Насправді ситуація з цінами на житло дуже неоднозначна. Хтось каже про дешеві квартири, хтось - про дорогі будматеріали
Телефони в рієлтерських бюро дзвонять все рідше. Фахівці констатують абсолютний застій на ринку нерухомості як Львова, так і всієї України. На їхню думку, кількість операцій купівлі-продажу впала у місті приблизно на 70%. Інформації про цінову ситуацію з'являється все більше, однак часто вона доволі суперечлива. "Пошта" поцікавилась, як реально зниження попиту позначилося на цінах міської нерухомості.
За словами Еліни Сеннікової, директора рієлтерського бюро "Маклер", сьогодні вирішальним чинником ціни на квартиру є те, наскільки швидко її потрібно продати. Однак обвалу цін на ринку нерухомості не спостерігається. Квартири подешевшали лише в поодиноких випадках.
"Ціни на житло в центральній частині Львова не змінилися, а на комерційну нерухомість у деяких випадках навіть зросли, - розповідає Еліна Сеннікова. - Зменшення попиту позначилося на ціні на панельні будинки у віддалених районах - Науковій, Рясному тощо. При цьому головну роль при зниженні ціни відіграє не якість квартири, а термін, за який її треба продати. Якщо власнику потрібно швидко продати квартиру, він знизить ціну. Якщо ж він не поспішає, то просто не продаватиме, дочекавшись такої пропозиції, яка його влаштує. Будь-які знижки не мають системного характеру. У кожному випадку все по-різному. Можна говорити про одне - суттєво зменшилися звернення щодо купівлі квартир".
За прогнозами експертів, неймовірно низький попит на нерухомість протримається до третього кварталу наступного року. Причини: по-перше, банки не видають кредитів, отже, покупці не мають грошей, а продавці не хочуть продавати за нижчими цінами. По-друге, за словами рієлтерів, ця ситуація впливає не так на ціну, як на терміни продажу, - якщо колись хороші квартири продавали за тиждень, то зараз вони можуть виставлятися кілька місяців.
Заперечують обвал цін і будівельники. За словами Володимира Кадушкевича, голови правління ТзОВ "Комфорт-інвест", на ринку первинної нерухомості забудовники продаватимуть квартир менше, але цін не знижуватимуть. Адже, як пояснює співрозмовник "Пошти", матеріали подорожчали, а продавати нижче собівартості ніхто не буде.
У той час як будівельники та рієлтери не прогнозують особливого падіння цін на житло, наголошуючи на його вибірковості, незалежні експерти малюють зовсім іншу картину і говорять про суцільне здешевлення нерухомості. За даними Інституту приватизації, управління власністю й інвестиціями, ціни на нерухомість в Україні впали до рекордного мінімуму за поточний рік. Зокрема, рекордсменами стали, насамперед, Львів (-22% з початку року), Київ (-20%), Донецьк (-14%), Харків (-9%). Такі ж цифри називають і у Львівській асоціації учасників ринку нерухомості.
"Сьогодні пропозиція суттєво перевищує попит. Тому ціни однозначно падають. У Львові житло подешевшало приблизно на 30%. Впали в ціні навіть "малосімейки", які завжди користувалися попитом. Наприклад, якщо раніше квартира коштувала 70 тисяч доларів, то зараз її можна купити за 50. Якщо в когось є вільні гроші і він планує купувати житло, треба робити це зараз", - розповів "Пошті" Ігор Дутка, голова Львівської асоціації учасників ринку нерухомості.
На думку фахівців, така ситуація спостерігатиметься і весь наступний рік. Її зміна залежатиме від того, наскільки швидко відновиться банківська система України та довіра громадян до фінансових інституцій. На думку Еліни Сеннікової, передбачливі люди, які мають достатньо грошей, купуватимуть зараз або комерційну нерухомість, або малометражну житлову. Адже після падіння саме цей сегмент найбільше зросте в ціні.
Щоправда, реальне здешевлення квартир не завжди помічають пересічні мешканці, які хотіли б придбати житло. Адже всі ціни на нерухомість у нас і далі за звичкою виставляють у доларах, і, зважаючи на суттєве подорожчання "зеленого", гривнева ціна квартир та офісних приміщень не особливо змінилася.