Львів’яни, як і всі українці, вже мабуть звикли до продукції низької якості, яку їм час від часу “впихають”. Проте не завжди є способи довести це, і винуватцям вдається уникнути відповідальності. Така ситуація є і у сфері світлих нафтопродуктів, зокрема газу. Фахівці стверджують, що монополіст у цьому секторі грає не за правилами, і тому до споживача доходить неякісна підробка, яка, може, і горить, але не гріє.
В управлінні магістрального газопроводу “Львівтрансгаз”, яке транспортує газ до семи областей Західного регіону, стверджують, що заміри якісних показників на газорозподільних станціях проводять раз на тиждень.
“Увесь газ, який надходить до нашої системи, на поточних хроматографах тестують на якісні показники щоденно. Потік неякісного газу помітили б одразу. Зі сторони Білорусі теж постійно проводять заміри”, – каже головний диспетчер УМГ “Львівтрансгаз” Юрій Закаляк. Зі слів експертів, цей газ не напряму надходить до споживачів. Ба більше, якість газу, яким користуються жителі України, ніхто ніде не перевіряє. Зокрема ЛКП “Львівтеплоенерго” та ПАТ “Львівгаз” не здійснюють жодного контролю якості палива, яке закуповують.
Якість газу, який надходить до жителів України, ніхто ніде не перевіряє
Влада стверджує, що у бюджеті просто немає грошей на створення регіональних лабораторій для таких досліджень. І цим вміють користуватись. Адже фактично перевірити, наскільки розведений газ горить у наших камфорах, неможливо. Зі слів екс-парламентаря Олександра Гудими (він був членом комітету ВРУ з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки – “Пошта”), ще десять років тому таку перевірку здійснювали та були спеціальні лабораторії, які цим займались, однак їх ліквідували.
“Я самостійно проводив неофіційну перевірку якості газу у трьох областях: Львівській, Київській та Харківській. Усі зразки відрізнялися від стандартів на 500-1000 ккал на тисячу кубічних метрів. Я не маю доказів для того, щоб показати, яким чином його розводять. Але те, що в Україні продають газ неналежної якості, – стверджую”, – запевняє Олександр Гудима.
З його слів, саме тому у період опалювального сезону, коли котел працює на максимумі, у приміщенні все одно холодно. На жаль, у домашніх умовах оцінити якість газу практично неможливо, можна хіба зробити незначні припущення, спостерігаючи за кольором палива. Як відомо, газ горить чистим блакитним полум’ям. Якщо ж є помаранчеві або жовті язики – газ розведений.
Газові лічильники, за словами фахівців, треба перевіряти кожні п’ять-вісім років
Щодо газових лічильників, то, зі слів фахівців, їх треба перевіряти кожні п’ять-вісім років. Відтак, якщо ви сумніваєтесь у якісній роботі свого –можете обстежити його безкоштовно. “У Львівській області станом на перше липня налічують 600170 побутових газових лічильників. За шість місяців цього року перевірили 45574 лічильників, а експертизу пройшло 962,16837 одиниць. Тих, що не пройшли перевірки, відправили на ремонт у сервісний центр ПАТ “Львівгаз”. Ремонт здійснюють за рахунок експлуатаційних витрат підприємства”, – повідомили в ПАТ “Львівгаз” на інформаційний запит ГО “Львівський прес-клуб”.
Щодо типології лічильників, то їх буває близько 60 видів. У львівських домівках встановлюють зазвичай ротаційні чи мембранні. “Більш сучасними є саме мембранні. Ротаційні ж у 98% перевірку не проходять, тому потребують заміни. Їхні дефекти проявляються з часом, бо через домішки у газі, зокрема вологу та сірку, вони швидше виходять із ладу”, – розповів Ігор Щур, заступник генерального директора з питань метрології ДП “Львівстандартметрологія”.