Закінчився період теплих літніх днів та відпусток. Але Львів й надалі приваблює туриста. І восени, як влітку і взимку, у Львові чимало фестивалів… Та не завжди такі забави є по-справжньому львівські. Чи не стане Львів містом банальних розваг, гастрономічних турів, де туристи можуть поїсти і попити, але не пізнають вони справжнього сакрального Львова?
Феєричні події у місті не є основною причиною приїзду гостей, адже фестивалі виступають таким собі бонусом до подорожі. За результатами опитування, які проводив Інститут міста та Центр розвитку туризму на замовлення Львівської міської ради, туристів у місті найбільше приваблюють атмосфера, аура, краса міста. 45% гостей вважають, що Львів має цікаву культуру та традиції, більшість же – 66%, приїжджає, щоби подивитися на архітектуру, історичні та культурні пам’ятки, релігійні місця.
Та все ж міські забави потроху стають добрим звичаєм, але “приживаються” ті, що мають історичне підґрунтя. “Фестивалі – це закордонна традиція, яку потихеньку перенесли до нас із Амстердамa та Венеції. Але є й такі, що притаманні лише Львову, до прикладу, фестиваль кави. Де ж, як не у Львові, його організувати?”, – каже “Пошті” львівський екскурсовод Петро Мацук.
Співрозмовник певен: що у фестивалі кави бракує душі, адже мало Львова в імпортній каві, що заварена в імпортній електричній кавоварці.
Театральний та гастрономічний фестивалі
Уже кілька років поспіль у місті реалізовують кампанію “Фестивальна осінь у Львові”. “Чим цікава львівська осінь? Після літа, коли вже всі відпочили, Львів запрошує на вікенд. У цьому місті можна не лише погуляти вулицями, подивитися місто, а й стати учасником подій, які організовує місто, — розповідає начальник управління туризму Львівської міськради Галина Малець. – Досвід показує, що на львівські фестивалі приїжджає дуже багато гостей”.
Популярним серед туристів є вже традиційний міжнародний фестиваль “Золотий Лев”, що його цього року будуть проводити просто неба 3 – 6 жовтня. “На наш фестиваль приїжджають люди із різних міст України та з-за кордону. Ми навіть не можемо поселити всіх учасників та гостей, настільки забиті готелі саме на цей період. Нещодавно дізнався, що люди за півроку бронювали собі місця, щоби побачити вуличний карнавал. Маємо й постійних гостей. До прикладу, туристи з Польщі вже замовили автобуси, щоби потрапити на свято”, – розповів “Пошті” директор театру “Воскресіння” Ярослав Федоришин.
Популярним серед туристів є вже традиційний міжнародний фестиваль “Золотий Лев”
Безперечно, що така атракція має свою особливу аудиторію – поціновувачі театрального мистецтва. “Я помітив, що наша аудиторія – це молодь і люди середнього віку, – каже співрозмовник. – Цього року чекаємо і маленьких шанувальників, оскільки запланували спеціально декілька вистав для дітей”.
Окрім яскравих вражень від казкових феєрій, Львів ще й нагодує й напоїть своїх гостей. У жовтні в місті проводять й гастрономічні фестивалі: Свято сиру і вина, а також новий Фестиваль піци. Щодо останнього, то таке нововведення викликає здивування у містян.
“Не Львів, а Неаполь є батьківщиною піци, тож навіщо робити балаган?!”, – запитують львів’яни. Такі новинки спотворюють враження туристів про Львів, викликають нові асоціації. Тоді місто й справді перетворюється на “попсово-гастрономічний тур”. “Такі заходи повинні мати якесь підґрунтя, відношення до львівської історії. Певен: штучне паскудить імідж міста!”, – розповідає Петро Мацук.
Бренд Львова: дощ, парасолька, багряне листя і запашна кава
Співрозмовник додає, що аби організувати щось справді якісне і львівське, потрібні чималі гроші, натомість Львів йде іншим шляхом… “Потрібно залучати кошти. Людям стає нецікаво ходити довкола площі Ринок, як баранам навколо автомобіля… Феєрія святкувань затьмарює всі фестивальні недоліки. І якщо іноземний турист, можливо, і не звертає увагу на якість зробленого чи організованого, містяни прекрасно розуміють, що більшість організаторів при маленьких затратах хочуть заробити великі гроші”, – резюмує екскурсовод.
Галина Малець запевняє, що туристам завжди подобається щось нове, атракційне. “У багатьох людей подорож до Львова вже стала доброю традицією, а коли вони бачать якісь новинки, а ще випадає можливість стати учасником, тоді люди у захваті”, – каже співрозмовниця.
“Ніч у Львові”
Листопад же є періодом міжсезоння. Попереду грудень – час, коли місто потроху готується до зими та різдвяних святкувань. Проте й тут Львів не втрачає можливості здивувати туристів та гостей.
У культурній програмі “Ніч у Львові” більше сотні нічних атракцій: можна побувати на нічних екскурсіях у львівських музеях, храмах, театрах, підземеллях, взяти участь у театралізованих дійствах, мистецьких перформенсах, майстер-класах, літературних читаннях.
А ще гостям приготували приємні сюрпризи: вечір джазу, шопінг-найт, танго-вечірка, дискотека у трамваї, фаєр-шоу, вуличний кінопоказ. І це все безкоштовно!
Взути туриста

|
фото: Андрій Польовий
|
Якщо по сезонах розділити фестивалі Львова, то найбільша частка припадає на осінь. Це пов’язано передусім з красою та чарівністю пори. “Навіть дощ не перешкода відвідати наше місто. Це, так би мовити, бренд Львова: дощик, парасолька, жовте та багряне листя і горнятко запашної кави”, – підсумовує Галина Малець.
Але погода все ж завдає незручностей. “Батьківщину, батьків, туристів не обирають, так і не обирають погоду”, – жартує Петро Мацук. Проте із туристами негода зіграла злий жарт. Такої холодної осені іноземці не очікували. Тож коли приїхали до Львова, то екскурсоводу довелось презентувати гостям взуттєві магазини, щоби взути туристів у прямому розумінні слова.
Людям стає нецікаво ходити довкола площі Ринок, як баранам навколо автомобіля
“Цього року осінь виглядає грізною і мінливою, капризною жінкою у віці, – розповідає Лариса Луцан, начальник відділу метеопрогнозів Львівського обласного гідрометеоцентру. – На Львівщині вже випала місячна норма опадів, а середня температура нижча кліматичної норми: не вище 10–15 градусів”.
З початком навчального року на вулицях міста можна побачити групи дітей, які як на вихідні, так і в будні приїжджають до Львова на шкільні екскурсії. “Тільки починається вересень, як у нас відразу ж усі тури заброньовані. Школярі з різних куточків України та закордону приїжджають подивитися на наше місто.
Людям стає нецікаво ходити довкола площі Ринок, як баранам навколо автомобіля
Діти зазвичай приїжджають невеликими групами із вчителями. Ми їх зустрічаємо і поселяємо. Маршрути для юних туристів розробляємо до їхніх уподобань. Як то кажуть: до кольору, до вибору”, – розповідає Сергій Кушнір, представник Української асоціації туристичних агенцій.
Співрозмовник каже, що восени навідатися до Львова полюбляють і старші люди. В місті вони завжди знайдуть для себе щось цікаве. На вихідні ж до Львова їде молодь та студенти...
Як і більшість киян, ще з початком вересня я почала мріяти про Львів! Хочу дивитись на дощ через вікно улюбленої кав’ярні, спілкуватись, забуваючи про час, пити найкращу в Україні каву та смакувати фірмовий штрудель. Але, на жаль, Київ “засмоктує”: постійна робота, метушня…
Не завжди виходить відпочити. Для таких “невиїзних”, як ми з чоловіком, навіть вигадали Дні Львова в Києві. Тепер можна не покидаючи столиці хоча б на день відчути затишок і смак міста Лева. Але я все ж прихильник справжнього – то ж не полишаю надій таки купити квиток і “посмакувати” львівську осінь!
Я знаю, що у Львові багато різноманітних фестивалів – і Свято пампуха, і День сиру і вина, і “На каву до Львова” і ще багато всього. Це здорово! Я взагалі захоплююсь тим, наскільки правильно будується імідж міста. З кожним роком Львів стає все привабливішим для туриста. Я ж особисто люблю Львів у будні, коли всі туристи роз’їхались по домівках, а львів’яни зайняті роботою...
Не люблю скупчень людей – цього і в Києві вистачає. А якщо вже говорити про фестивалі, то якось мріється для Львова щось по-справжньому особливе. До прикладу, Тиждень танців на вулиці або Дні вуличних музик чи може Фестиваль вуличного театру... Не знаю, чи таке є, але якби було – я б неодмінно відвідувала такі події!