Екологічна біда для Львівщини

Науковці б’ють на сполох: поклади сланцевого газу не досліджені, а їх видобуток може стати екологічним лихом для нашого краю

У Львові вдруге обго­ворили небезпеку видобутку сланцевого газу на теренах області. Олеське родовище (Львівська та Івано-Франківська області) занадто заселене, а як зазначають фахівці, у США гідророзриви й сам видобуток сланцевого газу проводять у малозаселених районах. Ба більше, науковці кажуть, що ще не досліджено, які поклади сланцю є в надрах. Й лише після вивчення покладів сланцю, потрібно провести екологічну експертизу, а тоді вже говорити про ймовірний видобуток. 
Ці аспекти обговорили українські та зарубіжні вчені, незалежні експерти з галузей геології, економіки та екології на круглому столі “Екологічні аспекти видобутку сланцевого газу в Україні: проблеми та шляхи вирішення”, ініційований громадським рухом “Український вибір”. 
“У лютому 2013-го уряд України підписав договір щодо видобутку сланцевого газу з компанією Shell, на черзі – договір із компанією Chevron. Дивує поспішність прийняття цих рішень, всупереч думці фахівців і пересічних громадян. Народ України справедливо вимагає зваженої науково-експертної оцінки всіх аспектів видобутку сланцевого газу в Україні”, – вважає Володимир Воюш, координатор економічних програм громадського руху “Український вибір”. 
З його слів, спершу необхідно провести ретельну дослідницьку роботу, а Національна академія наук України була відсторонена від вивчення проблеми і не проводила жодних досліджень про ризики методу гідророзриву.
“Під час оцінки ресурсної бази Олеської ділянки ми орієнтуємося на дослідження, проведені в Польщі. Як справжній галичанин, можу пишатися газовою незалежністю України від Москви, але це всього лише на два-три роки, виходячи із запасів сланцю в країні. Видобуток такого газу в Україні не є довгостроковим проектом, а тому жоден інвестор не стане вкладати гроші в цей проект”, – розповідає Ярослав Лазарук, доктор геологічних наук, в. о. завідувача відділом геологічного моделювання та підрахунку запасів Інституту геології і геохімії горючих копалин НАН України.
Зі слів Ярослава Лазарука, впровадження такої технології видобутку сланцевого газу може виснажити природні ресурси. Наводячи в приклад США, науковець зазначає, що в нашому регіоні доведеться осушити чи не всі ріки, через гідророзриви буде шумова проблема, й сама технічна база для видобутку повинна займати дуже велику площу. 
Інші вчені наголошують, що нестача води стане чи не основною проблемою у видобутку сланцевого газу. “Для видобутку сланцевого газу потрібні лише прісні води. Вода при цьому мінералізується, в неї потрапляють солі важких металів і небезпечні речовини. Вживання такої води призводить до тяжких отруєнь у людей”, – зазначив Роман Паньків, кандидат геологічних наук, завідувач відділом гідрогеології Інституту геології і геохімії горючих копалин НАН України. 
Експерти також застерігають, що нині немає жодного дослідження довгострокових перспектив та можливих наслідків видобутку сланцевого газу. Більше того, усі документи американських компаній, які хочуть в Україні видобувати сланцевий газ, засекречені.  
Ризики такого видобутку газу називають й економісти, бо нині на природні ресурси дуже важко закріпити право власності, а українці не мають можливості вимагати компенсації за забруднення або нанесення шкоди ресурсам.
За підсумками круглого столу прийняли резолюцію, в якій рекомендують внести зміни в законодавство, не погоджувати проектів видобутку, організувати серйозні наукові дослідження тощо. “Пошта” нагадує, що це вже другий круглий стіл, ініційований громадським рухом “Український вибір” щодо небезпеки видобутку сланцевого газу.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5193 / 1.55MB / SQL:{query_count}