Напередодні уїк-енду більш ніж дві доби Львів заполонив небачений снігопад і містянам довелося випробовувати власні ноги та нерви на міцність! Сніг цілком паралізував Львів! У “білому” полоні опинилися всі: в місті майже зупинився громадський транспорт, скасовані авіарейси та відмінено далеке автосполучення. Як розповіли “Пошті” у Львівському гідрометеоцентрі, таку погоду в середині березня востаннє зафіксовували 16 березня 1962-го.
Учора у місті було годі було кудись дістатись – люди брели сніговими заметами пішки, бо трамваї застрягли в непрочищених коліях, а маршрутки і приватний транспорт утворили кілометрові корки! Попри те, що комунальники та снігоочищувальна техніка працювала цілу ніч, на ранок стихія взяла своє і від їхньої роботи не залишилося й сліду. Після цього трамваї масово сходили з колії, а одна снігоприбиральна машина взагалі не витримала і… розламалася навпіл!
Також учора в першій половині дня у місті зареєстровано 15 повідомлень про аварії без потерпілих та одну ДТП, внаслідок якої пасажир автомобіля отримав тілесні ушкодження. Міський голова ситуацію, яка склалася, назвав надзвичайною. “За один день у нас випало більше місячної норми снігу. Якщо так буде до кінця дня – ми перейдемо всі рубежі. Я не пригадую такого за останні п’ять років”, – сказав Андрій Садовий.
“Дорожня техніка працює безперервно. Сумарно на нині (15 береня – “Пошта”) працювало 133 одиниці. За ніч було три виїзди техніки – о другій та четвертій, а також о шостій годині ранку. Причому випускали такі машини, що здатні одномоментно розчистити цілу дорогу. Тому, ми повинні віддати належне тим людям, які працюють у таких умовах, з технікою, що закуплена дуже давно і має обмежені можливості” – розповів перший заступник міського голови Львова Олег Синютка.
КОМЕНТАР |
Богдан Муха, доцент кафедри фізичної географії ЛНУ ім. Івана Франка: |
- З наукової точки зору зараз маємо циклон, який пересувається з північного заходу на схід. Для цієї пори року це дійсно екстрим, адже мала б починатися весна, але "завернули" якісь вихори. Недарма у народі є прислів'я, що "Марець ще вщипне за палець", мовляв березень (з польської "marzec") ще може "заморозити". Такий потужний снігопад це рідкість, але все ж буває, і триватиме до того часу, поки контактуватиме холодне і тепле повітря. Це не є глобальні тенденції, а просто наша цікава природа, повітря, яке крутиться і формуються вихори. Якщо б ці вихори всі були б однакові, то ніхто б не потребував прогнозів. Зараз весняний період, коли відбувається перебудова циркуляції атмосфери, сонце вже вище і сильніше гріє, попри те маємо ще й залишки зими: стикаються теплі й холодні повітряні маси, які іноді й призводять до таких наслідків. |
Найбільше утруднений рух, зі слів чиновника, на підйомах та спусках, де працювати можуть тільки трактори, бо снігопідмітальна техніка і техніка з плугами не може забезпечити очистку. Та попри те все, чистити тротуари та дороги заважають наставлені на узбіччі автомобілі.
“Утруднений проїзд був на вул Дорошенка. Вище вул. Ярослава Мудрого зупинився великогабаритний транспорт. Вул Городоцька була почищена і посипана, але за годину часу все засипало снігом знову. У деяких ділянках відключили світлофори, щоб не було утрудненого проїзду. У таких умовах на спусках можуть працювати тільки трактори”, – розповів Олег Синютка, перший заступник міського голови Львова.
Як поінформував в. о. начальника управління транспорту та зв’язку ЛМР Олег Засадний, учора вранці на маршрути виїхали майже усі автобуси.
“Були проблеми з виїздом із автопарків та ускладнений рух на бокових вулицях. Тепер по дві-три машини сходять із маршруту. Дуже багато машин буксують. Складною є ситуація на підйомах. Ми прийняли рішення обмежити рух трамваїв до того часу, поки не будуть очищені повністю всі дороги для проїзду. Проїзд трамваїв неможливий, падає мокрий сніг, він забиває колії”, – розповів Олег Засадний. Поза тим, вже після обіду водії маршруток масово заїжджали в парк, з огляду на величезні витрати пального через корки та пробуксовки.
Міські чиновники певні: ситуація з негодою була б не такою відчутною, якби місто мало належну техніку.
“Ми сьогодні пожинаємо плоди того, що три роки підряд зменшуємо видатки на житлово-комунальне господарство. Техніки є абсолютно недостатньо. Ми повинні, виходячи із таких погодних умов, все-таки на сесії міської ради проголосувати за закупівлю додаткових машин. Зима, яка була цього року, показала двічі проблемні речі: перший раз – коли були серйозні проблеми з ожеледицею, і другий раз – сьогодні”, – бідкався вчора Олег Синютка. Як додав чиновник, місту потрібно закупити ще 50 одиниць техніки.
Натомість самі депутати не пригадують, коли їм на сесії пропонували виділити кошти на снігоприбиральну техніку.”Цікаво, хто таке говорить. Адже пропозиції від виконавчих органів щодо придбання техніки впродовж останніх кількох років не надходило. Цього року заплановано виділити більше двох мільйонів гривень для наших ШРП на закупівлю малої техніки для прибирання міста. Такі пропозиції є закладені в бюджеті розвитку. Якщо будуть ще якісь пропозиції – ми їх підтримаємо, бо вважаємо – місто мають належно прибирати”, – пояснив “Пошті” Яромир Самагальський, голова постійної депутатської комісії фінансів та планування міськради.
КОМЕНТАР |
Віталій Туровцев, помічник начальника ГУ МНС у Львівській області: |
- У найближчі дні, згідно прогнозу який маємо, танення снігу не буде різким, бо очікується -2-3 вночі та +2-4 вдень. Якщо станеться так, що у Львові сніг буде топитися швидко, то незручності відчують хіба що пішоходи. Різкого танення в області бути не повинно. Рівень води підніметься не набагато, бо весь сніговий запас, який був до цього вже зійшов. Єдине, що можливо, річки вийдуть на заплаву. Загалом в області то найбільше замело Буський, Бродівський, Кам'янкa-Буський райони. В інших районах снігопад значно менший. Враховуючи попередній досвід, отримавши прогноз погоди в області, виставили техніку на перевали і розбили пункти обігріву. Також дислокували важку техніку у райони, де можливе ускладнення умов. Це рішення себе виправдало. Також ми розставили навколо Львова на спусках та підйомах важку техніку, яка здатна тягнути великогабаритні машини. Відтак наші рятувальники оперативно реагували і не давали скупчуватися машинам у заторах. |
Депутат додав, що проблема також була у відсутності хороших пропозицій на ринку прибиральної техніки. “Цього року вже з’явились невеличкі машини, які можуть очищати не тільки магістральні шляхи, але й міжквартальні вулички”, – розповів Яромир Самагальський.
Через негоду відмовляються їздити містом навіть таксисти! Викликати вчора машину було проблематично.
“Траплялись випадки, коли таксистів із снігового замету виштовхували самі ж клієнти, котрі не покидали надії таки добратись до місця призначення. Утім ближче до обіду таксисти зрозуміли, що практично у всіх напрямках міста рух паралізовано й надалі намагатись проїхати немає сенсу. Так, до прикладу, львів’янину не вдалося вмовити таксиста завезти його з вулиці Кульпарківської до центру, незважаючи на потроєну винагороду за героїчний проїзд. Водії відмовилися брати замовлення, попри обіцянку заплатити 150 грн (зазвичай за цей відрізок шляху доводиться заплатити 35-50 грн)”, – інформує “Львівський портал”.
Якщо містом ще можна хоча б якось пересуватися принаймні пішки, то в області складніше. Скажімо, із Східниці, як передає кореспондент “Пошти”, людям взагалі заборонили виїжджати. Як повідомили у МНС Львівщини, зовсім непроїзних сіл немає. Однак за інформацією ДАІ області є обмеження руху транспорту на ділянках автомобільних доріг:
– М-06 Київ – Чоп: 486-500 кілометри (між селами Вербляни та Банюнин), 503-512 кілометри (між селами Великосілки та Дідилів), 577 кілометр (поблизу села Тростянець Миколаївського району), 627-631 кілометри (село Гірне);
– Н-09 Мукачеве – Рахів – Богородчани – Івано-Франківськ – Рогатин – Бібрка – Львів, км 392 (село Репехів Жидачівського району);
– Н-10 Стрий – Івано-Франківськ – Чернівці – Мамалига: 7-8 кілометри (між містами Стрий та Моршин)
– Р-15 Ковель – Володимир-Волинський – Червоноград – Жовква, 95-109 кілометри (територія Сокальського району).
Відтак, Державтоінспекція закликає водіїв, за можливості, тимчасово утриматися від поїздок та перечекати негоду. А тим, які все ж таки виїхали, просять бути уважними та обережними.
Проблемними є не лише дороги: через снігопад станом вчора в обід 60 сіл та містечок опинилося без світла. Найбільше постраждали люди у Кам’янка-Бузькому, Золочівському, Бродівському, Жовківському, Буському, Мостиському, Радехівському, Сокальському, Яворівському, Дрогобицькому, Стрийському та Старосамбірському районах.
Натомість найбільше радості у школярів, яким у деяких районах дозволили не приходити до школи. Так, до понеділка через негоду призупинено навчання у школах Борислава і Східниці, а також деяких навчальних закладах Сколівського району, інформує прес-служба ДАІ області.
Через складні метеорологічні умови в Міжнародному аеропорту “Львів” імені Данила Галицького учора були відкладені або скасовані декілька рейсів. Служби аеропорту здійснюють прибирання снігу зі злітно-посадкової смуги, перонів, під’їзних шляхів, розчищаються вогні світлосигнального обладнання. Для запобігання ожеледиці здійснюється антильодова обробка злітно-посадкової смуги.
“Аеропорт не скасовує та не забороняє виконання рейсів, та не приймає рішення щодо посадки/зльоту пасажирського судна в несприятливих погодних умовах. Такі рішення є виключно прерогативою авіакомпанії, зокрема командира пасажирського судна. Пасажири, рейси яких було скасовано, повинні звернутись до Представників авіакомпанії”, – інформує прес-служба аеропорту “Львів”.
Снігові замети за вікном бачити доведеться ще недовго. Уже з понеділка, 18 березня, місто чекає нова біда – відлига. З початку наступного тижня синоптики обіцяють різке потепління, що супроводжуватиметься опадами у вигляді дощу. Комунальники вже потерпають від думки, як рятувати Львів від підтоплень.
“Усі вихідні комунальники розчищатимуть місто від снігу, а вже в понеділок боротимуться із водою та гостро аварійними ямами на дорогах. За суботу та неділю плануємо повністю привести місто до нормального стану і забезпечити на 100%, без утруднень, рух пішоходів і транспорту”, – зазначив Олег Синютка.
Зі слів чиновника, ліквідація ям на вулицях, що не були капітально відремонтованими – буде першочерговим завданням комунальників, після того, як вони впораються зі сніговою негодою.
Наталія Мельник, Андрій Бурда
Фото: Марічка Ільїна, Андрій Бурда
Цікаве архівне фото опублікували у спільноті “Ретро Львiв” у соціальній мережі Facebook. Якщо вірити опису, то саме так взимку на початку минулого століття у Львові виглядала зима. Такі гори снігу були колись на вулиці Стрийській.
Фото спільноти “Ретро Львiв” facebook.com/lvivretro