Дякуємо вам, мужні люди!

Сьогодні рятувальники України відзначають своє професійне свято

фото: прес-служба ДСНС у Львівській обл.
Щорічно в Україні 17 вересня своє професійне свято відзначають рятівники.  Щодня співробітники пожежно-рятувальних підрозділів проявляють мужність під час порятунку людей, майна, ліквідації пожеж, аварій, надзвичайних ситуацій та стихійного лиха.
Зі слів голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій Михайла Болотського, День рятівника – це свято мужніх, порядних і відповідальних людей. 
“Тисячі врятованих людських життів – це результат нашої роботи. Ми успішно виконуємо свій професійний обов’язок – оберігати життя людей, рятувати та допомагати їм. Рятувальники мають усі підстави пишатися своєю роботою і бачити від людей повагу та вдячність. Ми готові до реагування завжди, незважаючи на будні, свята чи вихідні”, – наголошує Михайло Болотський. 
Голова Державної служби України з надзвичайних ситуацій зазначає, що щодня по всій країні на чергування заступають майже 10 000 рятувальників і 3 000 одиниць техніки. “Кожен із нас, незважаючи на посади та звання, є частиною команди професійних рятувальників, ми всі поєднанні у великий 75-тисячний колектив Державної служби України з надзвичайних ситуацій”, – додає Михайло Болотський.
“Щорічно у день вшанування ікони Божої Матері “Неопалима купина”, рятівники України відзначають своє професійне свято. Саме згадана ікона з давніх часів вважалася оберегом від пожеж та інших стихій. До цієї ікони сотні років зверталися люди, благаючи про допомогу, порятунок та захист. І саме з таких же причин сьогодні люди звертаються до рятувальників, які для тисяч наших співгромадян стають справжніми ангелами-охоронцями у найрізноманітніших  надзвичайних ситуаціях. Найголовнішим здобутком рятувальних підрозділів завжди були і залишаються врятовані життя”, – наголошує очільник рятувальників Львівщини Сергій Дмитровський (на фото). 
До слова: з початку 2013-го рятівники Львівської області врятували 337 осіб, із них п’ятеро дітей, інформує прес-служба ДСНС Львівщини. “Пошта” вітає рятівників Львівщини з професійним святом та зичить доброго здоров’я, спокійних чергувань, оптимізму, сімейного затишку та благополуччя! Сьогодні “Пошта” подає номінантів від Львівщини на всеукраїнську акцію “Герой-рятівник року”.

Дев’ятирічна школярка з вогню врятувала брата  

Пожежа, яка спалахнула на світанку 2 грудня в с. Либохора Турківського району, змусила здригнутися все селище. Саме тоді 9-річна Марічка, ризикуючи власним життям, зробила воістину героїчний вчинок – вона врятувала 4-річного братика від вогняної стихії. Того дня мати з батьком поїхали на базар, залишивши дітей вдома разом із дідусем. Через коротке замикання в будинку миттєво спалахнула пожежа. 
9-річна дівчинка прокинулася від крику дідуся. Марічка, побачивши палаюче житло і дідуся, охопленого полум’ям, дуже злякалась, але не розгубилась і побігла до свого 4-річного братика. Розбивши рукою вікно, дівчинка допомогла малечі перелізти, а слідом за ним і сама вискочила з будівлі. Повернувшись додому, батьки побачили вщент обгорілу будівлю. Окрім знищеної домівки, сім’я втратила і рідну людину – дідуся. Чоловік, рятуючи дітей від вогню, отримав численні опіки не сумісні з життям. Єдиною розрадою було те, що батьки побачили своїх дітей живими.
У біді селяни сім’ю не залишили. Родина мешкає в родичів та сусідів. Односельці всіляко підтримують і допомагають родині  хто чим може. Вони збирають для них речі і гроші на ремонт будинку. У селище завітали і рятувальники, яких дуже вразила історія маленької дівчинки. За свій героїчний вчинок у присутності учнів та вчителів працівники МНС вручили дівчинці грамоту “За особисту мужність та відвагу, виявлені під час порятунку людини”, подарунок та номінували Марічку на премію “Герой-рятівник року”. Маленький братик теж не залишився без іграшки на згадку.
Тепер однокласники та жителі селища Либохора вважають Марічку своєю героїнею. Сама ж Марічка себе такою не вважає, адже батьки її завжди вчили, що про молодших в родині повинні піклуватися старші.

Протистояти крижаній пастці

У Радехові рятувальники визволяли підлітка із крижаної пастки. П’ятеро школярів вирішили скоротити собі шлях через замерзле озеро, завглибшки два метри. Однак тонкий лід не витримав. 
Шматок крижини відколовся та течією відніс одного із хлопчиків від берега на 30 метрів. Його товариші перелякалися та просто втекли, залишивши 13-річного друга напризволяще. Але той не розгубився і зателефонував за номером 101. Віч-на-віч із небезпекою хлопчик нерухомо простояв посеред озера, поки не приїхали рятувальники.
Поки рятувальники були в дорозі, диспетчер телефоном заспокоювала та психологічно підтримувала школяра, який нерухомо стояв на крижаному острівці, що в будь-яку хвилину міг розколотись. 
Товщина льоду була десь від 7 до 15 см, відстань від хлопця до берега була орієнтовно від 30 до 50 метрів. Рятувальник разом із начальником караулу взяли драбину, рятувальну мотузку, човен та пішли в напрямку до хлопця. Для його порятунку рятувальники взяли захисний костюм, палицю, щоб пробувати, де мілкіше, де глибше, де мулу більше, де менше. 
Рятувальник Богдан Вавричук став пересуватися, наближаючись до дитини. За кілька хвилин чоловік таки дістався до підлітка. Він наказав йому потрохи підходити до нього,  потім хлопчина сів йому на плечі, обхопивши руками шию, а рятувальник, міцно тримаючи постраждалого за ноги, почав зворотний рух до своїх колег по роботі. На той момент на місці була вже “швидка” допомога, яка й доправила хлопця до лікаря.

Врятував спочатку матір, а потім і батька п’ятьох дітей

Олег Сава, який працює у групі затримання ДСО Червонограда, від переохолодження та снігових переметів врятував спочатку матір, а потім і батька п’ятьох дітей. Аби дістатися до жінки, він подолав 200-метрову дистанцію непрохідних снігових заметів, підповзаючи на колінах. На плечах він виніс жінку із заметів та заніс до власного житла, щоб вона відігрілася. 
Як з’ясувалося, мати п’ятьох маленьких дітей пішла у сніг неспроста – жінка пішла рятувати свого чоловіка, який  теж застряг у снігових переметах.  У дорозі з роботи, вирішивши скоротити шлях, у полі 32-річного чоловіка також застала потужна снігова хуртовина. 
Висота кучугур росла буквально на очах, і в якусь мить він уже не зміг пересуватись у снігу і майже дві години чекав допомоги. Рятувальник разом із сільським головою та сусідом, вирушили на порятунок чоловіка. Майже два кілометри у снігах, заввишки з власний зріст, та крижаною водою,  довелось йти рятівникам, поки не натрапили на безсилого чоловіка.
Чоловік у снігах загубив чобіт і отримав сильне обмороження ноги. При поверненні назад траплялись такі місця, що рятувальники не могли іти. І тоді вони брали його на плечі  і навколішки рухалися далі.

Героїчний вчинок учителя 

Степан Дорошевич, 65-річний вчитель української мови та літератури зі Сколівщини, врятував шестикласника від загибелі. Школяр грався м’ячем на березі річки Стрий, раптом той упав до водойми, дитина намагалась дістати свого м’яча, однак не втрималась на крутому березі та упала у бурхливі води Стрия.  
Щосекунди маленького Івана відносило все далі і далі від берега. Хлопчина проплив приблизно 400 метрів у холодній сніговій воді. На щастя, очевидцем цієї події став учитель Степан Дорошевич. Ризикуючи власним життям, він миттєво забіг у крижану ріку та дістався ледь притомного замерзлого шестикласника. 
Він наблизився до хлопчика, схопив його й потягнув до себе, але хлопчина вислизнув з рук. Чоловік вже вдруге вихопив з води хлопця і витягнув на берег. Потім потерпілого посадив у машину і відвіз додому.

Урятував жінку з крижаної гірської води 

Начальник Стрийського РВ ГУ ДСНС у Львівській області Віталій Штефан рятувальником працює вже 18 років. Цей мужній чоловік урятував жінку від утоплення в крижаній воді. У розпачі 42-річна жінка кинулась із мосту у крижану гірську річку, аби вкоротити собі віку. Після падіння з 20-метрової висоти моста, заподіяти собі смерть жінці не вдалося. Вона зачепилася за уламок дерева і бетону посеред стрімкої гірської ріки, та пробула у воді аж поки її не визволив рятувальник. 
На момент події  йшли сильні дощі і у річці піднявся рівень води, що спричинило сильну, бурхливу течію. Рятувальник, ризикуючи власним життям, кинувся у річку, глибиною чотири метри, аби врятувати жінці життя. Як наслідок – жінка отримала сильне переохолодження та забій живота. Після порятунку її передали на огляд медикам.

Врятував сусідку від загибелі 

Начальник караулу Державної пожежно-рятувальної частини №6 м. Борислава капітан служби цивільного захисту Андрій Стрільбицький під час відпустки врятував від загибелі свою сусідку. Зокрема, 3 вересня, близько полудня, Андрій перебував вдома – чергова відпустка тата-вогнеборця була повністю присвячена дітям. Проте крики та метушня сусідів на сходовій клітині перервали сімейний відпочинок… 
Андрій вийшов на зойки людей та з’ясував, що в сусідній квартирі за зачиненими зсередини дверима перебуває психічно неврівноважена 45-річна жінка, яка погрожує вистрибнути з вікна 8-го поверху. Професійний вогнеборець швидко зорієнтувався в ситуації і з вікна  іншої квартири спробував встановити словесний контакт із жінкою.
“У цей час вона вже сиділа навколішках на зовнішньому підвіконні, – розповідає Андрій Стрільбицький. – Я розумів, що порятунок людини залежить від того, чи зможемо ми розібратися в обставинах, які підштовхнули її до такого кроку. Вступив з нею у розмову, почав її заспокоювати. Як виявилось, жінці примарився якийсь чоловік, що проник у квартиру і сховався у ванній кімнаті. На щастя, вона мене впізнала, тож я пообіцяв, що зараз відкрию двері та вижену її кривдника”.
Часу було обмаль. Тож, викликавши до місця події автодрабину з місцевого пожежно-рятувального підрозділу, Андрій разом із сусідами виламав двері та поволі зайшов до помешкання.
“Щойно зайшов до квартири, одразу почав з нею розмовляти, – продовжує розповідь Андрій. – Жінка побачила знайоме обличчя та дещо заспокоїлася. Просила вигнати незнайомця з ванної кімнати. Тож, довелося застосувати і певні хитрощі. Роль незнайомця зіграв ще один мешканець будинку, якого я виштовхав з квартири. Проте, це не вирішило проблему – увага жінки переключилася на один з автомобілів під будинком, на якому начебто приїхав її кривдник. Але це і стало тим шансом, який дозволив мені наблизитися до неї майже впритул. Я попросив її показати мені цей автомобіль та почав наближатися до вікна”.
Багаторічний досвід роботи у рятувальній службі підказував, що спроба перехопити жінку може завершитися не тільки її падінням – Андрій добре пам’ятав випадки, коли самогубці падали разом із тими, хто намагався їх врятувати. 
Тож погляд рятівника почав шукати опори – за що можна вхопитися, опертися та втягнути жінку у кімнату. Ці роздуми зайняли не більше двох-трьох секунд. Адже майстер спорту України з пожежно-прикладного спорту, багаторазовий призер як обласних, так і всеукраїнських змагань, капітан Стрільбицький звик приймати правильні рішення блискавично. Спортивні навички стали у пригоді і цього разу.
“Я підійшов до вікна і ще раз попросив сусідку показати мені той підозрілий автомобіль, що так її непокоїв, – розповідає Андрій Стрільбицький. – Зробив вигляд, що перехиляюся через підвіконня, а в цей час однією ногою вже вперся у виступ у стіні. Необхідно було лише чекати момент, коли жінка відведе від мене погляд. Вдивився їй у вічі – і це спрацювало! Вона відвернула від мене голову в інший бік. Далі все відбулося блискавично навіть для мене – однією рукою вхопив її за руку, іншою рукою вчепився за одяг, опорну ногу зігнув в коліні та чимдуж відштовхнувся іншою від стіни. Разом з нею ми полетіли на підлогу. Вже за мить у кімнаті були сусіди, які допомогли заспокоїти жінку. Свої ж руки розімкнув лише тоді, коли зрозумів, що можливості підбігти до вікна в неї вже не буде”.
Як з’ясувалося згодом, врятована жінка вже не перший рік перебуває на спеціальному обліку, але таке загострення з нею відбулося вперше. Тож невідомо, чим би все закінчилося, якби поруч у цей момент не опинився Андрій Стрільбицький.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4264 / 1.68MB / SQL:{query_count}