Народження здорової дитини – це, звісно, дар Божий, найбільше щастя для подружжя! Багатьом сім’ям, аби пізнати радість батьківства, потрібні роки, віра і терпіння. Сьогодні в Україні, за даними Міністерства охорони здоров’я, 20% пар – неплідні. Це кожна п’ята з 15 мільйонів! І то не лише медична проблема, але й соціальна. Особливо коли населення держави старіє…
Зрештою, безвихідних ситуацій не буває. Тепер є чимало репродуктивних методик, які дають надію подружжю на зачаття дитини. Сьогодні “Пошта” спілкується з жінкою, яка допомогла з’явитися на світ багатьом немовлятам, – в. о. директора Львівського обласного центру репродуктивного здоров’я населення, лікарем-акушером-гінекологом, кандидатом медичних наук Марією Малачинською.
За понад рік, відколи наша співрозмовниця очолює державний центр, тут багато змін на краще. Зокрема вона пишається, що командою центру запроваджено чимало інновацій, аби жінки Львівщини могли народжувати. От якби ще держава краще фінансувала медицину, зокрема і той центр, тоді шансів народити здорових дітей у матерів було б ще більше!
“В 2012-му кількість людей, які звернулися до нашого центру, зокрема з проблемами непліддя, збільшилася. Це свідчить передусім про довіру до наших фахівців. Центр, а це державна установа, подає кваліфіковану, якісну допомогу всім, хто до нас приходить. Шлюбним парам потрібен чіткий план обстежень, за необхідності – лікування”, – зазначає Марія Малачинська.
У центр (він розташований на вул. Короленка, 9) приходять не лише львів’яни та жителі краю – сюди приїздять із сусідніх областей: Закарпатської, Волинської, Тернопільської. Діти, які з’являються на світ із допомогою спеціалістів центру, – найкращий показник його роботи!
Торік центр (він єдиний у Західній Україні – “Пошта”) пройшов акредитацію Міністерства охорони здоров’я і отримав вищу категорію. А невдовзі у медустанові створять клінічну базу кафедри акушерства, гінекології і перинатології Львівського медуніверситету. Сімейні пари матимуть змогу проконсультуватися не лише з фахівцями центру, але й із професорами та доцентами медичного вишу.
– Наш центр займається репродуктивним здоров’ям жителів Львівщини, зокрема плануванням сім’ї, та допомагає тим родинам, які прийшли до нас із тим, що жінка не може завагітніти. Передусім за останній рік кількість пацієнтів збільшилася. До нас звертаються жителі всієї Львівщини. Окрім цього, про нас знають і до нас приїздять з інших областей Західної України. Певна, що це позитив для обласної медицини.
За цей рік нам вдалося впровадити кілька етапів допомоги сімейним парам, які стикнулися з проблемою зачаття. Йдеться про етап внутрішньоматкової інсимінації – один із етапів допоміжних репродуктивних технологій. Крім того, до нас звертаються пацієнти, яким ставимо діагнози – імунологічне непліддя, непліддя неясного генезу, ендометріоз і непліддя. Власне цим пацієнтам у повному обсязі можемо подати допомогу в нашому центрі.
Ми відкрили операційну і впровадили гістероскопію –діагностичну та лікувальну методики. Це маніпуляція (процедура), що дозволяє виявити внутрішньопорожнинні проблеми. Ми їх усуваємо. Після такої процедури жінка може завагітніти. До слова, вже провели 15 успішних маніпуляцій, і жінки сподіваються дітей. Шкода лише, що ця апаратура, придбана державним коштом, чомусь кілька років поспіль простоювала… Позитив у тому, що зараз вона працює, процедуру виконують досвідчені фахівці центру.
Окрім цього, в 2012-му ми здійснили комп’ютеризацію центру – придбали оргтехніку, запровадили електронні карти пацієнтів. Саме такі карти, а не паперові, вже давно використовують у світі. Тепер і ми маємо. Це зручно і для пацієнтів, і для лікарів.
Хочу наголосити, що я впевнена у здійсненні мрії нашого колективу: втілення в державному центрі репродуктивного здоров’я усіх можливостей репродуктивних технологій, якими користуються приватні клініки, і завдяки цьому зробити послуги доступнішими для населення нашого краю.
Зокрема сподіваюся на розуміння та підтримку керівництва Департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА та Львівської обласної ради, з бюджету якої фінансується наша установа.
Вважаю, що для лікаря важливо постійно підвищувати свою кваліфікацію, постійно удосконалюватись, опановуючи нові підходи і методики у вирішенні медичних проблем. Особливо приємно працювати з молодими спеціалістами, які прагнуть наполегливістю і постійним самонавчанням удосконалення в своїй спеціальності. Проте неприємно усвідомлювати, що є лікарі, котрі допрацювали до пенсійного віку, а їхній професійний рівень міг би бути кращим. Тож доводиться приймати іноді важкі, непопулярні адміністративні рішення.
– Так, стало більше тих, що планують одружуватися. Звісно, це мудрий крок з боку молодят. Приходять і молоді сімейні пари, які щойно створили сім’ю і хочуть обстежитися ще до вагітності.
Загалом більшість тих, які не можуть завагітніти, і звертаються до нас із надією, що спеціалісти нашого центру допоможуть їм врешті стати щасливими батьками. Наше завдання – професійно та якісно допомогти цим сім’ям. Тішуся, що нам це вдається, і в таких родинах на світ з’являється бажана дитина!
Зазначу, що діє програма “Репродуктивне здоров’я нації до 2015 року”. Кожне подружжя має можливість пройти безкоштовне обстеження на ТОРЧ-інфекції. Це один з імовірних факторів непліддя! Моя порада: найкраще це обстеження робити ще до вагітності. Звісно, такі огляди проводимо і вагітним.
– Якщо колись до лікарів зверталися сімейні пари у віці 30-35 років, які вже мають певну проблему, чи ті, що планували народження дитини свідомо і хотіли пройти ретельне обстеження, то нині вік наших пацієнтів помолодшав. Це добре, що молодь активно дбає про своє здоров’я і планування сім’ї. Звісно, важливу роль відіграє й інформаційно-просвітницька робота в цьому напрямку.
– Спочатку так. Бо що стосується чоловіків, то ще донедавна існував міф: неплідною може бути тільки жінка – аж ніяк не чоловік. Проте неплідними бувають і чоловіки, але це з’ясовується лише після детального обстеження жінки. Медична статистика свідчить: частки жіночого і чоловічого непліддя однакові – 50 на 50. На непліддя чоловіків мають вплив шкідливі звички – алкоголь, цигарки, наркотики…
Жінка йде на обстеження, але переконати обстежитися чоловіка ой як нелегко. А час минає… Інколи – роки! Наголошу: якщо пара не може завагітніти, до лікарів обов’язково треба йти РАЗОМ! Якщо чоловік справді кохає дружину і мріє про сина чи доньку, то має бути свідомий того, що до вагітності належить йти разом! Це ж майбутнє і щастя родини! Переконана: кожен розумний і люблячий чоловік до цього питання підійде виважено, свідомо.
Жінка обстежується у гінеколога, а чоловік – в уролога-сексопатолога. Скажімо, у чоловіка може бути якась інфекція, і жінка ніяк не може завагітніти. Це ж потрібно і можна усунути! Або ж якщо жінка завагітніє, а інфекцію не пролікували, то існує ризик не виносити дитину. Тому потрібно все ВЧАСНО виявити та вилікувати.
Важливо, коли пацієнт чує лікаря, довіряє йому. Лікар має бути для жінки авторитетом, тоді вони спільно працюватимуть для досягнення мети. Інколи потрібен час, терпіння… Тішуся, що наші пацієнти дослухаються до рекомендацій. Довіра до лікаря – це перший етап в досягненні успіху, себто в настанні бажаної вагітності.
Наступний етап: треба пройти бодай мінімум обстежень та здати аналізи. Все це потрібно, аби поставити правильний діагноз. Потім подружжя має чітко дотримуватися рекомендацій лікаря. Як наслідок, 80% пацієнтів таки досягають бажаного.
А ось коли у жінки немає матки, то один із виходів – сурогатне материнство. Його практикують на Львівщині. Цю процедуру проводять у приватних клініках.
– Сурогатна мати виношує дитину шлюбної пари – а це ж генетика рідних батьків. Яйцеклітину беруть у жінки, сперматозоїд – у чоловіка, а виношує інша жінка. Буває й так, що жінка не має ні яєчників, ні матки (скажімо, було онкозахворювання, внаслідок чого видалили матку, або ж узагалі народилася без цього органа). В таких випадках купують донорські яйцеклітини, беруть сперматозоїд чоловіка, а дитину виношує сурогатна мати.
Церква має іншу думку. Ми ж, лікарі, вважаємо, що кожна неплідна пара має право стати батьками. Адже діти – наше щастя та радість!
– За даними Міністерства охорони здоров’я, 20% українських пар – неплідні. Це кожна п’ята з 15 мільйонів. І то не лише медична проблема, а й соціальна. Адже населення України стрімко старіє… Водночас маємо проблему фінансування державних медичних закладів. Приміром, те ж штучне запліднення нині роблять лише приватні заклади. Його може дозволити собі не кожне подружжя, бо все впирається в чималі гроші. До слова, в обласному центрі репродуктивного здоров’я діє державна програма, згідно з якою жінки, що мають абсолютні покази (непрохідність маткових труб), можуть безкоштовно отримати раз у житті послугу допоміжних репродуктивних технологій.
– Подружжю, яке має репродуктивні проблеми, потрібне комплексне обстеження. І мовиться не лише про гінеколога та уролога. Обов’язково належить обстежити щитоподібну залозу та гормональну активність, надниркові залози, внутрішні органи і молочні залози. Адже все це пов’язане. В нашому центрі працює ендокринолог, який консультує пацієнтів після певних обстежень.
При діагнозі непліддя обов’язково треба відвідати гінеколога, уролога-сексопатолога і ендокринолога, які працюють комплексно. Не рекомендуємо жінці вагітніти, якщо вона планово і комплексно не обстежилася. Навіть при мінімальних порушеннях щитоподібної залози завагітніти вдасться, а ось виносити дитину – не завжди, бо відбувається посилене навантаження на жіночий організм. Починати треба з лікування щитоподібної залози! Потрібне оперативне втручання? Погоджуйтесь! Це може дати шанс завагітніти.
– Так, це правда. Батькам варто пам’ятати, що з дитинства як дівчаток, так і хлопчиків треба водити до лікарів. Добре якщо мама приведе доньку-підлітка до гінеколога, а хлопця – до уролога для профілактичного огляду. Лікар розкаже їм, як варто поводитися в дорослому віці...
Зокрема на базі центру плануємо створити “Клініку, дружню до молоді”. Вкрай важливо інформувати молодих людей про безпечне статеве життя, небажану вагітність, планування сім’ї, плановану вагітність.
P.S. Принагідно “Пошта” дякує Марії Малачинській за те, що завше радо відгукується і цікаво та професійно відповідає на запитання читачів у рубриці “Консультують фахівці”. Шановні читачі, якщо маєте запитання до фахівця, звертайтеся у редакцію за тел. 297-09-04. Відповіді надрукуємо на сторінках нашого видання.
У найближчих планах – створити на базі центру клінічну базу кафедри акушерства, гінекології і перинатології Львівського медуніверситету. “Плануємо в центрі проводити консультації професорів і доцентів цього вишу. Вже подали документи на затвердження ректорові. Додаткова консультація професора, який має багаторічний досвід та наукові здобутки, звісно, буде важливою для наших пацієнтів”, – наголошує Марія Малачинська.