Юрій Луценко підкинув полінець у багаття львівського єврофутбольного скандалу
Земля, на якій має постати стадіон, вже давно скуплена львівськими чиновниками, які мають намір невдовзі її перепродати. Таку сенсаційну заяву зробив у суботу, перебуваючи у Львові, міністр внутрішніх справ України Юрій Луценко.
Марічка Ільїна |
![]() |
Про змову між мерами міст-господарів Євро міністр внутрішніх справ не чув. Натомість, чув про інше... |
"Є попередня інформація розвідки, яку ми зараз вивчаємо, що, коли стало відомо про місце будівництва стадіону, чиновники скупили на цій території земельні ділянки, щоб потім їх продати. І тепер з коштів, які потрібні на будівництво стадіону, 40 млн грн треба заплатити за викуп земельної ділянки. Якщо ця інформація підтвердиться, то це буде "бомба", і львів'яни перші про це дізнаються", - сказав Юрій Луценко під час зустрічі з журналістами.
Міністр не надав докладнішої інформації про те, хто ж саме із львівських, а, можливо, й не лише львівських чиновників, виявився таким спритним. Проте у такий спосіб пан Луценко додав ще більшої плутанини в історію з будівництвом стадіону, заінтригував громадськість та поставив над проведенням чемпіонату у Львові черговий великий знак запитання.
Василь Пісний, начальник ГУМВС України у Львівській області, дипломатично відмежувався від заяв свого безпосереднього керівника. "Наскільки мені відомо, цим займається антикорупційне бюро. Ця структура була створена порівняно недавно для боротьби з корупцією в органах влади - це ніби міжрегіональний УБОЗ. У нас є певна інформація з приводу заяви міністра, але раз вони цю інформацію давали, то нехай і несуть за неї відповідальність", - сказав "Пошті" головний міліціонер Львівщини. Чіткої назви цієї структури пан Пісний так і не назвав. Яку саме структуру мав на увазі начальник обласної міліції, є загадкою. За неофіційною та неперевіреною інформацією, подібна справа нібито існує на рівні Києва.
У чиновників же Львова заява Луценка викликала вибух сміху та обурення. "Те, що ми плануємо будувати стадіон у цьому районі, стало відомо ще в кінці 2005 року. Я працюю на посаді міського голови з квітня 2006 року. Відтоді жодного квадратного метра землі у цьому районі не було продано. Якщо міністр має таку інформацію, звичайно, її потрібно перевірити. Місто надасть всі необхідні для цього дані. За моєю інформацією, не було жодних запитів або звернень від правоохоронних органів на цю тему", - сказав "Пошті" Андрій Садовий, міський голова Львова.
Ігор Гуменчук, заступник начальника управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин Львівської міської ради, запевнив "Пошту", що 25 га, на яких мають намір побудувати стадіон, належать місту. "Згідно з інформацією довідки про правовий статус земельних ділянок, ніяких договорів купівлі-продажу щодо цієї ділянки не здійснювалося. Довкола неї є ще 80 га землі, яка частково належить різним підприємствам, наприклад ВАТ "Квіти Львова", ВАТ "Зеленбуд" тощо. Можливо, якусь ділянку перепродували на вторинному ринку. Але за останні півтора місяця активність на земельному ринку нульова", - сказав Ігор Гуменчук. "Міністру готують інформацію живі люди, які теж можуть помилятися", - додав чиновник.
Це ж підтвердив і Володимир Гірняк, депутат Львівської міської ради: "Земля під стадіоном, а саме ділянка площею 25 га, належить місту. Управління капітального будівництва має Акт на постійне користування цією ділянкою. Окрім цього, 40 га землі, що біля стадіону, є абсолютно вільними. Можливо, ми їх задіємо в нашому інвестиційному конкурсі. Щодо інших ділянок, я точно не знаю, але будь-які рішення, навіть передача в оренду одного квадратного метра міської землі, мали проходити через депутатський корпус. Мені не відомо, щоб за останні 2,5 року земля біля стадіону проходила через сесію".
Звісно, можна припустити, що землю (до прикладу, частку у згаданих вище підприємствах-сусідах майбутнього стадіону) було скуплено ще до початку епохи Андрія Садового. Адже ділянку, на якій мав би постати стадіон, обирали ще тоді, коли комісія УЄФА приглядала місце для проведення чемпіонату. Можна припустити й те, що Юрій Луценко мав на увазі історію з ВАТ "Зеленбуд", яке досі судиться (вже у Вищому господарському суді) з міською радою за землю під стадіоном, стверджуючи, що з 1968 року ця земля перебуває у нього в постійному користуванні, тож вилучити її місто могло лише через суд... Тим паче, що свого часу, принаймні за твердженнями Володимира Муштука, голови правління ВАТ "Зеленбуд", до цього підприємства мав безпосередній стосунок Андрій Садовий. У 1997 році "Галицькі інвестиції", одним із керманичів яких був нинішній міський голова Львова, мали в "Зеленбуді" 37,9% акцій. Та через два роки "Галицькі інвестиції" нібито продали свої акції російському "Альфа-капіталу", який згодом продав львівським же акціонерам - і фізичним, і юридичним особам - свої акції, і контрольного пакета наразі нема ні в кого.
За словами міністра, якщо підозри підтвердяться, то чиновникам Львівської міської ради доведеться відповідати за Кримінальним кодексом України. Щоправда, незрозумілим залишається не лише те, чиновникам якої саме каденції - попередньої чи теперішньої - доведеться відповідати, а й якою саме статтею передбачена відповідальність за підприємливу завбачливість та перепродаж землі. Адже така діяльність, якщо вона, звісно, проводиться у рамках закону, аж ніяк не є злочином. Щоправда, міністр кілька разів наголосив, що інформація є попередньою і наразі її достовірність перевіряють. Міністр також вказав на політичну відповідальність перед громадою міста, проте такої відповідальності не передбачає жодна норма українського законодавства...
Тож залишається лише гадати, чим була інформація, оприлюднена паном міністром. Політичною заявою та спробою з висоти своєї урядової посади набрати балів перед майбутніми виборами? Оперативною інформацією, яку дещо поспішно, принаймні так виглядає, розповів пан міністр? А, можливо, просто спробою "присадити" міського голову, кроки якого щодо Євро останнім часом починають дратувати не лише пересічних львів'ян.