“Агресія мусить бути керованою”

Про те, як останні події в Україні впливають на психологію тих українців, які відстоюють своє право на Майданах, і тих, які слідкують за подіями через мас-медіа, “Пошта” запитала в психоаналітика Наталії Шапошник і психолога-соціоніка Олексія Пивоваренка

Агресія, яку транслюють ЗМІ, зокрема відео побиття мітингувальників та інших заворушень у Києві та регіонах, на думку психологів, впливає на українців добре! 
“Люди прокинулися. Це, так би мовити, шокова терапія. Наш народ, на відміну від російського, залякати важко, – зазначив “Пошті” психолог-соціонік Олексій Пивоваренко. – Українці за своїх дітей на багато здатні. Люди і так були незадоволені тим, що відбувалося в країні, та коли вони побачили по телевізору, що б’ють лежачих, студентів (тим паче, демонстранти були мирними)... Тепер українці повстануть заради своїх дітей”. 
Бунтуючи, українці перебувають у піднесеному стані. Вони готові боротися, натхненні все змінити. А деякі психологи запевняють: це єдиний шанс вилікуватись від вивченої безпорадності. (Вивчена безпорадність – стан людини або тварини, в якому вона навчилася поводитись безпорадно, навіть якщо з’являється можливість покращення ситуації після зникнення шкідливих обставин. Згідно з теорією вивченої безпорадності, значні депресивні розлади та пов’язані психічні хвороби спричиняються відсутністю контролю над результатами ситуації, в яку людина потрапила – “Пошта”).
Поспілкувалася “Пошта” вчора і з психологом, психоаналітиком Наталією Шапошник.
– Пані Наталіє, ви були на майдані Незалежності. Як охарактеризуєте загальний психологічний стан мітингуючих? 
– Поки що час емоційного підйому. Люди не критичні до свого емоційного стану. Фокус уваги перенесений назовні. І це добре. Це правильно, бо ми беремо участь у стрімкому особливому потоці зовнішніх подій, нам треба реагувати на них.  
– Чи наразі потрібна психологічна допомога мітингуючим?
– Я гадаю, що підтримка, допомога будуть потрібні значно пізніше. Ми зараз мобілізовані, наш енергетичний потенціал на підйомі. Але він вичерпається, адже люди мало сплять, живуть на вулицях без ніякого комфорту, перебувають у постійній напрузі. Рано чи пізно настане виснаження. Воно проявлятиметься в різних формах. Можливі нервові зриви, депресивні та неадекватні реакції. От тоді і необхідною буде допомога психологів. Ми плануємо чергувати на Майдані в Києві.
Але, як на мене, психологи мають постійно чергувати на Майданах. Вони мали б виявляти провокаторів, працювати з тими, хто неадекватно переживає надмірне збудження. 
– Як наслідки такого емоційного збудження, напруги та бунту позначаться на психіці українців? 
– Для нас як для нації дуже важливо не дозволити, аби такі радикальні способи спілкування з людьми, як “зачистки” мирних акцій, розбої, не стали легітимними, прийнятними. Для росіян нормально, коли б’ють, заштовхують в автозаки… Вони до того звикли, бо там особистість – не цінність. Там суспільство авторитарне. А в демократичному суспільстві особистість – понад усе. 
 До теми                                       
Увага! Психологічна допомога
У Львові цілодобово працює телефон довіри 15-58. Служба телефонного консультування надає психологічну допомогу по телефону людям, які перебувають у стані психологічної кризи, стресу чи розпачу, нагадує департамент охорони здоров’я Львівської обласної державної адміністрації. Консультанти гарантують анонімність і конфіденційність абонента. 
Поштова скринька dovira-1558@ukr.net
http://www.dovira-1558.narod.ru/sotdopomoga.html
Індивідуум має відчувати психологічну можливість впливати на політику і спостерігати за результатами своїх зусиль. Та ситуація, яка була в нашій державі останні три роки, сприяла швидкій регресії суспільства. Ми регресували на рівень радянського рівня світогляду та самовідчуття. Люди перестали себе поважати, дозволили собою помикати. Але коли дійшло до насильства, ця стиснена пружина розпрямилася. Ми ні в якому разі не можемо дозволити загнати нас у той стан безпорадності, з якого намагаємося вийти. Повернення звідти може не відбутись. 
Те що відбувається – наш останній шанс відчути себе людьми, досягнути особистісної і громадянської зрілості. Це останній шанс видужати. Я б сказала, це можливість національного зцілення від стану вивченої безпорадності (стабільного стану, коли людина не вірить у свої сили і коли зовнішні події відчужені від її зусиль, дій і бажань, коли людина переконана, що не може ні на що впливати). Як на мене, наше суспільство за три роки ввели в такий стан.  
– Як бути з агресією у суспільстві?
– Агресію треба обмежувати. Її необхідно перетворити в продуктивну дію. Її не можна придушувати, адже це ресурс, рушій. Але вона мусить бути керованою.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4781 / 1.57MB / SQL:{query_count}