Велосипед – це зручно, корисно, екологічно та комфортно. До того ж, нині –це тренд серед молоді. Європейські міста давно зробили цей вид транспорту пріоритетним. Львів до цього тільки йде, але, варто зазначити, доволі швидкими кроками. Відтак, “Пошта” розповідає про велоздобутки міста Лева.
Цього тижня повинні були б заасфальтувати велодоріжку на вулиці Стрийській, а до кінця року у місті має з’явитися 50 км велошляху. До того ж, зараз усі дороги ремонтують з розрахунком на велосмуги. Хочуть також створити велокільце навколо історичної частини міста: уздовж пл. Міцкевича, пл. Галицької, вул. Галицької, братів Рогатинців, Підвальної, Винниченка, Кривоноса, Пішої, Сніжної, Звенигородської, Рибної, пл. Старий Ринок і Різні та вул. Староміської. Передбачають, що у 2022-му у Львові буде 268 км велосипедних шляхів.
Облаштовують у місті й велопарковки. Значна кількість велостійок має з’явитися у майбутній пішохідній зоні. Нещодавно на площі Галицькій на місці “Старенького трамваю” встановили велостоянку і таким чином перекрили площу від заїзду автомобілів. Збільшуються також і пункти прокату роверів: у липні в центрі міста відкрили благодійний велопрокат. Зазначимо, що на вул. Науковій діятиме перша у місті веломийка.
Велосипедом на роботу

Неймовірно зручно користуватися велосипедами влітку, оскільки значно приємніше проїхатись з вітерцем, аніж у задушливій маршрутці. Як відомо, нещодавно у Львові стартував проект “Велосипедом на роботу”. Його реалізовує відділ промоції міста у рамках підготовки до Європейського тижня мобільності, який пройде у місті з 16 до 22 вересня.
“Велосипедом на роботу” – це відео-історії львів’ян, які використовують цей вид транспорту для пересування містом. Відділ промоції міста розпочав роботу над зйомкою відео ще минулого місяця. Раз на тиждень виходитимуть нові ролики з новими персонажами.
Такі короткі відео повинні допомогти іншим усвідомити, наскільки легко і просто пересуватися велосипедом по місту, і що кожен львів’янин чи львів’янка може долучитися до створення кращого і безпечного Львова.
Передбачають, що у 2022-му у Львові буде 268 км велосипедних шляхів. До кінця цього року у місті має з’явитися 50 км велошляху
“Тема цьогорічного Європейського тижня мобільності – “Чисте повітря – це ваш хід”. Європа зосереджує увагу на забрудненні повітря транспортними засобами, через що погіршується середовище нашого існування. Велосипед, громадський транспорт і піша хода – це ті способи пересування, які доступні кожному і які не впливають негативно на якість повітря. А це дуже важливо для будь-якого міста”, – зазначив Дем’ян Данилюк, координатор ЄТМ у Львові.
Чиновники і ровери

Коли завершили будівництво велодоріжки на вул. Липинського, міський голова розповів про ідею популяризації велосипедного руху у місті: він “попросив” голів райадміністрацій пересісти на велосипеди. “У нас є домовленість з керівниками райадміністрацій міста: кожен з них на велосипеді об’їжджатиме свій район. Так краще помічатимуть усі нюанси”, – зазначив наприкінці липня мер міста Садовий.
“Пошта” поцікавилась, чи готові міські посадовці пересуватись містом на велосипедах. Як з’ясувалось, голови райадміністрацій їздити роверами згодні... але не на роботу. “Завжди любив їздити велосипедом, але після травми ноги це стало проблематичним. Зараз намагаюсь робити це знову, тому їздити готовий, але не на роботу”, – пояснив Мирон Терех, голова Залізничної райадміністрації. А голова Личаківського району Іван Лозинський лише при великій потребі готовий пересісти на велосипед.
Як з’ясувалось, голови райадміністрацій їздити роверами згодні... але не на роботу
Не планують пересідати на двоколісний транспорт і керівники міських управлінь. Ірина Подоляк, керівник управління культури, пояснює це тим, що живе дуже близько до міської ради. Також не готова їздити велосипедом на роботу і керівник управління освіти міста Галина Слічна. “Хоча вмію і на вихідних часто користуюсь цим видом транспорту”, – зазначила чиновниця.
Попри це, серед посадовців є і прихильники ідеї мера. “Я не лише готовий їздити на роботу велосипедом. Я вже пересів. Практикую таке ще з минулого року. Оскільки я мешкаю на вул. Науковій, для мене це дуже зручний спосіб пересування, до того ж, ще й швидкий: щоб дістатись велосипедом до площі Ринок, потрібно 15-17 хвилин, а іншим транспортом – аж 25 хвилин, – каже Андрій Москаленко, директор департаменту “Адміністрація міського голови”. – Зрозуміло, що інколи у зв’язку з роботою потрібно їхати одразу до аеропорту чи ще кудись. У таких випадках я, звісно, використовую інші види транспорту. Та для мене велосипед – не лише доступний і зручний засіб пересування, а й саме задоволення, особливо зважаючи на теперішній надзвичайно активний розвиток велосипедної інфраструктури Львова”.
Веломистецтво
Наприкінці серпня у Львові відбудеться вуличний кінофестиваль “Ровер”. Його ідея полягає у тому, аби показувати фільми, генеруючи енергію за допомогою велосипеда. Взяти у ньому участь запрошують усіх охочих.
Велоустановки для генерації енергії закріплять, тому стати учасником фестивалю та покрутити педалі зможуть усі, а не лише ті, хто вміє їздити на велосипеді. Основною його локацією буде дворик ратуші. Частину фільмів покажуть у кінотеатрі “Львів”. У рамках фестивалю транслюватимуть фільми на екологічну та велосипедну тематику.
Наприкінці серпня у Львові відбудеться вуличний кінофестиваль “Ровер”. Його ідея полягає у тому, аби показувати фільми, генеруючи енергію за допомогою велосипеда
До того ж, до 4 вересня на фотовиставці у Львові буде змога побачити 14 неординарних історій “життя” велосипедів та їхніх власників. Історії, проілюстровані фотографіями персоналій та їхніх велосипедів, показують, що незалежно від віку, професії чи статку ровер є не лише модною деталлю іміджу чи суто відпочинковим елементом, а, найперше, зручним засобом пересування.
Культурно-мистецький проект реалізували редактор блогу LvivCycleChic Оксана Пігель, фотограф Тарас Мучичка та арт-директор кав’ярні “Віденські булочки” Іванка Тирпич-Радомська. Власне у цій кав’ярні і розташована виставка “Велосипеди та їх люди”.
Паради двоколісних

Дівчата в сукнях на велосипедах у Львові – вже не дивина. Зокрема у червні для таких леді відбувся ІII Всельвівський велопарад дівчат. У сукнях чи у спідницях, деякі – на підборах, дівчата проїхали центральними вулицями міста, після чого вирушили на пікнік. Цього року на велопарад приїхало близько 100 дівчат. Загалом приїхали учасниці різного віку, найменшим було три-чотири роки.
Ще до того, у травні, 500 львівських велосипедистів продемонструвало свою любов до двоколісного транспорту, відсвяткувавши Всеукраїнський велодень. Тоді вони їхали з проспекту Свободи по вулицях Зелена, Сихівська, проспектом Червоної Калини, вул. Хуторівкою, вул. Науковою, вул. Кульпарківською та повернулися у центр.
Веломарафон і велопроща
24 серпня шостий раз поспіль стартуватиме відроджений у 2008 році традиційний веломарафон Львів-Краків (цього року йому виповнюється 119 років). Участь у ньому візьме понад 80 осіб з Польщі та України віком від 14 до 70 років. Сміливці планують подолати відстань 325 км за 10-12 годин. А нещодавно пройшов дев’ятий велопробіг з популяризації усиновлення дітей “Відкрий серце для сиріт” за маршрутом Львів-Стрий-Долина-Калуш-Бурштин-Івано-Франківськ.
27-28 серпня уже вдруге відбудеться велопроща до Святоуспенської Унівської Лаври – древньої української християнської святині, визначного центру духовності та культури, одного із найдавніших монастирських комплексів України. Дистанція, яку потрібно подолати учасникам прощі впродовж двох днів, становить понад 100 км.
Фото: Віра Олеш, Facebook, Андрій Польовий, LvivOnLine, bikeday.org.ua