Митники обіцяють, що на оновленому переході в Раві-Руській перетнути кордон буде легше. Водії ж вантажівок коментарів воліють уникати
Після понад п'яти років реконструкції у Раві-Руській нарешті відкрили оновлений митний пункт. Наразі його вважають найкращим в Україні. Перехід і справді змінився: нове обладнання, більше пунктів пропуску і, головне, жодних черг. Як зауважив Микола Горинь, перший заступник голови Львівської обласної ради, це не реконструкція, а побудова митного пункту з нуля, бо від старих будівель не лишилося й сліду.
Тепер на території напівпорожньо та тихо, нема багатолюдних черг. Окремо постали адміністративний будинок, павільйони контролю легкових та вантажних автомобілів, оглядові майданчики та склади, вдвічі розширено автовокзал, прокладено нове дорожнє покриття. Поміж смуг перетину стоїть гордість митників рапіскан - машина-рентген, яка може сканувати автомобіль навіть тоді, коли він просто проїжджає поряд.
"Європейський Союз у рамках національної програми "ТАСІС-2002" виділив кошти на повне оновлення. Для них це важливо не менше, аніж для нас, адже кордон з'єднує Україну з державами ЄС", - розповів "Пошті" Андрій Путьківський, інспектор прикордонного контролю Державної митної служби.
Не змінився на митниці лише розпорядок робочого дня - 12 годин позмінно з восьмої до восьмої. Та робота митників, за словами Андрія Путьківського, суттєво полегшала, адже кількість пропускних каналів збільшилася вдвічі. Нині в обідню пору - у найбільш завантажений час доби - за спиною митника не більше десятка авто, раніше ж шикувалася черга на 20 кілометрів. Водії, з якими спілкувалася "Пошта", підтверджують: проїхати в Україну стало набагато легше.
"Я перетинаю кордон двічі на місяць у службових справах, - розповідає водій з Польщі Марек Соховскі. - Їжджу ще з 2000 року, тому всі зміни відбувалися на моїх очах. Можу сказати відверто, що поляки й досі не спромоглися на такий митний пункт. Тому зараз я затримуюся тільки, коли виїжджаю з Польщі, а далі впевнений, що в Україні на Рава-Руській затримки не буде. Проїджаю тепер разів у п'ять швидше..."
Насправді, за словами працівників переходу, швидкість перетину кордону зросла удвічі, через збільшення смуг перетину. Замість шести, які були раніше, наразі діють 12 каналів пропуску: чотири для легкових автомобілів, дві смуги для вантажівок на в'їзді та стільки ж на виїзді. До прикладу, ще у 2004 році кордон за добу перетинали 1800 пасажирів, а сьогодні по інший бік кордону опиняється 3500 людей.
Та водії вантажівок дещо скептично оцінюють нововведення, мовляв, митники як чіплялися до дрібниць, так і будуть чіплятися, зараз у них для цього ще й часу більше з'явилося...
Цікаво, що ремонтні роботи завершилися ще в березні, тоді й запрацювали нові смуги перетину кордону, а от урочисте відкриття перенесли саме на осінь. Митні інспектори самі не знають, для чого було відтягувати "символічне перетинання стрічки"...
Керівник програм зовнішньої допомоги Європейської комісії Лаура Гарантьяні обіцяє, що рава-руський перехід - це лише початок роботи з митницями в Україні. Вже сьогодні заплановано відкриття ще шести прикордонних пунктів, три з яких на Львівщині, ще три планують розмістити на кордоні з Молдовою та Росією. Усі заплановані пункти перетину кордону мають завершити до 2011 року, аби встигнути до чемпіонату Євро-2012.
"Для нас важливо не тільки оновити, а й збільшити кількість пунктів перетину кордону, - розповідає Лаура Гарантьяні. - І це не забаганка, а європейський стандарт, аби на тридцять кілометрів стояв митний пункт, звісно, що в Україні до цього далеко, але ЄС над цим сумлінно працює..."
За словами пані Гарантьяні, цього року на реконструкцію згаданих шести пунктів перетину вже виділено 249 мільйонів гривень.