“Закликаю всіх до мирного волевиявлення!”

Олександр Рудяк, керівник міліції Львівщини, – про забезпечення громадського порядку в області та дотримання букви закону

фото: архів
Міліція Львівщини працює в штатному режимі – оперативні підрозділи мають свою роботу, підрозділи громадської безпеки без залучення додаткових служб забезпечують порядок. Про це заявляє начальник ГУ МВС України у Львівській області Олександр Рудяк (на фото).
“Пошта” у вівторок поспілкувалася з генерал-лейтенантом міліції. Говорили, зокрема, про зону відповідальності львівських правоохоронців. “Хочу заспокоїти галичан: міліція в змозі забезпечити спокій. Міліція в змозі вирахувати всіх провокаторів. У нас є наявна інформація, оперативна та інша, з приводу можливих запланованих провокаційних дій. Ми проводимо певні упереджувальні заходи, котрі дозволяють нам зберігати спокій. Спокій буде збережено! Жителі Галичини можуть спати спокійно!” – наголосив співрозмовник. І зазначив, що міліція поза політикою. Якщо люди з міліції хочуть займатися політикою, то нехай ідуть у політику.
На завершення розмови Олександр Рудяк побажав спокою львів’янам і державі. А на запитання, чи Україна, бува, вже не стала Білоруссю, відповів: “Ні, ми не стали Білоруссю і ніколи нею не станемо! Держава Україна – це найбільша за територією держава Європи. А за населенням, після Німеччини і Франції, третя. Ми маємо гідність. У державі Україна діють і діятимуть демократичні принципи”.
– У Львові міліція громадянам може гарантувати спокій на даний час. Ми самі зацікавлені в цьому спокої. І всіма можливими способами та засобами підтримуватимемо громадський порядок. І будемо його підтримувати за будь-яких обставин… Мітингувальників закликаємо: якщо у нас є мирні акції протесту, то давайте, нехай вони будуть мирними! Будь-яке порушення громадського порядку тягне за собою кримінальне переслідування. Мене політики закликають: “Збережемо спокій!” Відповідаю: “Так, це наша головна мета”. Але з боку певних політичних осіб, які мають відношення до тих чи тих політичних моментів, порушується цей спокій, зокрема блокуються дороги. І тоді мене пікетують, кажучи, що вони не винні… Але я сотні разів попереджав і попереджаю: не порушуйте, будь ласка, закон! Є мирні акції  протесту, заявлені, то нехай вони мирно й проходять, а ми забезпечимо громадський порядок. Ми працюємо в штатному режимі. Працюємо дуже напружено. 
– За три тижні Євромайдану у Львові досі було спокійно. Скажіть, будь ласка, якщо у нашому місті почнуть зводити барикади, буде масове пікетування органів влади, зокрема Львівської ОДА, і вийдуть на нього не 500-1000 осіб, а набагато більше, як діятиме міліція?
– Міліція діятиме в рамках чинного законодавства. Якщо це будуть пікети – то одне, але якщо зводитимуть барикади, будуть заклики до блокування, то вдасться до адекватних заходів, щоб галичани почувалися безпечно. 
– …зокрема й щодо арештів осіб, які це робитимуть?
– Якщо виникне необхідність у тому, що когось треба буде заарештувати в рамках кримінального провадження і це дозволятиме робити міліції закон, то це буде зроблене. А чого дивуватися? Якщо людина порушує закон, є всі правові підстави для цього і є кримінальна відповідальність, то ми повинні чітко дотримуватися букви закону… Якщо це роблять ті чи ті політичні сили, то вони вважають, що це не кримінально каране діяння, але є Кримінальний і Кримінальний процесуальний кодекси України, незалежно від того, політичний процес чи ні.
– Ті ж політики запевняють, що, мовляв, ми мирно зводимо барикади, а міліція б’є наших дітей, активістів Майдану, себто порушує закон. На чиєму ж боці правда?
– З вуст Генерального прокурора України Віктора Пшонки прозвучало, що всім подіям, включаючи події на Майдані, буде дана правова оцінка. Давайте дочекаємося її!  А зводити барикади… ну це не зовсім той спосіб вільного і мирного волевиявлення громадянами своїх намірів. У нас, на Львівщині, барикад не будують?
– Наразі ні. Але багато залежить від подій у Києві…
– До того часу, поки був студентський Євромайдан, ми мали спокій. А ось коли втручаються політики, то завше є якесь напруження в суспільстві.  Закликаю всіх до мирного волевиявлення, тобто такого, яке заявлене.
– Відомо, що на Львівщині розпочалися масові перевірки видавництв. Суть їх у чому?
– Порушена низка кримінальних проваджень, у рамках яких тривають перевірки. 
– Вони друкували якісь листівки? Який зміст мали ті листівки?
– Встановлюємо, хто друкував… Листівки досить образливі… У видавництвах наразі листівок не виявлено. Можливо, вони завезені ззовні… Кримінальні провадження порушені за фактом виявлення. Ми діємо за законом.
– За львівськими опозиційними політиками пильно стежить міліція?
– Ви помиляєтеся. Наших можливостей і особового складу не вистачить навіть по одному приставити до львівських політиків чи учасників Євромайдану. 
– Але ж міліції напевно цікаво знати, чим займаються львівські політики?..
– Якщо вони не порушують закон, то нам не цікаво знати, чим вони займаються. Це їхнє особисте життя. Нехай займаються чим завгодно.
– Може, ви їх прослуховуєте?
– Ні! Гарантовано вам кажу: не прослуховуємо!
– У вашій розмові з’явилося словосполучення “кримінальне переслідування”. Досі не чула від вас такого…
– Так… Воно було у мене й раніше. Я завжди вживав цю фразу.
– Особисто від вас не чула її… А чи не йдеться тут про політичні переслідування?
– Кримінальне переслідування – це Кримінальний і Кримінальний процесуальний кодекси України, котрі регламентують нашу основну діяльність, де дається кваліфікація тій чи тій статті. Якщо вам не подобається  таке словосполучення – можу його змінити. 
– Щодо кримінального переслідування. Чи не означає те, що люди, які були на Банковій 1 грудня, можуть потрапити під нього?
– Якщо пам’ятаєте, була певна риторика, що то були провокатори від влади, які били. Потім риторика змінилася – провокатори чомусь стали політв’язнями… А про те, що майже 150 осіб, з яких 25 тяжких, звернулися по допомогу…
– А навіщо було у перші ряди ставити молодих хлопців із внутрішніх військ?
– Як передбачив законодавець, так і зробили… Зараз міліцію можуть звинувачувати в усіх смертних гріхах. Без винятку. А що було б, якби у Берліні, Лісабоні, Варшаві чи іншому місті Європи захопили ратушу? Почали б із водометів. Як поводяться з агресивними демонстрантами у європейських країнах?
– Кийками, можливо, і б’ють, але ж не лежачих…
– Зайдіть, будь ласка, на сайти Португалії, Іспанії, Італії, Німеччини… Під час одного матчу в Польщі були масові безлади…
– Повертаюся до подій 1 грудня на Банковій. Чи варто львів’янам боятися, що завтра можуть і до них прийти?
– Якщо львів’яни, які були на Банковій, не чинили жодних неправомірних дій, не порушували чинного законодавства України, то боятися їм нічого. А якщо вони скоювали злочини, то не знаю, будуть вони боятися чи ні…
– Кажуть, що фотограф Олег Панас знимкував людей на Банковій і має багато світлин з обличчями правоохоронців. Можливо, його затримання пов’язане саме з цим?
– Ні, не з цим. Це по­в’язане з ухвалою київського суду. А що там у кримінальному провадженні, які докази…  Думаю, суддя не видав би ухвали про доставлення в суд під вартою, якби не було достатніх доказів.
– А якби ви були на Банковій, то як би діяли?
– Згідно з обстановкою. Я за роки своєї роботи побував у різних ситуаціях. Був і на Балаклавській в Криму. Акції протесту там мали досить реакційний характер. Досвід у мене є. 
– У столиці 1 грудня побили майже 50 журналістів – як українських, так і іноземних. А чого нам, львівським журналістам, чекати? Скажімо, чи не буде провокацій, підкидання чогось? 
– Чекати спокою, цілковитого спокою. От скажіть мені, будь ласка,  за час мого перебування на посаді якісь провокаційні дії з мого боку стосовно громадян, жителів Львівщини були?
– Ні, не було.
– І не буде! Я перебуваю на посаді і маю в зоні відповідальності Львівщину. І за цю зону відповідальності я певен – їх не було і не буде! Якихось підкидань, пресингу тощо. На території Львівщини міліція, прокуратура та СБУ покликані зберігати цілковитий спокій, підтримувати порядок. Але усякому кримінальному прояву буде дана належна оцінка, з чийого боку він не виходив би!
– Чому я про це вас питаю? Бо в Києві були певні моменти, що десь комусь крадені телефони підкинули… Які гарантії, що у Львові люди можуть спати спокійно?
– Гарантую, що у Львові люди можуть спати спокійно! Львівська міліція готова забезпечити громадський порядок, навіть якщо, не дай Боже, ситуація  ускладниться. 
– А якщо на Львівщині буде неспокійно, то чи буде місцева міліція застосовувати силу?
– Якщо хтось думає, що на Львівщині можна створити неспокій і піти на якісь кримінальні прояви, то в нас достатньо сил і засобів, щоб відреагувати адекватно. Обласна міліція сидіти склавши руки не буде! Я прошу всі гарячі голови зберігати спокій, тих, хто намагається щось блокувати, штурмувати … У нас досить своїх сил – маємо майже дивізію особового складу. 
– А навіщо ви скерували до Києва львівських правоохоронців? Це був наказ міністра МВС?
– Львівських правоохоронців скеровують до Києва при ускладненні оперативної ситуації, проведенні футбольних матчів тощо. 
– Це “Беркут”?
– Необов’язково. 
– А були такі, що відмовлялися їхати?
– Ні. Всі на даний час  виконують вказівки і накази керівників Головного управління, мої особисто, моїх заступників, міністра і заступників міністра.  
– А яка зарплата  в “Беркуті” зараз?
– Від чотирьох тисяч гривень.
– А за час подій на Євромайданах було багато правоохоронців, що покинули лави міліції?
– Жодного рапорту, в якому було написано, що я не згоден з політикою у державі, що покидаю лави міліції з таких-то причин, я не розглядав.
– А заява Кам’янка-Бузького райвідділу? Ви на цих правоохоронців не чините тиску?
– Не чиню, і ніхто не чинить. Там були збори особового складу. 
– Кажуть, що не сподобалася така ініціатива…
– Мені не сподобалася? Мені багато чого не подобається в цьому житті, скажу відверто… Закликаю всіх міліціонерів не втручатися у політичні процеси. Якщо міліція, той чи той міліціонер хоче брати участь у якомусь політичному процесі, то він повинен прийти і сказати про це… 
– А правоохоронці з Кам’янка-Бузького району всі працюють? Їх не звільнили?
– Вони таким чином розглянули й підтримали заяву міністра. Вони всі служитимуть у міліції. Вони працюють у штатному режимі… Не треба міліцію втягувати у політичний процес. Дайте нам спокійно охороняти громадський порядок і боротися зі злочинністю. 
– До речі, про злочинність. А через події в Україні злочинцям часом не є, даруйте, вольная воля?
– Ні! Ми працюємо в штатному режимі. Криміногенна ситуація на Львівщині не погіршилася. Крадіжок не стало більше, але й менше не стало. 
Розмовляла Ірина Цицак
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4404 / 1.65MB / SQL:{query_count}