Львівські фонтани-пенсіонери, хоч із поломками та перебоями, все ж відпрацювали ще одне літо. Наприкінці жовтня їх почнуть готувати до зими. “Пошта” дізналась, у якому стані зараз львівські водограї, які роботи з ними наразі проводять і чи не планують встановити у місті нові.
Перелічимо всі
Коли йдеться про львівські фонтани, найперше варто згадати головний – на площі біля Оперного театру. Працювати він почав 4 травня 2009-го, проте одразу сподобався далеко не усім містянам.
Дехто і досі не може змиритись, що головну площу міста прикрашає саме такий фонтан. Але, незважаючи на всі суперечки стосовно його вигляду, більшість зустрічей львів’ян і гостей міста відбувається саме тут. Крім нього, на проспекті Свободи є ще один водограй – із фігурою Діви Марії. Автор, львівський архітектор Міхал Лужецький, власними зусиллями встановив його ще у 1904 році, проте за радянської влади фігуру Діви Марії демонтували. Повернули її назад вже за часів незалежності.
На площі Ринок розташовані одні з найдавніших криниць-фонтанів міста. Йдеться про чотири скульптури Гартмана Вітвера, які з’явились у Львові ще в 1815 році: Діана, Нептун, Адоніс і Амфітріта. Окрім них, у центральній частині міста, а саме у скверику на розі площі Галицької та вул. Князя Романа, розташований фонтан “Кульбаба”. До війни він був прикрашений скульптурою Світезянки (німфи озера Світязь, героїні поеми Адама Міцкевича – “Пошта”) авторства Тадеуша Блотницького. На жаль, цю скульптуру втратили після Другої світової війни.
Цього року на обслуговування фонтана біля Оперного театру з бюджетних асигнувань виділили 130 тисяч гривень
У Львові схожі “Кульбаби” є ще перед входом у Парк культури та відпочинку ім. Богдана Хмельницького. Встановили їх у далеких 1970-х роках. Водограї прикрашають не лише вулиці міста, а й парки. Проте у Стрийському працює лише один із двох — “Івасик-Телесик”. У 2009—2011 роках його реконструювали (до цього він не працював). Також у Стрийському парку є фонтан у вигляді русалок. Його автором є скульптор Ярослав Скакун, проте, на жаль, і він потребує ремонту, оскільки зараз не функціонує.

|
фото: wikimapia.org |
У скверику між станцією “Підзамче” і вул. Б. Хмельницького розташувались “Лебеді”, які теж не завадило б відремонтувати. На площі Митній, біля Музею Пінзеля, є фонтан з хлопчиком. Раніше ще був фонтан заводу “Кінескоп” у скверику на розі вулиць Героїв УПА і Кульпарківської. Він працював як охолоджувач технічної води цієї установи. Після ліквідації заводу фонтан не працює. Біля входу до Державного науково-дослідного контрольного інституту ветеринарних препаратів і кормових добавок, що на вул. Донецькій, 11, є фонтан “Каскад”, який працює.... Щоправда, нерегулярно.
На вул. Степана Бандери, біля головного корпусу Національного університету “Львівська політехніка”, є ще два фонтани. Біля “Лісотехнічного університету” теж є один (біля старого корпусу, що на вул. ген. Чупринки, 103), але він також не працює. Цього року у місті встановили ще один водограй. У сквері навпроти готелю “Львів”, на проспекті Чорновола, 9 травня після тривалої реконструкції урочисто відкритий фонтан “Ромуальдо й Пелагея” (“Фонтан Закоханих”). Це – бронзовий пам’ятник-фонтан, присвячений історії кохання львівських Ромео і Джульєтти — італійця Ромуальдо (Романа) Мікелліні й українки Палагни (Пелагії). Раніше на цьому місці був фонтан “Каскад”.
У центрі міста
Фонтанами, що прикрашають центральну частину міста, займається Галицька райадміністрація. На її балансі їх шість: біля Опери, на площі Марійській та чотири на площі Ринок.
“Щодо фонтана навпроти Оперного театру, то у нас були непорозуміння з попередніми підрядниками. Вони погано за ним доглядали, тому угоду довелось розірвати й оголосити тендер. Наразі вже визначено нового підрядника. Цього тижня там розпочали роботи”, — розповів Андрій Зозуля, заступник голови з питань житлово-комунального господарства Галицької райадміністрації.
Про заміну фонтана наразі не йдеться. Він виглядатиме так, як і раніше, проте відремонтують усю внутрішню систему, зокрема двигуни, бо не всі працюють справно. Також його треба “законсервувати” на зиму. Цим теж займатиметься новий підрядник. Але у жовтні фонтан ще працюватиме.
Діє у Стрийському парку лише один фонтан – “Івасик-Телесик”
Цьогоріч на обслуговування фонтана біля Оперного з бюджетних асигнувань виділили 130 тис. грн. Сума щороку змінюється залежно від нагальних потреб. Відповідно, підрядник, який лише з’явився, усіх коштів не використає. Половина сезону вже минула, а кошти на фонтан ще не витрачали. “Оплачуватимемо залежно від виконання робіт. Що відремонтують – за те й платитимемо. Інформації про те, що цей фонтан замінять якимось іншим, у мене немає. Принаймні цього року такого не буде”, – каже Андрій Зозуля.
Решта п’ять фонтанів, які обслуговує Галицький район, значно менші від головного. “Таким чином обслуговування цих п’яти фонтанів обходиться у сезон в 50 тис. грн. Це значно менше, ніж один головний фонтан. Усі вони працюють”, – підсумував Андрій Зозуля.
У Личаківському районі
Юрій Равлик, начальник відділу комунального господарства Личаківської райадміністрації, розповів “Пошті”, що у його районі функціонує лише один фонтан – скульптура хлопчика, що розташована на площі Митній.
“Цей фонтан працює, але нерегулярно. Усі необхідні роботи фінансує підприємство-спонсор. На нього місто не витрачає грошей. Спонсори оплачують рахунки за електроенергію. Взимку фонтан, звичайно, не працюватиме. Він старий, і я не пам’ятаю, щоб його колись повністю реконструювали. Проводили лише часткові ремонти”, — розповів Юрій Равлик.
На площі Двірцевій
Перший фонтан, який зустрічає гостей міста, розташований на площі перед залізничним вокзалом. Та про те, що це фонтан, здогадатись важко: коли він працював востаннє, не пригадують ні самі львів’яни, ні працівники “Львівської залізниці”. Водограй на площі Двірцевій (прикрашений рибами) перебуває на балансі відокремленого підрозділу – “Вокзал-станції Львів”. До Євро – 2012 були певні плани щодо реконструкції привокзальної площі, зокрема і самого фонтана.
До теми |
9 травня цього року у Львові відбулося відкриття музичного “Фонтана закоханих” із пам’ятником прототипам героїв п’єси Вільяма Шекспіра “Ромео і Джульєтта”. Він розташований на вул. Банній. Статуї зроблені із бронзи у повний людський зріст. Автором проекту є скульптор Мирослав Гоза. За даними знаменитого польського історика Бартоломея Зіморовича, події, які описав Шекспір, відбувалися саме у Львові. Жили і дві купецькі сім’ї – італійська та українська. В італійській підростав хлопчик, в українській – дівчинка. Хлопчика звали Ромуальдо Мікелліні, а дівчинку – Пелагея (прізвище її невідоме). Досягнувши свідомого віку, відповідно до класичного сюжету, вони покохали один одного. Тут і розгорілися справжні пристрасті, але вже між їхніми батьками. Справа в тому, що юнак був католиком, а дівчина – православною. У той час, як Ромуальдо як купець відправився з караваном до Венеції влітку 1586 року, у Львові почалась епідемія чуми. Повернувшись з Італії, Ромуальдо побачив свою Пелагею хворою. Він не залишив дівчину, доглядав за нею, але спроби врятувати її були марними. Відчуваючи, що смерть близька, Ромуальдо замовив два надгробки – Пелагеї і собі. Написи на них засвідчували – “Те, що любов навік поєднала, безсила навіть смерть роз’єднати”. Поховали закоханих поруч. Через деякий час товариші нещасного, вирушивши з черговим караваном до Італії, розповіли там про цю трагічну любов. Чутливі італійці, вражені незвичайною історією, доповнили її новими подробицями і включили до циклу своїх новел. З часом одна з них потрапила на очі Вільяму Шекспіру. Після цього він створив п’єсу “Чума на обидва ваші будинки”, відому нині як “Ромео і Джульєтта”.
|
“Згідно з цими планами, фонтан мав бути реконструйований чи навіть знесений, оскільки не працює, але… він і досі там. Час від часу, коли сильна спека, його навіть вмикали. Але коли таке було востаннє – не пригадаю. Оскільки проект реконструкції фонтана є затратним, ми не маємо можливості його втілити. Тому зараз це не водограй, а, радше, скульптурна композиція” - говорить Юлія Грабова, речник “Львівської залізниці”. Востаннє “скульптуру” частково ремонтували під час підготовки до Євро-2012.
У Стрийському парку
В одному із найбільш популярних парків міста є два фонтани: у вигляді русалок та “Івасика-Телесика”. Проте працює лише останній. Русалок же наразі навіть не планують ремонтувати.
“Діє у Стрийському парку лише один фонтан – “Івасик-Телесик”. У жовтні він ще працюватиме, а наприкінці місяця будемо повністю ремонтувати всі насоси. Проте все залежить від погоди. Основне – аби приморозків не було. Обладнання демонтуємо, а воду спустимо, – розповів “Пошті” Володимир Чишинський, головний інженер ЛКП “Зелений Львів”. – Ці роботи відбуваються коштом підприємства і у яку суму обійдуться – поки не знаємо. Підготовка до зими не займе багато часу, за півдня можна справитись.
Цей фонтан старий, проте чотири роки тому його реставрували. Тоді із міського бюджету виділили 2 млн 200 тис. грн. Роботами займалася харківська фірма. Кожного літа ми проводимо поточний ремонт. Цього року, наприклад, його фарбували та ремонтували насоси”.