“Сонячне” майбутнє

У світі набирає обертів тенденція пошуку варіантів ресурсозбереження, зокрема використання сонячної енергії. У Львові ця справа ще не дуже популярна, але зрушення уже є

фото: ecosvit.net
Енергоресурси, безперечно, є болючою темою сучасності. Майбутнє альтернативи не залишає: або люди навчаться користуватись відновлювальними джерелами енергії, або виснажать надра землі. Саме тому у багатьох країнах розвиток “сонячного” житлового господарства став одним з напрямів державної політики.
Питаннями енергозберігаючого будівництва нині займаються ЮНЕСКО, Європейська комісія, ООН, Департамент енергії США. Особливо популярними сонячні батареї та колектори є у Німеччині. У рамках  національної програми там побудували вже понад 500 тисяч “сонячних” будинків.  
Енергію сонячних променів можна перетворити в електричну чи теплову.  Вироблення електроенергії – складний процес, а от підігрів води чи опалення приміщення за її допомогою – явище звичне. Звичайно, тут також не все так просто, оскільки потрібно брати до уваги погодні умови, включно з сезонними обмеженнями щодо використання сонячної енергії. Але навіть у Центральній Європі, де сонячної енергії не так вже і багато, її все ж достатньо, щоб економити до 40% палива чи газу, що використовують тільки для того, аби підігріти воду. Львів’яни теж потрохи переймають європейський досвід та роблять свої оселі енергоощадними.

“Сонячний дах” на вул. Саксаганського

Львів’янка Оксана Денис, яка мешкає у двоповерховій квартирі на Саксаганського, переобладнала свою домівку так, що вона почала виробляти енергію. Для цього львів’янка замінила зігнилий дах будинку сонячним колектором.
“Роботи з переобладнання почала ще у 2005-му, коли стан даху був аварійним, а міська влада не хотіла нічого робити, навіть просто його відремонтувати. Тому довелось усе робити самотужки. Оскільки знаюся на новітніх технологіях, вирішила використати європейський досвід”, – розповіла “Пошті” Оксана Денис.  Проте охочих монтувати сонячні батареї у Львові не знайшлось. Тому я була змушена запросити польську бригаду. З роботою вони справились швидко – за півтора тижні.
“Користуюсь сонячною енергією вже десять років і дуже задоволена. Найприємніше, що коли у всьому місті нема світла – у мене є, бо колектори забезпечують і  освітленням, і опаленням. На даху розташовані три панелі. Одна відповідає за теплопостачання — нагріває воду у трубах опалення, дві інші живлять спеціальні лампи, що освітлюють будинок. На той випадок, коли сонце сховається за хмарами, у підвалі є чотири заряджені від батарей акумулятори. Тепер сонячної енергії, яку за літо збирає дах, цілком вистачає, аби пережити опалювальний сезон без проблем”, – каже Оксана Денис.
Сонячні колектори ставлять переважно власники дво- і триповерхових особняків, а також кафе й ресторанів. Для малих будинків це не вигідно
Співрозмовниця додає, що важливо, аби система працювала регулярно, особливо у сильні морози. Якщо ж на деякий час вона призупинить роботу – замерзнуть труби. Таке трапилось позаминулої зими, коли вона поїхала з міста на деякий час.
“Сонячні батареї працюють справно, проте виникли проблеми в обслуговуванні. Зокрема довелось двічі замінювати напірний вентель, бо у львівських магазинах вони неякісні. Зараз систему модернізую, бо з`явились нові технології. Хочу йти в ногу з часом”, – розповіла пані Оксана.
Львів’янка переконана – найкраще рятує від холоду правильне утеплення та ущільнення усіх конструктивних елементів будівлі: даху, вікон, дверей. “Я наполягаю на тому, що передусім треба утеплювати приміщення. Особливо дах, бо тепло підіймається догори і виходить назовні. Після цього звичайний котел можна використовувати на втричі меншій потужності. Витрати ж виправдовуються економією на опаленні й електроенергії”, – каже Оксана Денис.
Приблизна ціна “ТЕПСу” та сонячної напівпровідникової панелі – 620 грн/кв. м, спеціальна (із фотовольтаїкою) бляха – 2,5 тис. грн/кв. м. Рекуператор коштує 1,7-2 тис. грн. Зараз все більше цікавляться, як працює система опалення сонячною енергією. Тому пані Оксана, щоб поділитись досвідом, проводить семінари вдома. 

А можна?

Щодо обмежень у встановленні таких батарей, то вони – лише фінансові. Дозволи на це може отримати будь-який мешканець міста абсолютно безкоштовно. Проте скільки часу доведеться на це витратити – невідомо.
“Має бути згода балансоутримувача будинку, тобто ЛКП, висновки управління архітектури, а якщо будинок знаходиться у межах історичного ореолу Львова – висновки управління історичного середовища. Для цього треба написати заяву, подати певні документи, фото, технічні характеристики.
Управління архітектури бере звернення на розгляд та погоджує його. За останній час у місті такі колектори влаштовували здебільшого на бюджетних установах. За останні два роки цим питанням займалися в управлінні економіки: там розробляли проектно-кошторисну документацію і влаштовували за бюджетні кошти такі батареї у Сихівській гімназії”, – розповів “Пошті” Орест Костик, начальник відділу енергозбереження департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міськради.

Думка експертів

У світі щодня набирає обертів тенденція пошуку варіантів ресурсозбереження та охорони навколишнього середовища, зокрема використання сонячної енергії. Україна знаходиться лише на початку цього шляху. У нашій свідомості ще не вкорінилась думка про те, що створити затишок у своєму будинку можна без нищення природних ресурсів і марнотратства. Ціни ж на енергоносії постійно зростають. Експерти стверджують, що у Європі такі системи окуповуються за три- п`ять років. Але в Україні це обладнання наразі дуже дороге і окупитись зможе років за десять. Через це поки немає ажіотажу навколо сонячних колекторів. 
“Сонячні колектори ставлять переважно власники дво- і триповерхових особняків, а також кафе й ресторанів. Для малих будинків це не вигідно. За незначного споживання газу й тепла система окупиться нескоро”, – говорить Андрій Удовиченко, директор фірми, яка займається встановленням сонячних колекторів.
Приблизна ціна “ТЕПСу” та сонячної напівпровідникової панелі – 620 грн/кв. м, спеціальна (із фотовольтаїкою) бляха – 2,5 тис. грн/кв. м. Рекуператор коштує 1,7-2 тис. грн
Переходячи від короткотермінових перспектив до довготермінових, зазначимо, що продовження збільшення цін на нафту й газ означатиме суттєве розширення “сонячної технології”, застосування якої вже стає економічно вигідним. Сонячна система – товар тривалого використання, термін служби якого є більшим, ніж 20 років.
А які ціни на нафту і газ будуть через 5 років? А через 10 років? Україна належить до енергодефіцитних країн, оскільки за рахунок власних паливно-енергетичних ресурсів вона задовольняє свої потреби лише на 47-49%. За рахунок власного видобутку покривається 10-12% потреб у нафті та 20-25% – у природному газі. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4411 / 1.6MB / SQL:{query_count}