На Львівщині згоріла третя за цей рік дерев'яна церква. З 1990 року область втратила аж 38 давніх храмів
На Львівщині поменшало ще на одну дерев'яну греко-католицьку церкву. Вогонь повністю знищив храм Чесного Хреста у селі Попеляни, що на Пустомитівщині. Врятувати вдалося хіба дзвіницю. Храм, що згорів, звели ще 1835 року, і він був пам'яткою архітектури.
Найімовірніша причина загоряння дерев'яної церкви, як повідомив "Пошту" працівник прес-центру ГУ МНС у Львівській області Віталій Туровцев, - підпал. Питанням, хто ж заніс вогонь ззовні, нині займаються слідчі органи міліції. "Червоне полум'я гасили півтора години пожежні підрозділи у складі 33 вогнеборців із Пустомитів, Львова, Городка та Миколаєва", - каже співрозмовник, додаючи, що еменесники приїхали на місце пригоди, коли церква вже була охоплена полум'ям. На жаль, храм після пожежі відновленню не підлягає. Людських жертв та потерпілих немає.
Цьогоріч на Львівщині згоріли ще дві дерев'яні греко-католицькі церкви - у січні у
м. Яворові та у квітні у Городоцькому районі. "Храми на Львівщині горять через коротке замикання в електромережі - стара проводка не витримує навантаження. Також бувають випадки, що пожежа стається через необережне поводження з вогнем - не гасять кадило, залишають горіти свічки чи лампадки", - каже працівник МНС області. Втім, вогнеборці констатують, що серйозна робота з церковними громадами останнім часом дає свої результати.
Статистика втрат дерев'яних культових споруд в області кричуща: у 2002 р. згоріло 7 церков, |
За словами начальника відділу охорони культурної спадщини Львівської облдержадміністрації Василя Івановського, на теренах області майже одна тисяча дерев'яних культових споруд пам'яток архітектури (церков та дзвіниць), серед яких майже 400 - національного значення.
"У незадовільному технічному стані перебуває понад дві сотні культових споруд, які потребують протиаварійних та ремонтно-реставраційних робіт", - каже В. Івановський. Запорукою захисту церков мають стати угоди між церковними комітетами та місцевими радами, а користувачі унікальними будівлями повинні мати охоронні зобов'язання і чітко визначену особисту відповідальність. В. Івановський каже, що релігійні громади мали б укладати охоронні договори, натомість вони відмовляються це робити. "Власне інвентаризація має з'ясувати наявність чи відсутність охоронних договорів", - додає він.
Як повідомила "Пошту" голова депутатської комісії Львівської облради з питань культури, духовного відродження, ЗМІ та туризму Марія Христинич, в області триває інвентаризація (комплексне обстеження) дерев'яних церков. Вона розпочалася ще у 2007 р. Підтримку пам'яток дерев'яної сакральної архітектури Львівщини здійснюють згідно з регіональною програмою "Збереження та розвиток культурної спадщини до 2011 рр.". На жаль, фінансування регіональних програм з обласного бюджету, зокрема і цієї, призупинено через брак коштів. Як каже М. Христинич, цієї середи питання коштів планують розглянути під час засідання комісій облради спільно з управлінням фінансів.
"У 2008 р. з бюджету області було виділено 150 тис. грн на придбання вогнегасників для церков. Звісно, цих грошей замало", - каже депутат облради, додаючи, що облрада звернулася до священиків та церковних громад з проханням краще опікуватися храмами та стежити за технікою безпеки у них. "В області чомусь горять лише греко-католицькі церкви. Парафіяльні громади не пильнують свої храми. Безвідповідально та несерйозно ставляться до церковного майна", - обурено каже М. Христинич.