Ігор Терех, заступник начальника територіального управління Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду у Львівській області, про низку вибухів газу, що сталися восени у житлових будинках
Тільки за два місяці цієї осені через необережне поводження з газом на Львівщині вибухнули вже три будинки: на вулиці Сахарова у Львові, у Дрогобичі та Бродах. Кілька днів тому чадним газом отруїлася ціла родина. А менш ніж півроку тому з цієї ж причини вибух зруйнував будинок на вулиці Костюшка у центрі Львова. Із наближенням зими ця небезпека стає все загрозливішою, адже збільшується кількість охочих обігрітися в нехитрий "конфорковий" спосіб. З цього року відповідальність за проведення технічного розслідування вибухів газу Кабінет Міністрів переклав на плечі Держгірпромнагляду.
- Пане Ігоре, як Ви оцінюєте причини газових інцидентів, які останнім часом сталися на Львівщині?
- Коли читаю пресу чи дивлюся телевізор з приводу вибухів, які сталися у Львівській області, то складається враження, що всі винуваті, окрім потерпілих. Винні газовики, органи влади і так далі... Натомість, проаналізувавши останні вибухи, можу сказати, що на 90% винні самі потерпілі. Тобто люди не дотримувалися елементарних правил безпеки. Якщо, до прикладу, взяти будинок у Дрогобичі, то там є різні тонкощі, і достеменно поки що не встановлено, що стало основною причиною вибуху, але приміщення було газифіковано самовільно. На газифікацію приміщення потрібно подавати заявку до газових служб, щоб усі пристрої налаштовували виключно спеціалісти. Потерпілий розповідав, що неофіційно просив, щоб йому допомогли під'єднати плитку до газової труби і йому під'єднали... рукавом, що призначений для водопровідної труби, а не газової. Жодних документів не оформляли. Відтоді минуло чотири роки, і тепер, звісно, ми вже й не знайдемо, який "фахівець" підключав йому газ, тому й звинуватити когось важко.
До того ж люди нехтують своєю безпекою і щодня наражають себе на неприємності. До прикладу, хто сьогодні, виходячи з дому, перекриває газовий кран? Ніхто! А якби цього правила таки дотримувалися, то таких вибухів було б значно менше. Це, до речі, було перше порушення мешканця квартири у Дрогобичі. Щодо будинку на Костюшка, то там технічне розслідування виявило недбалість ремонтних робіт, під час яких вирізали частину газопровідної труби. Звучить смішно, але так і було. Якщо ж говорити про Сахарова, то там та ж проблема: конвектор, який хотів підключити власник квартири, так і залишився неввімкненим, тобто труба, якою йде газ, з одного боку була взагалі непід'єднана і випускала газ... просто в повітря. І у Бродах майже аналогічний випадок: квартира була напівпорожня, тільки підключений газовий котел і непід'єднана труба газової плити. За правилами, на трубі мала б стояти газова заглушка, адже квартира щойно куплена. Цікаво, що і тут, і на Сахарова квартири були щойно куплені.
- А чому наголошуєте на тому, що будинки щойно куплені?
- Підключення та відключення газу до будинків мають здійснювати ЖЕКи. У правилах газифікації будинків записано, що при виїзді мешканців потрібно викликати представників спеціалізованих підприємств газового господарства, щоб ті відключили газові прилади від газопостачання, а при вселенні, зокрема і повторному, забезпечити своєчасний інструктаж та підключення всіх приладів. Власники квартири на вул. Сахарова, коли придбали квартиру, в ЖЕКу навіть не зареєструвалися, тому ніхто до них не прийшов на підключення чи перевірку газу. У Бродах аналогічно: квартиру було придбано ще місяць тому, але реєстрацією власник знехтував. Це частково недолугість нашого законодавства, адже багато людей мають декілька квартир і їм просто не потрібно реєструватися в новій квартирі. Тут проблема усієї законодавчої бази, яка не відповідає реальності.
- Неуважність - це єдина причина?
- Ще один важливий пункт - це спротив самих людей проти будь-яких перевірок газової служби. Подекуди газовиків абсолютно не обґрунтовано просто не впускають до квартир на перевірку газового обладнання. До прикладу, у Білорусі технічна перевірка будинку відбувається планово. Мешканців про це повідомляють заздалегідь, щоб у кожній квартирі хтось залишився. Якщо ж удома таки нікого нема, то служба дає рівно місяць, щоб відбулася перевірка. Коли термін вичерпується, вони беруть представника міліції, працівника МНС, відкривають квартиру, обрізають газ і примовляють: "Тобі газ не потрібен!" І тут жодної ролі не грає, чи були там порушення, чи ні.
- Чи є небезпечним обігрів помешкання газовою конфоркою?
- Вибух із цієї причини малоймовірний. Ви запалюєте газ, і він собі горить. Готуючи їсти, ви ж так само вмикаєте плитку, але нічого не вибухає. Натомість ремонти, які зараз відбуваються масово, є куди більш небезпечними. Ніхто не викликає газовиків під час встановлення плит чи конвекторів. У відсотковому відношенні близько 90% мешканців змінюють усе самостійно і лише 10% звертаються по допомогу до спеціалістів.
- Чи можлива якась профілактика вибухів?
- Ми можемо тільки запломбувати джерело газу постфактум, а запобіжні заходи проводить "Львівобленерго". Якщо я не помиляюся, то перевірки вони здійснюють раз на рік, на профілактику за цей рік вони виділили близько п'яти тисяч гривень. І цього було б достатньо, якби люди дотримувалися елементарних правил безпеки, а не вчилися на гіркому досвіді.