Вночі на вулицях Львова продовжуються випробування. Перед тим, як новий низькопідлоговий трамвай від “Електрону” почне курсувати за маршрутом, його потрібно перевірити. Для цього він має пройти п’ятдесятигодинне тестування. Крім нього, ЛКП “Львівелектротранс” закупило ще п’ять вживаних німецьких трамваїв. Зараз їх перевіряють та переоснащують, а вже за місяць ці трамваї возитимуть львів’ян.
Made in Lviv
Ще з початку року львів’яни чекають, коли ж почне курсувати новий низькопідлоговий трамвай. Нині він пройшов випробування, які дозволяють експлуатацію у денний час. Цикл випробувань безпеки гальмівних систем завершився успішно.
“22 липня ми проїхали всі зупинки. Трамвай не занадто довгий, усюди може проїхати. Треба ще випробувати системи клімат-контролю, підігріву та деякі інші, адже кожною з них керує окрема програма головного комп’ютера”, – зазначив Василь Пецух, генеральний директор СП ТзОВ “Електротранс”.
Також він розповів, що двері у новому трамваї будуть “розумними”. Трамвай оснащений системою, яка дозволяє самим пасажирам відкривати двері, натискаючи кнопку всередині або зовні. Водій лише даватиме дозвіл на це. Серед інших зручностей – Wi-Fi та GPS-контроль, що вже працюють.
Новий низькопідлоговий трамвай коштує 12 млн грн, а вживаний німецький – 500 тис. грн
Проте керувати новим трамваєм непросто. Треба вчитися півроку, аби вміти правильно використовувати програмне забезпечення. Для цього зараз готують чотирьох водіїв Львівелектронтрансу. “Це досить складно. Не можна одразу сісти та поїхати. Треба мати знання.
 |
фото: Андрій Польовий |
Йдеться про величезний комп’ютер, яким треба керувати. Щодо розміщення реклами, то вона буде цивілізованою: на табло та екранах, яких є п’ять. Клеїти її на трамвай ніхто не буде. Крім того, всередині вагону встановлені камери, що, ймовірно, допоможе вберегти від вандалів”, – розповів Орест Козак, директор Львівелектротрансу.
До речі, зараз у Львівелектротрансі є 80-100 вакансій водія. Щоб зацікавити молоді кадри, варто підвищувати зарплату. На новому трамваї працюватиме вже не просто водій, а інженер-водій. Тому і ставку він матиме вищу – близько 4 тис. грн.
Сплатили лише 30%
Щодо маршруту, яким курсуватиме низькопідлоговий трамвай, міський голова Андрій Садовий уточнив: після завершення ремонтної кампанії вирішать, куди його доцільніше пускати. “Під низькопідлоговий готуємо колії маршрутів №2 та №6. Колію, що йтиме на Сихів, готуватимемо так само”, – зазначив міський голова.
За його словами, місто ще не розрахувалося з виробником, бо аванс не пропускає казначейство. “Ми вже сплатили 30% коштів, вони лежать у казначействі. Коли випробування закінчаться, заплатимо всю суму”, – додав Андрій Садовий.
Для низькопідлогового трамвая готують колії маршрутів №2 і №6
Нагадаємо, що новий трамвай виготовило спільне українсько-німецьке підприємство “Електронтранс” на замовлення міськради. Кількість місць для сидіння – 58, максимальна пасажиромісткість трамвая – 250 пасажирів. 80% комплектації – українського виробництва. Вартість виготовлення трамвая становить 11 млн 910 тис. грн.
Німецький транспортний секонд-хенд
Якщо купувати чи виробляти новий транспорт місту не по кишені, єдиний вихід – придбати вживаний за кордоном. Така практика поширена в європейських країнах. Зокрема поляки, наші західні сусіди, довгий час купували трамваї у німців, доки не налагодили власне виробництво. Львівелектротранс нещодавно закупив п’ять вживаних німецьких трамваїв, які вже за місяць будуть курсувати маршрутами.
Зараз у Львівелекротрансі є 80-100 вакансій водія
“Ми купили капітально відремонтовані трамваї в Німеччині. Недорого. Рік випуску – 1979-й. Вони ще років десять зможуть їздити львівськими дорогами. Різниця в ціні є суттєвою – новий низькопідлоговий коштує 12 млн грн, а вживаний німецький – 500 тис. грн. Дешевше майже у 20 разів”, – повідомляє мер.
Сьогодні стан легендарних львівських трамваїв, на жаль, плачевний. Аби функціонував трамвайний парк, нам треба близько 100 одиниць техніки. Якщо врахувати німецькі, можуть курсувати 78 одиниць. Однак зараз всі трамваї на дороги не пускаємо. Це недоцільно, бо всюди тривають ремонти доріг, а тому їм ніде їздити. Через це наразі Львовом курсують лише 50. Стараємось зробити їхній стан належним, наскільки це можливо”, – розповів Орест Козак, директор Львівелектротрансу.
До теми
 |
фото: Андрій Польовий |
“Застарілий громадський електротранспорт – це головний біль всіх міст”, – каже у коментарі для “Німецької хвилі” Віктор Мазур, експерт з розвитку транспорту, доцент НУ “Львівська політехніка”.
“Переконаний: вживаний транспорт – це порятунок, особливо якщо говорити про трамваї. Починати їх купувати треба було ще років 10 тому, коли вони мали кращий стан”, – зазначає Віктор Мазур. Варто враховувати, що Німеччина чи європейські країни продають свій рухомий склад не тому, що він технічно несправний, а тому, що він морально застарів, наголошує експерт. Звісно, експлуатація їх за кордоном дуже відрізняється від експлуатації в Україні: там немає перевантажень, хороша колія та обережне ставлення.
Зрештою, вважає Віктор Мазур, ця справа є вигідною і для німців. Їм краще продати трамваї, аніж витрачати кошти на утилізацію чи різати на метал.