“Жлобокури”?!

Львів’янам вкотре нагадали – курити у громадських місцях зась! Міліціонери “полюють” на курців і штрафують їх

“Кури, звичайно, якщо вже куриш, та не будь жлобом, який пускає драконячий дим людям в обличчя. Будь шляхетним наркоманом, як Шерлок Холмс. Не будь мавпуном, котрий не здатен контролювати своїх вчинків”, – певен художник Іван Семесюк, автор серії робіт “Жлобокури”, виставку яких цього тижня презентували у Львові на площі Ринок.
Автор у такий спосіб вирішив підтримати закон проти тютюнокуріння у громадських місцях. Іван Семесюк у своїх картинах привертає увагу до типових ситуацій, в яких найчастіше порушують закон про бездимне повітря. Автор хотів, аби хтось впізнав у малюнках себе і, здригнувшись, змінив власну поведінку, а решта зітхнула з полегшенням: Україна прощається з тютюновим димом.
Хоча закон про тютюнокуріння прийняли ще 16 грудня 2012-го, у Львові ж його дотримуються не всі. Надто вже звикли курити у кав’ярнях, на зупинках і дитячих майданчиках. Перевірити, чи дотримуються закону про заборону тютюнокуріння, зокрема у закладах харчування, вирішив Петро Рой, представник Коаліції “За вільний від тютюнового диму Львів”. Активіст завітав у понад двадцять барів і ресторанів центральної частини Львова та зауважив, що у більшості з них таки не курять.
Кури, звичайно, якщо вже куриш, та не будь жлобом, який пускає драконячий дим людям в обличчя
“Щоправда, в одному із закладів ми все ж застали зненацька відвідувача, який курив. А в іншому на наше запитання “Чи можна курити?” офіціанти відповіли, що можна, але без попільнички”, – розповів Петро Рой.
Якщо вам дуже докучає, що хтось курить у кав’ярні чи ресторані, – можна поскаржитись. Щоб притягнути до відповідальності курця, потрібно написати заяву в міліцію або скаргу в інспекцію з питань захисту прав споживачів про відповідне порушення у закладі харчування.
“Написати таку скаргу зовсім нескладно. Її можна подати у довільній формі. Найголовніше – вказати, у якому закладі скоїли правопорушення. Але потрібно себе підстрахувати: знайти кількох свідків, а також мати чек, аби підтвердити, що ви дійсно були клієнтом цього закладу. Ще одним підтверджуючим моментом буде запис у книзі скарг”, — рекомендує Юрій Гринів, начальник інспекції з питань захисту прав споживачів у Львівській області.
А чи не відлякує такий закон любителів “покурити під каву”, і чи не втратили своїх відвідувачів львівські заклади харчування? У рестораторів побоювання були, адже курців у Львові чимало. Зокрема директор ресторану “Прага” Андрій Захарчук каже, що відвідувачів у них не поменшало, і це все – справа вдалого менеджменту. “Були побоювання, що зменшиться прибуток, втратимо клієнтів. Але на практиці маємо зовсім інші результати – отримали нових клієнтів”, – розповідає директор ресторану.
Штрафи за порушення закону про заборону тютюнокуріння становлять: для підприємців – від 1000 до 10 000 грн, для фізичних осіб-курців – від 51 до 175 грн
Найбільш задоволені законом ті, хто не курить і терпіти не може тютюнового диму. “Ми з чоловіком тепер можемо без побоювань гарно посидіти в ресторані чи кафе з нашим малюком. Адже спершу не брали із собою сина, бо дим від цигарок – це смерть!” – розповідає львів’янка Олена.  
Штрафи за порушення закону про заборону тютюнокуріння становлять: для підприємців (фізичних та юридичних осіб) – від 1000 до 10 000 грн, для фізичних осіб-курців – від 51 до 175 грн. “За куріння тютюнових виробів з початку 2013-го у заборонених місцях працівники міліції у Львові до адмінвідповідальності притягнули 500 осіб, з них 487 – за куріння вперше і 13, які скоїли це порушення повторно впродовж року”, – розповів старший інспектор відділу дільничних інспекторів Володимир Кілко.
Проте курити чи не курити — справа особиста. Законом про тютюнокуріння  львів’ян не змушують кинути цю згубну звичку, усього лиш “просять” не шкодити здоров’ю оточуючих.
“Закон про заборону  тютюнокуріння наробив стільки шуму, що не чув про нього хіба глухий. Попри те, уваги на нього я не звертала, адже у громадських місцях не курила – виховання не дозволяло. Заборона курити в кафе, кав’ярнях, ресторанах не завдала мені жодного дискомфорту, адже хочеш курити – вийди на вулицю! Кому ж такі правила не до смаку, нехай кидають шкідливу звичку. У кав’ярні та інші заклади люди приходять, щоб поспілкуватися, відпочити, а не створювати зайвих проблем персоналу. Думаю, усе залежить від виховання...” – каже “Пошті” курець Тетяна.
Та законопроект таки дав свої результати. Нещодавно Міністерство охорони здоров’я України заявило, що вперше за останні декілька десятиліть у нашій державі стабілізувалися показники захворюваності та смертності від серцево-судинної патології, що виникає внаслідок куріння.
 До теми                      
Швейцарський журнал “Кур’єр” зробив  no-smoking огляд європейських країн.
• в Австрії не можна курити у транспорті та громадських місцях. Але ця заборона не поширюється на робочі місця.
•  в Англії можна курити в пабах, у яких не подають їжі. Та виникає суперечка щодо того, що вважати їжею. Сендвич, кажуть, їжа. Чого не скажеш, наприклад, про пакети чипсів.
•  у Бельгії заборонено курити на робочому місці. 
•  у Німеччині вже більше тридцяти років не можна курити в автобусах, метро та кінотеатрах. У поїздах далекого прямування залишають вагони для курців. Також для таких людей дозволено відводити третину площ ресторанів і барів.
•  в Ірландії заборонено курити у громадських місцях і на робочому місці. Винятки – готельні номери, тюремні камери та палати психіатричних лікарень.
•  в Іспанії тютюнові вироби продають лише у спеціалізованих магазинах, де забороняється курити. А штрафи за куріння перевищують 600 євро. Дозволено курити в барах і ресторанах, якщо їх площа становить не менше 100 квадратних метрів.
•  в Італії заборонено курити у всіх закритих публічних закладах. Але це дозволено на нарадах у кабінеті прем’єр-міністра уряду.
• на Кіпрі кожне підприємство саме має право регламентувати питання куріння на робочому місці.
•  у Португалії заборонено курити у громадських місцях і громадському транспорті, якщо час у дорозі займає менше однієї години.
•  у Франції власники ресторанів і барів ставлять окремі столи для курців.
•  у Швейцарії курити не дозволено в поїздах, а у Швеції всі ресторани, бари та кафе – для некурців. Для куріння можуть відводити вентильовані приміщення, але прийом напоїв та їжі там заборонений.
•  у Шотландії дозволено курити у приватних оселях, приватних авто, спеціально відведених для цього місцях, а також у будинках для пристарілих, лікарнях, готелях і в’язницях.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4672 / 1.6MB / SQL:{query_count}