Старі ліфти все частіше ламаються. Днями до “Пошти” звернулася читачка, в будинку якої раптово відключили ліфт. Сталося це у багатоповерхівці на вул. Стрийській, 57.
Жодного попередження не було – просто повісили табличку, що термін експлуатації ліфта вийшов і його опломбували.
Та, як виявилось, такий випадок у місті не єдиний. За інформацією Держгірпромнагляду, у Львові в житловому фонді зареєстрований 2621 ліфт, у 1595-ти з них минув 25-річний термін експлуатації. Як тільки закінчується граничний термін експлуатації, за правилами безпечного використання ліфтів, їх робота забороняється і проводиться опломбування.
“Впродовж всього терміну експлуатації ліфта його технічне обслуговування проводить спеціалізована організація. А за технічним станом ліфтів повинні стежити їхні власники, а не мешканці. Власником ліфтів є ЛКП чи ОСББ”, – пояснив “Пошті” Ігор Терех, заступник начальника управління Держгірпромнагляду у Львівській області.
Після того як провели опломбування, наступним кроком є експертне обстеження ліфта.
“Після експертного обстеження складають висновок про всі дефекти, що є в механізмі. Потім укладають угоду з організацією, яка усуватиме ці дефекти. Тоді проводять повний техогляд і визначають подальший термін експлуатації ліфта, – веде далі Ігор Терех. – Та, на жаль, міська влада взагалі не дотримується програми модернізації ліфтів. Вже десять років не виконують план”.
Проте, як запевнили “Пошту” в ратуші, проблема у фінансуванні. “Зараз 1165 ліфтів, що в комунальній власності міста, перевищили термін експлуатації. Торік ми здійснили капітальний ремонт п’яти ліфтів на суму понад 670 тисяч гривень, – каже Борис Березяк, начальник відділу капітального ремонту міського управління житлового господарства. – На сесії міськради з бюджету на експертне обстеження ліфтів у 2013 році передбачили 680 тисяч гривень (приблизно для 170 об’єктів). На капремонт і модернізацію заклали три з половиною мільйона гривень. Ще одним пунктом видатків передбачене створення на базі КП “Львівсвітло” окремого комунального підприємства, що займатиметься експлуатацією і капремонтом ліфтів”.
Зі слів посадовця, для нового КП депутатські комісії передбачили майже 3 млн грн на купівлю машин та обладнання. А ще ця організація зобов’язується відновити роботу семи ліфтів, які перебувають на довготривалому простої. “Тепер ліфтове господарство у Львові обслуговують п’ять організацій, які між собою поділили всі ліфти міста. Але, як бачимо, належного обслуговування немає”, – додав Борис Березяк.
Такої жахливої ситуації з ліфтами у Львові не було б, переконаний чиновник, якби в тарифі квартплати були передбачені кошти на їх капремонт і реконструкцію, і ці гроші можна було б акумулювати на певному рахунку. “Тоді б, коли виходив термін експлуатації ліфта, за ті кошти можна було б робити капремонт. Але на це потрібна відповідна постанова уряду. А так у тарифі квартплати закладені тільки гроші на експлуатацію та поточні ремонти ліфтів. Тому капітальний ремонт місто зобов’язане здійснювати з власного бюджету”, – зазначив Борис Березяк. На капремонт одного ліфта знадобиться 200 – 220 тис. грн. Таким чином, якщо порахувати, то цього року у Львові зможуть відремонтувати лише… 15 ліфтів!
На думку посадовця, є ще один варіант вирішення цієї проблеми. Якщо мешканці будинку готові самостійно відремонтувати ліфт, то в ухвалі ЛМР є стаття про співфінансування видатків на їх капітальний ремонт. Нею передбачається, що 30% коштів загального обсягу робіт можуть фінансувати самі мешканці, а 70% дофінансує місто.