Балачки музею не допоможуть!

Музей Йоана-Георга Пінзеля, який перебуває в аварійному стані, досі не розпочали ремонтувати. “Пошта” з’ясовувала, чому згаяли літо

фото: Андрій Польовий
Будівлі, у якій нині знаходиться Музей Пінзеля, вже понад 400 років. Її зводили для костелу, згодом там облаштували монастир кларисок, з монастиря ж зробили склад для тютюну, згодом будівлю передали гімназії, а перед Другою світовою там облаштували гарнізонний костел.
За всі 400 років будівлю (йдеться про пл. Митна, 2) реставрували всього лиш двічі. Втретє ж ніяк не розпочнуть… Чому? Аварійна ситуація в музеї склалася через протікання даху. Доки світова спільнота із захопленням знайомилась із шедеврами “українського Мікеланджело” у Луврі, приміщення музею потерпало від дірявого даху. Нічого не змінилося і через рік… Експозиція наразі “гостює” у Львівській галереї мистецтв. 
Наприкінці серпня 2013-го Управління капітального будівництва міста та області замовило проектно-кошторисну документацію інституту “Укрзахідпроектреставрація”. Документи вже готові, а роботи ще не розпочали. Чиновники акцентують: для міста дуже важливо відремонтувати покрівлю Музею Пінзеля, аби не мокло ані приміщення, ані безцінні дерев’яні скульптури. Для реставрації даху потрібна гарна погода, а на таку важко сподіватися восени…
Попри те, що з роботами досі затягують, у мерії все ж запевняють, що до середини грудня дах відремонтують. Архітектори впевненні, що в холод перекривати будівлю не можна, бо матеріал при температурі нижчій, аніж п’ять градусів тепла, ламатиметься.
До кінця жовтня розпочнуть роботи на даху. Це займе приблизно півтора місяця, тож до середини грудня проблеми із протіканням даху вирішимо
Роботи з реставрації музею розподілили між собою дві структури: Львівська міська рада взялась за ремонт даху, а Львівська облдержадміністрація відповідає за фасад будівлі. Наразі вже готова проектно-кошторисна документація і вирішують, хто реставруватиме Музей сакральної барокової скульптури. Тендер провели, проте результатів ще не оголосили.
Як розповіла «Пошті» директор Музею Пінзеля Леся Банах, жодних реставраційних робіт в музеї не проводять. Співрозмовниця хвилюється, адже з даху тече. Чого чекати від осені – невідомо, а попереду холодна зима. 
«Дах і фасад – це в нас проблема стара, як бойків світ. Документація вже готова, а ми і досі не знаємо, чи проводитимуть реставраційні роботи. Ми втомилися чекати відповідей та слухати пояснення. Пусті балачки музею не допоможуть», – каже Леся Банах. 

Дах відремонтують

Заступник міського голови Львова з гуманітарних питань Василь Косів каже, що ремонт Музею Пінзеля – пріоритетне завдання для міста. А також запевняє, що «цього року дах відремонтують обов’язково». «До кінця жовтня розпочнуть роботи по даху. Це займе приблизно півтора місяці, тож до середини грудня проблеми із протікання даху ми вирішимо. Ми прекрасно розуміємо: якщо це не зробити цього року, то потім доведеться платити дорожче», — розповів учора «Пошті» Василь Косів.

фото: Андрій Польовий
У мерії запевняють: цього року обов’язково розпочнуть реставрацію музею. Минулого тижня провели тендер, наразі обирають фірму, яка проводитиме роботи.  «Відбувся тендер. Маємо три пропозиції, наразі обираємо кращу. Кошти для реставраційних робіт даху передбачили депутати під час сесії Львівської міськради. У бюджеті виділили вже три мільйони гривень. Окрім цього, обласне управління капітального будівництва також планує роботи по фасаду», — каже «Пошті» в.о. начальника управління капітального будівництва Львівської міськради Ігор Фалюта. 
Місто планує замінити дерев’яні конструкції, відреставрувати сигнатурки та куполи на вежі,   покрити дах міддю. Хоча метал є дуже дорогим, зате прослужить 300 років. Для порівняння: бляха — лише 50 років. Плани планами, але чи дозволить розпочати реставрацію погода? Керівник архітектурної майстерні №3 інституту «Укрзахідпроектреставрація» Лідія Горницька каже, що покривати дах міддю у холодну погоду не можна, адже, за технологією, метал при температурі нижчій, аніж п’ять градусів тепла, ламається.
При низькій температурі є небезпека того, що мідь ламатиметься, бо метал також відчуває холод. Якщо не дотримуватися норм, то все даремна трата грошей
«Вже жовтень. Я не знаю, чи нам вдасться щось зробити цього року, щоби це було в межах норм. На будівництві є такі технологічні процеси, яких не можна робити в холод. Наприклад, покриття даху міддю. При низькій температурі є небезпека того, що мідь ламатиметься, бо метал також відчуває холод. Якщо не дотримуватися норм, то все даремна трата грошей», — каже співрозмовниця. Згідно з проектно-кош­торисною документацією, дахи з конструкціями та фасади разом із реставрацією сигнатурок коштуватимуть близько 6 млн грн.
«Необхідно визначити, з якого матеріалу цоколь, потім його почистити. В даному випадку роботу ускладнюють фрагменти цегли, якою він обмурований, — розповідає Лідія Горницька. – У будинку потрібно встановити завіси для карнизів, щоб вода не затікала на стіни, а також необхідно встановити правильне водовідведення. Треба облаштувати громовідвід. Далі за планом реставрація каменю, відтворення кам’яних втрачених ваз, встановлення нових жалюзі на дзвіниці. Вони в непридатному стані, тому потрібно виготовити нові. Звісно, ці роботи займуть багато часу». 
Лідія Горницька каже, що почати роботи можна і в жовтні, поки надворі гарна погода. Але затягнеться реставрація надовго, а роботи потім доведеться тимчасово зупинити. Фахівець каже, що варто було поспішати. 

Чого ще потребує музей?


фото: Марічка Ільїна
Музей же також потребує реставрації інтер’єрів, живопису, який… відпадає! Також необхідно відреставрувати обладнання, що залишилося ще з тих часів, коли будівля була костелом. 
«Зараз будівля непристосована для музею та не відповідає нормам і вимогам, згідно з якими облаштовують музейні приміщення. Необхідно встановити охоронно-пожежну сигналізацію. Щодо експозиції, то те, що було зроблене в 90-ті роки, має застарілий підхід до експонування. Ми вже повинні рівнятися до світових музеїв, які змінили контекст – це і підсвітка, і розташування, а також й інші атрибути, що супроводжують експозицію», — розповіла «Пошті» Лідія Горницька. 
Наразі роботи Івана Пінзеля зберігають у Львівській галереї мистецтв. «Після експозиції у Луврі Пінзель знаходиться в галереї мистецтв, на Стефаника, 3. Коли відреставрують музей, тоді ми повернемо експозицію. Повертати роботи до музею небезпечно, адже будівля в аварійному стані, — розповідає директор Львівської галереї мистецтв Лариса Возницька-Разінкова. — Але те, що Музей Пінзеля має існувати, і і скульптури повинні експонуватися саме там – безсумнівно найважливіше для Львова. У нас унікальний музей. Його визнав увесь світ. Нам же залишається вберегти цей скарб».

 До теми                                             
Після більше, ніж 300 років забуття, у найстарішому музеї світу – паризькому Луврі – в королівській каплиці Людовіка XVI упродовж трьох місяців експонували 27 робіт українського скульптора доби бароко Йоана-Георга Пінзеля.
Скульптури Пінзеля для експозиції відреставрували за гроші французької сторони. Також французькі митці виготовили хрест до однієї зі скульптур, адже старий залишився у забутому українцями костелі у селі Годовиці, що на Львівщині. 
Французи вражені талантом Пінзеля і водночас байдужим ставленням українців до митця європейського рівня, до того, у якому зруйнованому стані перебуває костел неподалік Львова, як нищаться під дірявим дахом унікальні твори майстра у музеї в центрі міста. Та й мало хто з львів’ян бував у Музеї Пінзеля.
Транспортування і страхування скульптур теж оплатила Франція. 150 тисяч євро для промоції виставки у Парижі надали українські бізнесмени, зазначає Радіо Свобода. Перша виставка Пінзеля у Луврі завершилася тріумфом. За три місяці виставку відвідало близько мільйона поціновувачів мистецтва. Таким чином Україна показала, що її культура має високий європейський та світовий рівні.
Досі жоден з українських художників не мав персональної виставки у Луврі. Цього року роботи українського скульптора були представлені на виставці, присвяченій 1025-річчю Хрещення Русі. Директор Львівської галереї мистецтв Лариса Возницька-Разінкова розповіла, що після Києва різьблені шедеври Пінзеля експонуватимуть у Львівській галереї мистецтв, що на Стефаника, 3.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4476 / 1.63MB / SQL:{query_count}