Покажіть документи, вивертайте кишені…

“Пошта” дізналась, як не стати жертвою псевдоміліціонерів. Адже часом містян безпідставно обшукують, а вони не знають як поводитись у таких ситуаціях

фото: Андрій Польовий (архів)
Чи не доводилось вам чи вашим знайомим мати справу з міліціонерами, що патрулюють на вулицях міста. Вони частенько просять показати документи, ба навіть можуть перевірити вміст ваших кишень чи сумок. 
Ось нещодавно до “Пошти” звернулась львів’янка з проханням з’ясувати, як правильно поводитись у таких ситуаціях. Цікаво, які маємо права та обов’язки, як діяти за таких обставин. Дівчина розповіла, що нещодавно сиділа у скверику із хлопцем, розмовляли, цукерки їли, а тут прийшли п’ятеро міліціонерів і ні з того, ні з сього вирішили їх обшукати. Вимагали показати документи, вони були лише у дівчини. 
Хлопця ж мало не роздягнули – куртку ретельно оглянули, навіть кишені штанів перевірили. Казали, що шукали гострі чи колючі предмети чи наркотики, мотивували тим, що пара відпочивала у відлюдному місці. Щоправда, хлопці показали міліцейські посвідчення і після обшуку розповіли – на цьому місці кілька місяців тому знайшли труп людини. Тому, аби переконатись, що дівчина у безпеці, вирішили мало не роздягнути її хлопця. Дійсно, раптом сокиру у штанях ховає?  
Проте, на жаль, не всі зустрічі з міліцією закінчуються позитивно. Трапляється, що через відсутність документів вимагають “штраф”, чи за те, що скоса подивився, погрожують до райвідділку забрати, але завжди можна “домовитись” і “якось вирішити цю проблему”. Головний міліціонер Львова Сергій Зюбаненко переконує, що такі випадки до міліції жодного стосунку не мають, а такі люди – шахраї. 

А чи справді міліціонери?

 “Останнім часом до нас надходять повідомлення про те, що працівники міліції забирають гроші, безпідставно обшукують містян. Люди кажуть, їм показували посвідчення, але на фото неможливо було впізнати цих міліціонерів.  Кажуть, були в формі, але з описів такий одяг працівники міліції не носять, хіба якісь громадські чи охоронні структури мають такий спецодяг. Міліція працює над такими заявами. Але, на жаль, псевдоміліціянтів досить багато, особливо в Центральній Україні”, – розповів “Пошті” Сергій Зюбаненко, начальник міліції Львова.
З його слів, у випадку, коли до вас підходить патруль, варто перш за все запитати, на яких підставах. Якщо ви не порушували громадського порядку, закону, на обшук права не мають. 
Потрібно вимагати, аби правоохоронці показали посвідчення, коли маєте сумнів у його достовірності, треба дзвонити на 102 чи в прокуратуру – попросити підтвердити чи є такий працівник в органах внутрішніх справ
“Треба поцікавитись, може вас підозрюють у скоєнні якогось правопорушення. Якщо ці працівники не можуть дати пояснення, обґрунтувати свої дії – це перша підстава вважати їх шахраями. Тоді ви маєте право і навіть необхідність перевірити чи це працівники міліції. Потрібно вимагати аби правоохоронці показали посвідчення. Коли маєте сумнів у його достовірності, треба дзвонити на 102 чи в прокуратуру. Описати ситуацію, попросити  підтвердити чи є такий працівник в органах внутрішніх справ”, – розповідає Сергій Зюбаненко. 
Головний міліціонер Льво­ва розповів, що міліція зараз розробляє методичні рекомендації, як слід поводитись у таких ситуаціях, щоб люди знали свої права та обов’язки.  Наразі ж, закликають людей бути пильними, бо є багато шахраїв.  І навіть якщо місце не людне, може навіть підозріле, але ви нічого не порушуєте, для обшуку немає жодних підстав. Тим паче, ніхто не може запрошувати вас до райвідділу. “Захотілось, чому б не перевірити?” – то не причина.

А документи носити обов’язково?

“Людина не зобов’язана носити з собою документи, щоб підтвердити особу. Засоби самозахисту, такі як перцеві балончики, які носять дівчата у сумочках, чи кишенькові ножі, що зазвичай мають при собі чоловіки – дозволені! Це передбачено законом, на продаж таких засобів є відповідні дозволи, то чого люди не можуть їх мати при собі для самозахисту? Це не порушення”, – каже Сергій Зюбаненко.
Звісно, Львів патрулюють і справжні працівники міліції, а не лише ошуканці.  Вони здійснюють оперативний аналіз обстановки, це звична справа. 
У випадку, коли до вас підходить патруль, варто перш за все запитати, на яких підставах
“Якщо в тому чи іншому місці було скоєно  злочин – пограбування чи вбивство, наряди міліції  скеровують туди аби звернути увагу містян, що саме в цьому місці треба бути більш пильним. Там можуть перевіряти осіб, які можуть бути схильними до скоєння злочину. Проте, якщо безпідставно і без аргументації людину доставляють у відділок, чи обшукують – це теж порушення, але зі сторони працівників міліції”, – розповідає Сергій Зюбаненко.
З його слів, особливо пильно міліція стежить за місцями, де є пам’ятники національним героям, бо там можуть бути провокації. Але здебільшого злочини трапляються у спальних районах. “Як би не було зараз скрутно через те, що є багато порушень громадського порядку, моя думка незмінна:  з людьми треба проводити радше профілактичні роботи, попереджувальні, не застосовувати репресивних методів”,  – розповідає Сергій Зюбаненко.
Олег Мицик, адвокат
Однозначної відповіді, як же правильно поводитись, коли до вас “чіпляється” міліція – немає, але треба бути обережним. Обшукувати вас ніхто не має права за жодних обставин!

Крім того, ви не зобов’язані мати при собі документи і не зобов’язані їх показувати. Але, чесно кажучи, краще це зробити, якщо маєте їх при собі. У протилежному випадку, вас можуть взяти під пахви і потягнути до райвідділку, а вже там, повірте, будуть повні кишені біди.

Треба намагатись не залишатись наодинці при затримані. Якщо можете – покличте людей, коли вимоги міліції безпідставні – кажіть, що будете скаржитись. Обов’язково з’ясувати, на якій правовій підставі до вас підійшла міліція і вимагає показати документи чи хоче обшукати. Звісно, йдеться про випадки, коли не було жодного правопорушення: ви не курили в недозволеному місці, не вживали алкоголь публічно, не повзали рачки п’яні, не чіплялись до людей. У таких випадках міліція зобов’язана скласти акт про адміністративне правопорушення, вимагати документи. Коли ж такого не було, треба виходити із логіки: якщо ти один, а міліціонерів декілька, треба старатись не конфліктувати за жодних обставин. Бо, на жаль, суди потім виносять рішення лише на свідченнях міліціонерів, а ті вже звинувачують у дрібному хуліганстві, непокорі працівникам міліції.

Коли пропонують показати документи, треба голосно й чітко з’ясовувати у зв’язку з чим, заперечувати і не погоджуватись на жодні обшуки, що б вам не пояснювали. Навіть, якщо кажуть, що схожа на вас людина оголошена в розшук “ми бачили табличку біля входу в райвідділ” – пояснювати можуть що завгодно, але на обшук не погоджуйтесь.

Мати документи мусите лише, коли перебуваєте в прикордонному контрольованому районі за 50 чи 30 км до кордону. У всіх інших випадках вимоги показати їх не ґрунтуються на законі, хоча й незаконними їх не назвеш.

Міліція повинна діяти відповідно до закону, а не казати, що немає заборони вимагати документи, то чому б не перевірити. Але варто пам’ятати, що будь-які конфліктні ситуації в темряві, коли ви один, а міліціонерів багато, закінчуються неприємними кримінальними справами. Якщо немає людей поряд, дзвоніть рідним, розкажіть, де ви і що у вас вимагають. Часом затримані побоюються, що самі працівники міліції можуть підкинути щось, а потім звинуватити... Але на вулиці це зробити складно, а ось коли ви один на один у райвідділку – це небезпечно, треба бути обережним.

Навіть якщо, до прикладу, компанія випила, документів при собі не мають, жодних порушень не скоїли, не є в стані, що ганьбить людську гідність, їх затримати нема підстав. Та й грошей на вулиці “як штраф” платити не варто!

Для сплати штрафу є відповідна процедура. Працівники міліції мають скласти адмінпротокол, постанову про притягнення до відповідальності, вручити вам цю постанову, а ви вже можете її сплатити у відділенні банку на відповідний рахунок, якщо не будете оскаржувати в суді.

Варто також знати, правоохоронці мають право доставити до підрозділу міліції для складання адмінпротоколу чи встановлення особи лише, коли вона скоїла порушення! На місці адмінпротокол скласти неможливо, для цього немає умов.

Доставити вас до райвідділу мають у максимально короткі терміни, а не возити вас по всьому Львову. Затримана особа може перебувати у райвідділку до трьох годин для встановлення особи. За умови, якщо їй привезли документи швидше, ніхто не може її там ще тримати.

Можуть залишити у відділку, як то кажуть, “для вирішення питання” тільки коли підозрюють у зберіганні наркотиків, до заключення експертизи. Також, коли особу затримали за непокору законним вимогам працівників міліції. В такому випадку вона перебуває під вартою поки не доставлять до суду.

Але людина має право на негайну правову допомогу, їй мають допомогти отримати зв’язок з навколишнім світом, зателефонувати батькам.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4299 / 1.63MB / SQL:{query_count}