над відновленням стінопису два роки працювала команда українських та польських фахівців: спершу зробили профілактичну заклейку, а потім відреставрували. Роботи фінансувало Міністерство культури та національної спадщини Польщі. Загалом на порятунок фрески витратили 140 тисяч євро (близько 280 тисяч гривень).
"Фреска розташована на південній стіні храму. Вона перебувала у дуже поганому стані - майже на 20% була втрачена. Це відбулося через різку зміну температурного режиму і постійну вологість, адже там протікала ринва. Тепер цю проблему вирішили: на стіні зробили гідроізоляцію та полагодили ринву", - розповіла "Пошті" Лілія Онищенко, начальник управління охорони історичного середовища Львівської міської ради.
За словами фахівців, якби грошей на реставрацію цінної фрески не знайшли, за два роки її могли б зовсім втратити. Це вже не перша робота польських та українських реставраторів у Вірменському соборі. Минулого року польські вчені відновили вітраж над фрескою "Ісус - добрий пастор". За словами посадовців Ратуші, це лише початок. Консервації та реставрації потребують практично всі стінописи Вірменської церкви, автором яких був Розен. Значну частину з них можуть відреставрувати в рамках програми "Збереження спільної спадщини", якою опікуються відділення ІКОМОС кількох європейських країн. За словами Лілії Онищенко, фахівці сподіваються наступного року отримати фінансування на реставрацію ще одного розпису Яна Генрі Розена, або найдавнішої фрески Вірменського собору, яка датується XIV ст. Надії в основному на іноземні джерела фінансування. Водночас на розгляд Міністерства культури та національної спадщини Польщі подадуть заявку на фінансування робіт на дерев'яній скульптурній групі "Голгофа", що на південному подвір'ї Вірменської церкви. За словами Андрія Салюка, президента благодійного фонду "Збереження історико-архітектурної спадщини Львова", кілька поважних дослідних інститутів вже закінчили дослідження скульптурної групи, зокрема, поліхромії.
"Ми дізналися, що в деяких фрагментах скульптури було до 12 шарів фарби. Зараз міжнародні фахівці зійшлися на думці, що передусім треба законсервувати "Голгофу", а потім вирішуватимемо, чи варто її реставрувати та відновлювати поліхромію", - розповів Андрій Салюк.
За словами Лілії Онищенко, в управлінні сподіваються, що частину грошей на реставрацію Вірменської церкви виділять і з міського бюджету Львова. Щоправда, з бюджетним фінансуванням, чи то пак з львівськими виконавцями робіт, собору не щастить. Довкола робіт, які виконують за гроші з міської казни, постійно виникають скандали. Нагадаємо, ще минулого року з бюджету дали гроші на реставрацію дзвіниці. З неї зняли штукатурку, але роботи так і не завершили. Цього року відреставрувати дзвіницю доручили іншій фірмі - "Верховина". Здається, вже зараз довкола робіт на цій пам'ятці назріває новий конфлікт. За словами Лілії Онищенко, управління вимагало негайного припинення робіт після того, як працівники фірми почали працювати без дотримання методології, зокрема, розчищали камінь при температурі, нижчій нуля. Отож, дзвіниця вдруге зимуватиме непоштукатуреною. Цікаво, чи зуміє місто взяти приклад із закордонних колег і принаймні наступного року, нарешті, вибрати фахового виконавця робіт? І хто відповідатиме за неякісно виконані роботи цього року?