Не доїзд, а кара…

Влада Львова провалила транспортну реформу. Тимчасом перевізники наполягають на підвищенні вартості проїзду до трьох гривень 

Влада Львова провалила транспортну реформу. Тимчасом перевізники наполягають на підвищенні вартості проїзду до трьох гривень 

Більшість львів’ян негативно оцінюють впроваджену рік тому транспортну схему, про що свідчить дослідження, проведене 14–18 січня  інформаційно-правовим центром «Наше право». Загалом на зупинках громадського транспорту опитали  600 респондентів. Люди найчастіше нарікають на те, що перевізники не дотримуються графіку руху, зупинки маршруток погано обладнані, а автобуси їздять брудними. Ще більше обурення львів’ян викликає те, що взимку доводиться дуже довго мерзнути на холоді, чекаючи маршрутку. Особливо це відчули мешканці міста цього тижня, коли ввечері дістатися додому було вкрай проблематично! Маршрутки просто кудись пощезали!

Те, що автобуси, особливо ввечері, здебільшого їздять не за графіком, – не єдина проблема львів’ян.  Вартість проїзду в маршрутках може підвищитися до трьох гривень. Найімовірніше, з весни… 

Обіцяли, але не виконали! 

Нагадаємо, з початку минулого року у Львові запрацювала нова маршрутна мережа, розроблена фахівцями компанії “Луїс Бергер” і Національного університету “Львівська політехніка”. Кошти на неї виділив ЄБРР як гранд сумою 540 тис. євро. 

Із 1 січня 2012-го міські чиновники обіцяли городянам збільшення швидкості перевезень, чіткий графік руху автобусів та зменшення заторів у центрі міста... А ось про введення електронного квитка взагалі забули.

Запровадження нової схеми обурило львів’ян, адже під час сильних морозів люди довго стояли на зупинках. Тоді радикальні противники схеми у соцмережах створили групи “Спасибі меру Садовому за те, що пішки йду додому!”. А гаряча лінія міського управління транспорту розривалася, вдень було по 150–200 дзвінків. Користь із цього мали лише таксисти. 

За новою схемою містом мали курсувати шість радіальних та 40 хордових маршрутів. Минулої зими на вимогу мешканців до нової транспортної схеми руху Львова внесли чималу кількість коректив – нині їх 55.  

“Соціологічне опитування “Наскільки львів’яни задоволені наданням послуг у львівських маршрутних таксі” провели уже втретє, попередні дослідження були у 2009 та 2011 роках. Надалі у Львові маємо низький рівень задоволення транспортними послугами – у 2009 році 17%, у 2011-му 13%, цього року 21%, – розповідає президент інформаційно-правового центру “Наше право” Андрій Лепак. – Цього року львів’яни не задоволені інфраструктурою зупинок: тим, що зупинки не можуть одночасно прийняти декілька маршруток і немає графіку руху. Пенсіонерів хвилює ліміт на пільговий проїзд. Узимку львів’яни нарікають на холод у маршрутках, а в теплу пору – на спеку”.

Проте львів’яни виявились украй пасивними: за дослідженнями, понад 90% городян ніколи не зверталися зі скаргами на неякісні послуги перевезень. За словами юриста Галини Куньки, починаючи з кінця листопада 2012-го і до середини січня 2013-го центр “Наше право” на прохання громадян написав понад 10 скарг, серед основних порушень – недотримання графіку руху та хамське ставлення водіїв до пасажирів.

Стара-нова схема руху

Упродовж минулого року нову маршрутну мережу поступово відкоригували на 30%. Загалом торік недоторканними залишилися лише вісім маршрутів: 1А, 6А, 8, 21, 23, 32, 40 і 42. Інші 45 маршрутів коригували. Як зазначають експерти, зміни маршрутів, які торік проводила міська рада, поступово повертають транспортну мережу до вигляду 2011 року. Якщо в січні 2012-го маршрутна мережа мала 66% схожих маршрутів, то зараз відсоток подібності підвищився до 71%.

Порівняти усі три маршрутні схеми і наочно це побачити можна на сайті router.lviv.ua. “Механізм порівняння доволі простий. Кожен маршрут має певну кількість зупинок. Коли ви задаєте на сайті теперішній маршрут, програма аналізує всі зупинки і обирає старий маршрут із найбільшою кількістю збігів. Таким чином програма показує, наскільки змінився вигляд маршруту впродовж року”, – пояснює Степан Сухарина, представник ІТ-компанії “AVYS”, веб-майстер сайту. 

Більше грошей за проїзд 

За словами президента “Наше право” Андрія Лепака, перевізники постійно говорять, що після підвищенням тарифів буде покращено послуги, проте ціни за проїзд неодноразово підвищували, а якість послуг залишилася без змін. За дослідженнями “Нашого права”, городяни не бачать підстав для підвищення вартості проїзду у маршрутках.

Не бачать підстав для збільшення цін на проїзд і в мерії. Як раніше зазначав начальник міського управління транспорту та зв’язку Микола Жук, перевізники хочуть надавати ті самі послуги за три гривні, нічого при цьому не покращуючи. “Ми згодні говорити про підвищення вартості проїзду, але ж перевізники у тариф включають мийку та прибирання автобуса, роботу водіїв, натомість належно цього не виконують”, – каже міський посадовець.  

Микола Жук певен: жоден із міських перевізників не виконує свої зобов’язання до кінця, тому, на його думку, не може вимагати підвищення тарифу.

Натомість перевізники кажуть, що їм терпець урвався. У вівторок, 22 січня, відбулася перша міська конференція повноважних представників трудових колективів та профспілкових організацій автотранспортних підприємств Львова. У ній взяло участь понад сто осіб, які представляли п’ять міських підприємств-перевізників. Після тривалих виступів та обговорень, учасники створили координаційний комітет, що працюватиме з владою. Цей орган і буде вимагати від міськради підвищення тарифу на проїзд у міському транспорті.

“Тут сьогодні представлені трудові колективи з усіх автотранспортних підприємств міста Львова. З виступів їхніх керівників зрозуміло плачевний стан цих фірм, вони нагадують корабель, що тоне. Але тривати так далі не може, – зазначив Іван Велійка, голова Львівського обласного осередку Всеукраїнської асоціації автоперевізників. –  Тариф, за яким ми надаємо послуги сьогодні, ухвалили ще на початку 2011 року, натомість витрати за цей період підвищились на 60%. Тому тариф у дві гривні сьогодні є нежиттєздатним. Невже треба бути такими фахівцями, так довго рахувати, щоб далі вимагати від транспортних підприємств підтвердження їхніх витрат?!”. 

На підтвердження того, що прибутки ледь покривають витрати, директор АТП №1 Михайло Сидорович навів деякі цифри. “Наше підприємство впродовж 2012 року заробило 26 мільйонів гривень. Однак 16 мільйонів гривень довелося витратити на паливо, по півмільйона гривень – на закупівлю запчастин та шин, а близько шести мільйонів витратили на зарплати. То ж бачимо, що практично всі гроші, зароблені минулого року, були використані для потреб підприємства. А підприємство, яке заробляє рівно стільки, скільки й витрачає, працює собі у збиток”, – зазначає Сидорович. 

Керівник транспортного підприємства “Міра і К” Микола Шкурган певен: підстав підвищувати тарифи є багато. “Найперше – це необдумана реформа, що розпочалася ще в кінці 2011 року. Така ситуація триватиме доти, доки не буде розуміння, що робота будь-якого маршруту повинна бути рентабельною. Друга проблема – це дублювання міських маршрутів. Ще одна – перевезення пільговиків, за яких не відшкодовано нам жодної копійки. Зростання цін на паливо та запчастини не менше впливає на вартість проїзду”, – каже керівник транспортного підприємства.  

Схоже, транспортники налаштовані радикально і йтимуть до кінця. “У міську раду були подані розрахунки, що підтверджують необхідність підвищення тарифу ще в квітні 2012 року – влада не відреагувала. Потім були уточнення розрахунків у липні, останні аргументи подавали у грудні минулого року. З міськими посадовцями провели дві спільні зустрічі, а на третій нас просто виставили за двері. Тепер ми не просимо, а вимагаємо від виконавчого комітету міста Львова негайно ухвалити рішення про перегляд тарифу”, – емоційно додає Іван Велійка.

За словами одного із транспортників, якщо їхні вимоги ігноруватимуть і надалі, створений комітет визначатиме наступні кроки 

ДО ТЕМИ

Якість проїзду

Чи задоволені львів’яни якістю перевезення у маршрутках?  

2011 рік:  так – 13%; ні – 67,5%; важко відповісти – 19,5%.

2013 рік: так – 21%; ні – 53,5%; важко відповісти – 25,5%.

 

Чи готові львів’яни скаржитись на неякісні транспортні послуги, якщо це допоможе покращити ситуацію?

2011 рік: так – 84%; ні – 7%; важко відповісти – 9%.

2013 рік: так – 35%; ні – 36,2%; важко відповісти – 28,8%. 

 

 

Вартість проїзду

Чи потрібно встановлювати різні ціни на квитки залежно від протяжності маршруту і якості перевезення?

Так – 25,4%; ні – 62,1%; важко відповісти – 12,5%.

 

Чи доцільно зараз збільшувати вартість проїзду?

Так – 0,4%; ні – 95,4%; важко відповісти – 4,2%.

 

Чи варто відновити трансферні квитки?

Так – 40,8%; ні – 20,4%; важко відповісти – 38,8%.

 

Комфорт

Чи бачили львів’яни, щоб водії курили в маршрутках?

Так – 30,4%; ні – 61,3%; важко відповісти – 8,3%.

 

Чи чули львів’яни ненормативну лексику водія в розмові з пасажирами?

Так – 16,3%; ні – 75,8%; важко відповісти – 7,9%.

 

Чи вважають львів’яни маршрутки чистими?

Так – 42,1%; ні – 32,9%; важко відповісти – 25%.

 

Чи підтримують львів’яни запровадження нічних рейсів?

Так – 70%; ні – 13,3%; важко відповісти – 16,7%.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4062 / 1.65MB / SQL:{query_count}