Якщо у Львові над створенням підземних трас фахівці тільки працюють, то у Жешуві та Любліні такі туристичні маршрути вже є популярними серед туристів.
У Жешуві, як і у Львові, мережі підземель збудували кілька сотень років тому жителі цього міста. Підземелля будинків колись слугували магазинами, складами, виробничими підприємствами, а під час воєн та стихійних лих – місцями, де можна було знайти притулок та прихисток. Сьогодні, поєднані в єдину мережу новими тунелями, ці таємничі, але чудово відреставровані та з численнимиі експозиціями підвали демонструють спритність, винахідливість та підприємливість жителів міста тих часів.
Глибина підземель у Жешуві становить 0,5–10 м, відповідно до ринкової площі, а довжина тунелю – 369 м. Мандруючи цією трасою, можна побачити підвали XIV–XVIII століть. Підземний туристичний маршрут проходить під будинками і ринковою площею. Назви деяких підвалів та коридорів можуть повідомити про їх функції та історію міста.
Маршрут дозволяє побачити безліч визначних пам’яток. Тут є і залишки середньовічних стін, і сліди вогню чи колишні приховані проходи. Привабливості підвалам додають експозиції обладунків, холодної та вогнепальної зброї, виставка кераміки та керамічних іграшок.
Підвали для експонування розчищали у чотири етапи, починаючи з шістдесятих років до кінця 2007 року. Частину маршруту відкрили у 2001-му.
Екскурсійні групи є невеликими – до 20 осіб. Квиток на екскурсію підземеллями Жешува коштує 4,50 злотих (пільговий) та 6,50 злотих (звичайний). Із 1 травня по 30 вересня підземний туристичний маршрут у Жешуві відкритий у будні з 10.00 до 19.00, а в вихідні дні – з 11.00 до 18.00. У зимовий час для відвідувачів він працює на кілька годин менше.
“Підземне місто” у Любліні
Підземелля Любліна мають протяжність приблизно 280 метрів, а розташовані вони під будинками старого міста. Маршрут був відкритий 1 червня 2006 року. Глибина тунелів становить від 9 до 12 метрів. Маршрут з’єднує два дуже важливих для Любліна місця – він починається в старій ратуші, а закінчується в руїнах парафіяльної церкви.
У підвалі є моделі старих панорам міста, де можна побачити найстаріші зображення Любліна – XVI століття і першої половини XVII століття. Під час екскурсії також можна оглянути фрагменти архітектурних деталей зі старих будинків.
Родзинкою екскурсій є мультимедійна візуалізація (світло, звук, рух) великої пожежі в Любліні 2 червня 1719-го. Ця візуалізація була створена на основі одного із зображень міста. Туристу під час екскурсії пропонують прожити один день у XVIIІ столітті: блукаючи містом, потрапити в епіцентр катастрофи та стати свідком подій. Відповідну атмосферу допомагає створювати пересувний театр.