По дорогах області можна їхати лише, тримаючи ногу на педалі гальм, відтак – це повільне просування 40 км/год. І ніде правди діти, у кожному жарті про наше бездоріжжя більше істини, ніж жарту. Не раз доводилось чути, як водії маршруток скаржились, що їздять фронтовими дорогами, з суцільними протитанковими ямами.
Натомість пасажири з розумінням посміхаються, тамуючи нудоту від постійного підскакування та гальмування. “Наші дороги занесені до культурного фонду ЮНЕСКО, як куточки недоторканої природи”, – жартують водії. Така вже наша вдача – віджартовуватися та сміятись, щоб не плакати.
Не до жартів і зовсім не до сміху було на засіданні постійної комісії з питань промисловості, ЖКГ, транспорту та зв’язку Львівської облради. Депутати нарікали, що на дороги області виділяють замало грошей, та, що їх неправильно й невчасно освоюють, а посадовці пояснювали, що, попри все, дороги таки ремонтують. На засідання прийшли і мешканці сіл, де тотальне бездоріжжя. Вони попереджають, що буде бунт, що перекриватимуть магістралі.
Будемо бунтувати!
Мешканці села Вихопні Кам’янка-Бузького району погрожують перекрити дорогу Львів–Луцьк. Кажуть, що, як не відремонтують дорогу Жовтанці–Вихопні, то підуть бунтувати, бо “нема іншої ради”. Дорога настільки погана, що вже й автобуси відмовляються їздити, і скоро стане нічим дітей до школи возити.
“У нас агрофірма орендує поля і вивозить урожай звідти 60-тонними машинами. Вони вже так зруйнували дорогу, що там саме бездоріжжя”, – зазначила Галина Бутляр, жителька села Вихопні. З її слів, на ремонт дороги Жовтанці–Вихопні цьогоріч виділили 250 тис. грн, однак кошти не надійшли. “Гроші, які виділили ще не задіяні. Коли вони ляжуть на папір і надійдуть до нас, тоді ми проведемо ремонтні роботи”, – відповів жінці Василь Баранович, перший заступник начальника Служби автомобільних доріг у Львівській області.
Ситуація настільки складна, що зріє справжній соціальний вибух. Люди готові вдаватися до радикальних дій, якщо ситуацію не вирішать
Готові бунтувати і на Сокальщині. Зі слів Ігоря Дацюка, голови Сокальської райради, там досі не відремонтовано жодного кілометра дороги. “Ситуація просто катастрофічна, 80 кілометрів їдемо дві години. Дорога Жовква–Червоноград–Ковель у жахливому стані, вона майже непроїзна, хоч там і робили ямковий ремонт. Сокальський район, місто Червоноград просто відрізані від решти області. Ситуація настільки складна, що зріє справжній соціальний вибух. Люди готові вдаватися до радикальних дій, якщо ситуацію не вирішать”, – розповів Ігор Дацюк.
Голова райради зазначив, що минулого тижня ТОВ “Автомагістраль-Південь”, почала ремонтувати дорогу біля кордону з Волинською областю, поблизу Ковеля, але це роботи, які тривають ще з минулого року.
На що Микола Гнатів, начальник Служби автомобільних доріг у Львівській області відповів, що фірма “Автомагістраль-Південь”, працює майже тиждень за свої обігові кошти. “Нині дійсно проводять ямковий ремонт – посилення дорожнього полотна піщано-щебневою сумішшю, це не витримує жодної критики”, – зазначив посадовець. Микола Гнатів розповів, що у такий спосіб відремонтують усі проблемні ділянки у межах Львівщини. Але таких ділянок в області чимало.
Якщо не ремонтуватимуть доріг, бунтуватимуть і у Жидачівському районі, одним із найпроблемніших шляхів там є дорога Жидачів-Калуш.
Абракадабра
“Я не чарівник, тому не обіцяю за місяць зробити дороги Львівщини – європейськими”, – каже Микола Гнатів, начальник Служби автомобільних доріг області.
Посадовець зазначив, що на поточний дрібний ремонт доріг їм виділили 147,6 млн грн, на поточний середній ремонт – 32 млн грн. До 14 серпня філії дочірнього підприємства “Львівський облавтодор” виконали робіт на 93 млн грн, з них профінансовано – 91,3 млн грн. “ На дорогу Львів–Радехів–Луцьк виділено 6,2 млн грн, Грушів–Немирів – 3 млн грн, Львів–Тернопіль – 5 млн грн, Броди–Тернопіль – 4 млн грн, Броди–Червоноград – 7 млн грн. За два дні завершать ремонт дороги Київ–Чоп, загалом на цей шлях передбачено 5 млн грн”, – уточнив Микола Гнатів.
Начальник Служби автомобільних доріг області таки визнає, що дороги Львівщини у “важкому стані”, і пояснює це тим, що … їх багато. “Мережа доріг на Львівщині більша, ніж у сусідніх областях. На Львівщині є 8400 км доріг. Для прикладу, на Волині, де я працював, – 6 тис. км, Тернопільщина – 5 тис. км. При такій великій мережі і при не завжди відповідному фінансуванні дороги приходили в той стан, який маємо”, – зазначав Микола Гнатів раніше, повідомляє zaxid.net.
Як писала “Пошта”, в Україні за перше півріччя 2013 року через погані дороги трапилося 274 дорожньо-транспортні пригоди, внаслідок яких 24 особи загинули, 110 були травмовані.