Не встигли ми наїстися спечених до Великодня пасок, навиводитися гаївок і погоститися з усією родиною, як уже маємо нову нагоду для файної забави – з 8 по 12 травня відзначатимемо уродини нашого міста! Цього року Львів святкуватиме 757 річницю з дня свого заснування. І хоч це не ювілей, ми, як і всі українці, любимо погуляти! Тож святкування Дня міста в 2013-му затягнеться аж на п’ять днів. Програма направду вражає! У самому серці міста Лева, на площі Ринок, одночасно проходитимуть ХІ Міжнародний етно-джазовий фестиваль “Флюгери Львова”, VI Міське свято “День батяра у Львові”, та ще кілька масштабних концертів, зокрема „Проект Івасюк”. Чого ще варто чекати на День Львова, як не розгубитися серед розмаїття заходів і вчасно потрапити на найкращі події, розповімо сьогодні нашим читачам.
З 8 до 12 травня триватимуть різноманітні класичні, естрадні концерти, фестивалі та чимало інших інтерактивних забав. Не варто забувати й про те, що День міста ми відзначаємо у найактивніший туристичний сезон. “За цих п’ять днів очікуємо до 200 тисяч гостей, – каже радник міського голови з питань культури і туризму Андрій Сидор. – Також у цей час організовують найбільше турів до Львова зі всієї України та інших країн світу”.
Тож, аби розважити львів’ян і туристів, довелося добре попрацювати – підготувати велику програму святкувань, де кожен міг би знайти щось для себе.
Перший захід відбувся учора – вечірній кінопоказ на площі Ринок. Для глядачів облаштували спеціальний кінозал, де просто неба транслювали найкращі романтичні фільми.
Святкування продовжаться й сьогодні, 9 травня. О 18.00, також просто неба, на головній сцені, що на площі Ринок, відбудеться концерт за участі солістів Львівської національної опери “THE TENORS. Love stories” у супроводі симфонічного оркестру “Віртуози Львова” під керівництвом заслуженого артиста України, диригента Львівської національної опери Мирона Юсиповича.
“В такий величний день, 757-річчя нашого міста, ми з великим задоволенням виступатимемо перед львів’янами та гостями міста. Цим концертом представлятимемо Львів як величне культурне місто не лише України, а й світу. Програма складатиметься з найкращої світової музики про кохання і світлі почуття. На слухачів чекають цікаві дуети і тріо”, – розповідає Мирон Юсипович.
У концерті візьмуть участь тенори Роман Корен, Василь Садовський, Сергій Соболевський, баритон Микола Корнутяк, сопрано Анастасія Корнутяк та Людмила Осташ, а також флейтист Ігор Мацелюх. Усі учасники концерту – лауреати міжнародних конкурсів та премій. Концерт триватиме дві години і складатиметься з п’яти частин. Будуть виконані фрагменти з класичних опер, мелодії з улюблених всіма оперет, відомі українські народні пісні та запальні неаполітанські, а також уривки з мюзиклів.
У суботу, 11 травня, відбудуться офіційні заходи, присвячені Дню Львова. З 11.00 до 11.45 проспектом Свободи пройде парад. Зауважимо, що цього року в ньому будуть задіяні сотні учасників, серед яких дитячі колективи, лицарі в обладунках, актори на ходулях з муніципальних і аматорських театрів, оркестр, “Чудо-поїзд” з дітьми із особливими потребами, карети з янголятами, молодіжні та спортивні організації, народні танцювальні колективи, представники національних меншин та громадських організацій. Одразу ж після цієї святкової ходи об 11.45 урочисто піднімуть Державний прапор України над будівлею ратуші.
Недільні святкування розпочнуться о 14.00 великим міжконфесійним молебнем на проспекті Свободи, біля пам’ятника
Т. Шевченку. З 13.00 до 22.00 діятиме святковий ярмарок на площі Ринок. Там же дітлахів і дорослих розважатимуть актори польського театру Wagabunda.
А от увечері на концертному майданчику, що на площі Ринок, з 18.00 до 22.00 можна буде насолодитися дійством, яке вже підкорило наше місто і зібрало чотири аншлаги у Львівській опері – музично-мистецьким “Проектом Івасюк”. “На цей концерт зможуть потрапити всі, адже проведемо його в стилі оpen air. Вже за два тижні, 24 травня, музично-мистецький “Проект Івасюк” відбудеться у Києві в Палаці “Україна”. До тих виступів долучимо нових учасників”.
Унікальність цього музично-мистецького проекту в тому, що на одній сцені виступатимуть естрадно-симфонічний оркестр, хорова капела та естрадні виконавці. Можна буде побачити ексклюзивні фотографії та відео з домашнього архіву родини композитора. Зі слів музичного продюсера проекту Миколи Кулика, на концерті можна буде почути такі легендарні пісні, як “Червона рута”, “Водограй”, “Я піду в далекі гори”, “Два перстені” та інші у виконанні Павла Табакова, Наталки Карпи, Оксани Мухи, Софії Федини, Капели “Трембіта”, “Піккардійської терції” і Тараса Чубая.
Нагадаємо, що музично-мистецький “Проект Івасюк” організували з нагоди 64-ої річниці з дня народження відомого українського композитора і поета Володимира Івасюка.
А в той час у Парку культури та відпочинку імені Б. Хмельницького, на площі біля Монументу слави, о 19.00 розпочнеться рок-концерт і унікальне шоу світла, лазерів та піротехніки. Організатори заходу поставили собі за мету здивувати і вразити львів’ян. З їхніх слів, концертна сцена матиме незвичну форму піраміди та втричі перевищуватиме своїми розмірами звичні: її висота сягатиме 14 метрів, ширина – 30, а загальна площа – більш ніж 300 квадратних метрів. Одразу 50 надпотужних світлових променів, кожен з видимою довжиною близько 15 кілометрів, створюватимуть у небі неймовірні комбінації. У цьому видовищі будуть задіяні понад 400 світлових приладів. За оцінками фахівців, світловий ефект можна буде бачити на відстані більш як 10 кілометрів від місця проведення шоу. На сцені гостей свята розважатимуть знані українські гурти “Тартак” і Mad Heads XL, а допомагатимуть їм у цьому львівські команди К402 та “Шосте чуття”.
VI Міське свято “День батяра у Львові”
Гайда до Львова на справжній батярський вікенд! Якщо на площі Ринок з 10 по 11 травня ви зустрінете стильних батярів у капелюхах та камізельках, які забавлятимуть публіку, співатимуть пісень, танцюватимуть, залицятимуться до кобіт і бешкетуватимуть, то знайте – ви потрапили на VI Міське свято “День батяра у Львові”.
Не знаєте, що то таке? Батяри – це субкультура, що панувала у Львові з середини ХІХ до середини ХХ століття. Її представники мали особливий зовнішній вигляд, говірку, полюбляли незвичну музику, яка завжди була веселою, енергійною, під яку можна було від душі потанцювати та наспіватись у галасливій кнайпі.
А забавлятися вони вміли! Кожному батярові подобались гарні жінки, міцні напої та дотепні жарти. Коли вони збирались по обіді, у Львові ставало значно веселіше. Батяри любили брати на кпини усіх, хто смутний траплявся їм на шляху, тому довкола них зажди панували веселощі та музика. Батяри жили у двох районах – на Личакові та Клепарові і були невід’ємним символом нашого міста.
Отож, у п’ятницю і суботу, 10 та 11 травня, на площі Ринок з 14.00 до 22.00 відбудеться ціла низка цікавих заходів: відкриється Батярська канцелярія, в якій кожен охочий зможе пройти процес “посвячення” і отримати посвідчення справжнього батяра. На святі розпочне роботу Батярський бетонний завод, де львівські митці створять справжні батярські скульптури і виготовлять для вас індивідуальні зліпки рук чи ніг. Лише в ці два дні ви зможете миттєво перевтілитися у колоритного батяра та зробити незабутню знимку в батярському фотосекторі, навчитися стріляти фасолею по бляшанках та вивідати секрети зваблення кобіт.
На Ярмарку батярських лєґумін представлять справжні батярські наїдки, які чудово пасуватимуть до пива, тим паче що на цьому святі його буде дуже багато! Адже День батяра у Львові відбуватиметься в рамках фестивалю Пива, на який завітають представники найвідоміших “пивних” країн світу зі своїми хмільними напоями. Не покидаючи Львова, ви зможете побувати в Німеччині, Чехії, Бельгії, Польщі, Голландії, Англії. І не лише насолодитися смаком пива тих країн, але й краще пізнати їхню культуру і пивні традиції.
Уперше цього року на День батяра відбудеться Чемпіонат львівських кнайп. Львів’яни та гості міста зможуть придбати на Ярмарку батярських лєґумін, що відкриється на площі Ринок, “єдиний фестивальний кухоль” та вирушити в тур львівськими кнайпами. Таким чином учасники туру безкоштовно скуштують фірмового пива того чи того закладу і віддадуть свій голос найгостиннішій кнайпі та найсмачнішому янтарному напою. Аби долучитися до забави, необхідно придбати “фестивальний пивний кухоль”, вартість якого 50 грн., та безкоштовно продегустувати пиво закладів – учасників туру. В акції беруть участь “Кумпель” (вул. Винниченка, 6), Mons Pius (вул. Лесі Українки, 14; Вірменський дворик), “Дублін” (пр. Крива Липа, 5), L’uft Pub (вул. Коперника, 17), “Ліверпуль” (вул. Кулiша, 31), Music Lab (вул. Братів Рогатинців, 27), “Прага паб” (вул. Гнатюка, 8), 4Friends (вул. Дудаєва, 2) і The Гриль (вул. Театральна, 22). Кнайпу-переможницю визначать за кількістю голосів на пивних талонах, які видаватимуть разом із кухлем (70%), та за смс-повідомленнями (30%).
Оголошення переможця туру відбудеться на головній сцені площі Ринок 11 травня о 21.30.
Не обійдеться й без хорошої музики. 11 травня о 20.00 у Львові в рамках святкування Дня батяра професор антропології Орест Лютий (а поза сценою — актор і телеведучий Антін Мухарський) презентує свій музично-культурологічний проект “Лагідна українізація”. Зі сцени, що в самому серці Львова – на площі Ринок, прозвучать кращі зразки милої батярському серцю музики – соціальної, але з тонким гумором, насиченої героїчними історіями та фольклорними зворотами. Гуманітарний проект “Лагідна українізація” з’явився у серпні 2012-го. Його ключова мета – українізувати “найбільш одіозні прояви” російської попси та шансону, пісень радянських часів, міського романсу, традиційної естради та кінохітів.
“Ці пісні пестять серце, яке скучило вже за справжньою українською, можливо, трошечки радикальною музикою. Ми не ховаємо якісь проблеми, не заганяємо їх усередину, бо… “Слово невимовлене отрутою стає”, – так сказав батько Фройд свого часу, – впевнений Орест Лютий. – Не треба заганяти всі ці речі всередину, бо вони або десь у мізках вибухнуть якимись неадекватними діями, або в соціумі – якимись заворушеннями. Треба про це говорити”. І вже як Антін Мухарський додає: “Орест Лютий – це спроба культурологічного опору тому тотальному зомбуванню, яке провокує шалена популярність російськомовної попси і шансону. Цей персонаж теж співає шансон, але українською, з гумором і артистизмом”.
Любителі поспівати виступлять зі своїми гуртами на КаверFest, до участі в якому можна було зголоситися до 5 травня. Під час акції зі сцени пролунають цілком очікувані та зовсім несподівані кавер-версії кращих світових хітів. Цікаво, що цей проект був створений Мартою Демидюк, ученицею ЛНВК І ступеня, в рамках конкурсу творчих робіт юних менеджерів “Бізнес ідеї для Львова”.
ХІ Міжнародний фестиваль “Флюгери Львова”
Із 9 по 12 травня в дворику львівської ратуші відбудеться ХІ Міжнародний етно-джазовий фестиваль “Флюгери Львова”. Упродовж чотирьох днів на ньому виступлять понад 20 гуртів, у яких грають музиканти з України, Польщі, Словаччини, Угорщини та Казахстану. В програмі фестивалю з’явилися нововведення – окремі рокові та блюзові дні, а делікатно-екстравагантне “Прокидання з ГИЧ Оркестром” влаштує справжнісінький ранковий карнавал.
Увага! Цього року “Флюгери Львова” змушені зробити платний вхід! Проте шанувальники фестивалю, які придбають квитки заздалегідь, а також учасники “дзиґівських” клубів та студенти зможуть скористатися суттєвими знижками.
“Флюгери Львова” розпочали співпрацю із Міжнародним фестивалем ROCK NOCА (м. Зелена Гура, Польща) та забезпечують відбір українських рок-гуртів для участі в його фіналі. Головна нагорода фестивалю ROCK NOCА – 10 тис. польських злотих, можливість зіграти на Фестивалі Przystanek Woodstock та професійний запис альбому.
Сьогодні з 16.00 на “Флюгерах” стартує РОК-ДЕНЬ. Упродовж нього 5 гуртів змагатимуться за участь у фіналі фестивалю ROCK NOCА. Із 35 надісланих заявок організатори вибрали для участі в РОК-ДНІ львівську ска-панк-команду “Абу-Касимові Капці”, поп-рок-гурт “Фіолет” з Луцька, амбітний львівський проект Viter, який називає свій стиль folk’n’dustrial, гард-рокерів Hairy Viper з Києва та львівських трешерів D. Hate. До журі ввійдуть знані львівські музиканти і музикознавці та польські організатори рок-конкурсу. Спеціальними гостями РОК-ДНЯ стануть The Mandry, які грають джаз-рок ще із 70-х років минулого століття, та Open Blues Band, у якому грають музиканти, що десятиліттями творять український рок.
10 травня на “Флюгерах” гратимуть блюз. Цього року з ініціативи “Дзиґи” засновано “БлюзКлуб.Львів”, який щосереди збирається в “Новому Ноєвому Ковчезі” на вул. Ставропігійській. Для підтримки цього блюз-клубу та задля промоції блюзу у Львові вирішили провести блюзовий день. Для нас гратимуть львівські Blues Market, київські Max Vatutin Trio, польські Michal Milczarek Trio, урбаністичний блюз-фанк заграє Vinipuz Mob, а завершить вечір Andrew Kokhan & BluesClub.Lviv Project.
У суботу, 11 травня, в дворику ратуші виступатиме новостворений гурт “Джалапіта”, в якому співає Соломія Чубай та грають музиканти із “Йорого Клоцу” і “ГИЧ Оркестру”. Після них ви почуєте електро-акустичний інді-поп дует Яни Шпачинської та Павла Нечитайла Zapaska. Програму продовжать електронно-експериментальний гурт зі Словаччини Longital, що поєднує елементи джазу, блюзу, world music з електронікою. Українсько-казахський проект Triangular Matrix & Nazgulya Shukaeva об’єднає музику одного з найвідоміших вітчизняних джазменів Андрія Арнаутова та горловий спів “кай” і пісенні традиції тенгріанства у виконанні Назгулі Шукаєвої. На завершення виступить польський гурт Dwooto, який міксує балканську музику з джазом та d’n’b.
Чи знаєте ви, що 12 травня Львів прокинеться о 10.00? Саме тоді місто веселими співами і танцями будитиме “ГИЧ Оркестр”. Хлопці влаштують святковий ранок-прокидання у п’ятьох обрядах, навіть практикуватимуть перевтілення людини в звірятко. Гостей заходу просять приносити з собою музичні та інші “звуковидобувні” інструменти, а також за можливості вдягнутися у костюм звірятка – за цієї умови ви отримаєте 50% знижки на вхідний квиток.
Вечірню програму останнього дня “Флюгерів” розпочне джазовий проект Dzyga Imagine, створений з ініціативи МО “Дзиґа”. За ним музичну естафету підхопить івано-франківський гурт Ivory Street , який грає суміш диско, фанку, блюзу та джазу. Відомі львівським шанувальникам джазу Марина Захарова та Орхан Агабейлі у проекті Marinita Trio виступлять цього вечора разом із угорським гітаристом Ференцом Бернатом. Польсько-український проект Дани Винницької та Кароліни Беімчик Babooshki виконуватиме мелодійні пісні нашого прикордоння в джазовій обробці. І вже традиційно завершуватиме “Флюгери” гурт ShockolaD, який виріс на цьому фестивалі та розвивається разом із ним.
Такими обіцяють бути одинадцяті “Флюгери”. І, як завжди, окрім обіцяного, на фесті буде набагато більше радості, музики й добра.