Після травневої посухи Львівщину добряче “підмочило” – на полях стоїть вода, городина загниває, все швидко заростає бур’янами. Тим часом у Європі, зокрема в Угорщині, Німеччині, Австрії, Швейцарії та Чехії, наслідки значно страшніші, адже вода забирає людські життя. Про масштабні руйнування вже годі й говорити…
Так, рівень води в ріці Дунай досяг найвищої позначки за останні 500 років! Ріки Ельба, Рейн та їх притоки також вийшли з берегів, тому величезні території Центральної Європи виявилися затопленими. Десятки тисяч жителів європейських міст покинули свої будинки.
Через велику руйнівну воду у Європі у вітчизняних турагенціях резюмують: українці таки повертають путівки, бояться їхати милуватись європейськими краєвидами… Хоч дощем львів’ян і не злякати, проте він може завдати серйозної шкоди аграрним господарствам. Відтак, “Пошта” дізнавалася у фахівців, коли знову вигляне сонечко (без грози щодня!!!), і які наслідки матимуть літні бурі для аграрного та туристичного бізнесу Львівщини.
Стихія, як у Європі, нам не загрожує?
У Львові початок літа ознаменувався сильними зливами – випала третина місячних опадів, що спричинило безліч незручностей. Сильні грози з градом пройшли також у наших сусідів, зокрема у Польщі. Станом на вчора у воді кілька ключових вулиць Варшави, рух у метро паралізований. Зараз рівень води поступово спадає, але синоптики попереджають, що можливі нові опади.
А ось в угорській столиці рівень води у Дунаї піднявся до дев’яти метрів і зростає далі. У Німеччині терміново евакуюють тисячі людей! Поблизу міста Магдебург не витримала захисна дамба. Велика вода дісталася також і до Швейцарії. Там заблоковано автошляхи та залізницю, сталися обвали ґрунту…
Стосовно Львівщини та Львова, то у порівнянні із європейською, ситуація у нас значно краща, синоптики заперечують можливість подібної стихії на наших теренах.
“Найближчими днями погода у Львові суттєвих змін не зазнає. Нестійка погода збережеться… Відсьогодні буде незначне зниження температури повітря: вночі 11-16 градусів , вдень – від 19 до 24, можливі зливи, грози та град. Але наприкінці тижня, починаючи з 14 по 19 червня, побачимо більше сонечка, затяжних злив вже можна не боятись”, – розповіла Лариса Луцан, керівник відділу метеопрогнозів Львівського регіонального центру з гідрометеорології.
За прогнозами львівських синоптиків, червень буде теплим і дуже вологим. А літо, всупереч побоюванням шаленої спеки, прохолодним і дощовим. Високих температур по області не буде, термометри не підніматимуться вище позначки 32 градусів.
Як розповіли “Пошті” метеорологи, найхолодніший червень був у 1984 році, коли середньомісячний показник сягав 13,9 при нормі 16,4 градуса, найжаркішим був 1964 рік – 20,6 градуса при нормі 16,4.
Аграрії б’ють на сполох
Ситуація у сільськогосподарській сфері цьогоріч невтішна: травень був посушливий, відтак посіви неохоче сходили через потріскану від пекучого сонця землю. Проте зараз її так залило, що поля перетворились мало не на трясовину.
“Маємо невеличку ділянку на Скнилові, але з нею стільки мороки. Ще недавно воду з озера відрами носили, город поливали, бо все посохло, а тепер так залило, що саджанці загнивають. Полуниці точно пропадуть, помідори в теплицях “по кісточки” в воді стоять. Шкода тої праці аж до сліз, свою розсаду не купуємо, а вирощуємо на балконі ще з початку весни із зернятка, дбаємо, а погода все нищить”, – бідкається львів’янка Софія Василівна.
Аграрії зазначають: через погоду господарям варто пильнувати городину. “Найперше в місцях, де є пониження, вода застоюється і може бути загнивання. При такій вологості є високий ризик виникнення різних хвороб, на зернових культурах та овочах можуть з’явитись шкідники. Тому радимо господарям уважно слідкувати за своїми посівами, при перших ознаках захворювань обробляти рослину відповідними препаратами. Зараз є проблема забур’яненості ярих, через сильні дощі не було можливості їх обробити. А про дефіцит якоїсь продукції говорити рано, сподіватимемось на краще”, – каже Василь Болехівський, головний агроном одного із львівських агропідприємств.
Відпустка скасовується?
Ситуація у Європі невтішна: нагадаємо, повінь, яка охопила Чехію, Німеччину і Австрію, а потім почала загрожувати Словаччині, Угорщині, Хорватії, Сербії, а також Швейцарії, продовжує забирати життя. Зокрема, зливи і викликана ними повінь у Чехії призвели до восьми людських жертв. А через повені в Німеччині евакуювали десятки тисяч людей. Тому українці трохи побоюються вирушати у відпустку до Європи.
“Люди відмовляються їхати автобусними турами, особливо якщо їх маршрут проходить через Прагу (Угорщина-Польща-Чехія). Але ці випадки не надто поширені… Про якісь збитки через негоду говорити не можна. Адже автобусні тури дуже гнучкі, у разі чого можна порадитись з людьми, змінити маршрут, додати йому родзинку, замовити готелі і відпочити не гірше ніж планували першочергово”, – розповів “Пошті” Сергій Кушнір, представник української асоціації туристичних агенцій.