Із ревізією до ЛКП

“Пошта” відсьогодні вирушає в рейди по ЛКП, аби запитати у мешканців про якість господарювання львівських комунальників та чи реагують там на їх звернення

фото: Андрій Польовий
Хіба що ледачий не скаржиться на роботу львівських комунальних підприємств. Як писала “Пошта”, у січні 2013-го створили перелік кращих і гірших  ЛКП. Тоді, як зазначало видання, у список найгірших потрапили комунальні підприємства “Новий Львів”, “Сріблястий”, “Айсберг” та “Тополя-406”. 
Гірші чи кращі ЛКП у місті визначали за зверненнями мешканців на гарячу лінію громадського об’єднання “Самопоміч”. Найперше ЛКП у списку “поганих” знаходилось поблизу того ж об’єднання, яке, до речі, можливо, й могло б замінити роботу гуманітарних і соціальних управлінь міськради, але… є велике але. Управління міськради працюють на благо містян, а це об’єднання дбає лишень про імідж мера. 
Дати раду з найгіршим ЛКП у місті вирішили просто… його ліквідували. У травні житлові будинки, які перебували на балансі ЛКП “Новий Львів”, передали на обслуговування ЛКП “Житловик-С”. 
Відтак “Пошта” вирішила довідатись, чи передача житлового господарства від одного ЛКП до іншого мала позитивні наслідки для містян, чи стало на Новому Львові жити краще? Отож, досліджувати роботу комунальних підприємств міста “Пошта” розпочала з Нового Львова. Район порівняно молодий, активна забудова там розпочалась після Першої світової війни. Більшість будинків однотипні, називають їх “хрущовками” –  це панельні і цегляні будинки без технічного поверху, ліфта і сміттєпроводу, їх масово споруджували в СРСР під час правління Микити Сергійовича Хрущова. 
Аби довідатись про існуючі проблеми, ми вирішили опитати мешканців цього району. Вони ж бо від щирої душі “наскаржились”. Кажуть, що відірвані від світу, що до них не їздить транспорт, що у них забрали єдиний тролейбус і годують обіцянками, що прокладуть трамвайні колії. Нарікають і на те, що їхнє ЛКП “Новий Львів” ліквідували, а будинки передали на баланс ЛКП “Житловик-С”, що на Сихові, до нього треба їхати двома маршрутками. Не забули мешканці згадати і про відсутність пунктів прийому склотари та макулатури, скаржились і на те, що робітники, які облаштовують хідники у районі надто багато відпочивають… 
У нашому ЛКП ніколи нічого не знають. Не знають, чому немає води, чому відімкнули опалення, коли увімкнуть…
Проте це все не є справами ЛКП. Аби відповісти на запитання, які ж вони мають претензії до свого комунального підприємства, більшість мешканців задумувались... і вирішили, що найгіршим є те, що комунальники їх ігнорують. Мовляв, рятує лише “гаряча лінія міста-1580”. Схоже, що на скарги й прохання містян не зважають доти, доки на ЛКП не “грюкнуть” з мерії. 
“У нашому ЛКП ніколи нічого не знають. Не знають, чому немає води, чому відімкнули опалення, коли увімкнуть… Я все телефоную, кажу ж, що ви наші господарі, ми вам платимо гроші. А там не реагують, тоді вже на гарячу лінію міста телефоную, – розповідає львів’янка Олена. – У нас, на вулиці Литвиненка, чомусь не вмикали опалення тоді, коли всім уже увімкнули. Подзвонили на 1580, там пояснили, що сталось щось з трубою, все налагодили за суботу-неділю”. 
У ЛКП “Житловик-С” охочих поспілкуватись не знайшлось. Директор не має й хвилинки на розмову, а окрім нього – ніхто нічого не знає, не знають там і скільки вулиць та будинків обслуговують. Мешканці кажуть, що якихось конкретних перемін зі зміною ЛКП не відбулось. Все, як і було – “не зле й не добре”, злагодженості, системності роботи комунальників немає. У ЛКП з мешканцями спілкуються радо лише тоді, як ті телефонують повідомити покази лічильників. 

фото: Андрій Польовий
Комунікації на Новому Львові  старі, відповідно, багато мешканців скаржаться на те, що часом десь щось прориває, тече, підтікає. В дощову пору протікають і дахи. Городяни звертаються до комунальників, ті ж реагують як-коли. Коли з труб кип’ятком струмує, то в ЛКП реагують оперативно, коли ж цяпає із даху, тече по стінах у помешканнях, у під’їздах, то реагують значно повільніше. А якщо відверто, то ігнорують такі звернення доти, доки мешканці самотужки не відремонтують покрівлю. 
“У нашому будинку протікає дах. Колись і в нас по стінах текло, ми на останньому поверсі живемо. До ЛКП звертались, але… Дах ми перекрили над своєю квартирою за свої кошти. Тоді звернулись у ЛКП, аби нам повернули кошти, віднімали з квартплати, але ніхто нічого не повернув. У сусідів і досі тече зі стелі”, – розповідає мешканка вул. Литвиненка Оксана. 
Найчастіше через проблеми у житловому господарстві на номер 1580 телефонують зі скаргами жителі Шевченківського району, найрідше – Залізничного
Зі слів львів’янки, комунальники відреагували значно оперативніше, коли взимку у її квартирі прорвало трубу гарячого водопостачання. “Я вдома була з дитиною, і раптом гаряча вода з труби струмує. Зателефонували в ЛКП, комунальники прибігли миттю, все відремонтували. Труби старі, ми ще нічого не замінювали”, – додає Оксана.
Задоволені мешканці мікрорайону хіба що своїми двірниками, кажуть, що у під’їздах і на вулиці завжди чисто. Проблеми мешканців Нового Львова не нові, з такими ж на гарячу лінію міста звертаються десятки тисяч львів’ян.
 До теми                        
Найчастіше через проблеми у житловому господарстві на номер 1580 телефонують зі скаргами жителі Шевченківського району. З 1-го січня по 21 жовтня з такими наріканнями на гарячу лінію міста звернулись 2832 мешканці району. Найрідше ж скаржаться з Залізничного району, за десять місяців цього року таких скарг було 2121. 
“Найчастіше містяни нарікають на прориви труб у підвалах, у квартирах, на неосвітлені сходові майданчики чи відсутність елек­трики в будинку, в квартирі. Скаржаться на протікання дахів, відсутність прибирання, поламані ліфти. Звісно, бувають випадки, коли люди хочуть надумано наскаржитись на своє ЛКП, але таких дуже мало, – розповідає “Пошті” Віра Фрис, начальник відділу Гаряча лінія міста. – Коли до нас телефонують зі скаргами, ми спершу питаємо, чи звертались із ними до ЛКП. З серпня у кожному ЛКП були створені свої гарячі лінії. Тому ми переключаємо мешканця з його дозволу на гарячу лінію його ЛКП, вони фіксують звернення і здійснюють контроль за ним. І ми також контролюємо виконання робіт за зверненнями містян”.
Олексій Вєренцов, керівник громадської організації “Вартові закону”, правозахисник
До нас часто звертаються мешканці з проханням допомогти вирішити їхні комунальні проблеми. Зазвичай, вони стосуються електро- та теплопостачання, прибирання будинків і прибудинкових територій, належного утримання житлового фонду, зокрема часто скаржаться на відсутність поточних ремонтів.

Між мешканцями і ЛКП постійно виникають суперечки, бо комунальні підприємства свої обов’язки не виконують узагалі або роблять це неякісно. Дуже часто буває, що ЛКП додає до рахунків “зайві” кошти за послуги, яких реально не надають: прибудинкові території чи самі будинки не прибирають або роблять це абияк, містяни оплачують вологе прибирання, а двірник лише підмітає.

Люди бачать, що це не коштує тих грошей, які вони сплачують. У ЛКП розрахунки проводять так, ніби двірник прибирає кожен день, а він робить це раз в місяць чи й раз у три місяці – на велике свято. А кошти львів’яни платять щомісяця і з розрахунком, що цю послугу надають кожен день! У більшості ЛКП є лише один сажотрус – особа, яка закріплена за перевіркою димових каналів. А згідно з технікою безпеки, їх має бути двоє. Він не встигає виконувати свою роботу належним чином. Тому, хоча за це всі мешканці платять однаково, реально сажотрус не встигає попрацювати всюди, де це необхідно.

Найчастіше скаржаться мешканці Галицького чи Франківського району. Львів’яни звертаються до нас по допомогу, але ми маємо дуже обмежені ресурси. Щоб допомогти кожному відстояти свої права, звернутися до суду, надсилаємо зразки документів, які цій людині необхідні, відповідні форми звернення, допомагаємо їй підготувати документи.

Львів’яни нарікають, що не можуть самотужки відстояти свої права. Якісне обслуговування міста комунальними підприємствами залежить від міської влади, міського голови. Вони мусять постійно моніторити ситуацію, мати на обліку усі скарги, бути в курсі існуючих проблем, мати списки мешканців, які скаржаться. У Львові ж на це фактично не звертають уваги.

Складність комунікації між мешканцями і ЛКП виникає через низькі зарплати та погану організацію праці в комунальних підприємствах. Там зібрались працівники, які мають низьку професійну кваліфікацію. І коли мешканець звертається з якоюсь скаргою, ці люди розуміють, що не можуть надати йому якісної послуги. Зокрема електрики часто приходять в такому стані, що їх просто не можна допускати до роботи. А чого вони такі? Через маленькі зарплати. Грошей постійно бракує. Ось треба відремонтувати фасад якогось будинку. Але нема за що, бо гроші пішли на виплати зарплат, пальне для машин, телефони. А якби, до прикладу, якусь тріщину на фасаді вчасно зацементували, не треба було б таких великих грошей на ремонт потім. Мешканці готові платити за належні послуги ЛКП.

Я вважаю, що у місті відсутня фахова організація праці. Немає злагодженості, продуманості, системності робіт. При діючих тарифах, без їх підвищення є реальна можливість надати послуги на значно ліпшому рівні. Куди ж ці кошти йдуть – не відомо. Не можна казати, що ЛКП у місті збиткові. Ні, вони дуже прибуткові, проте, не для працівників, не для львів’ян – а для окремих людей, які стоять на верхівці цієї піраміди.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.5497 / 1.64MB / SQL:{query_count}