“Вернісаж” закриють?!

Мистецький ринок у центрі Львова можуть перенести в інше місце. Торгівці категорично проти таких ініціатив і не виключають акцій протесту

Мистецький ринок у центрі Львова можуть перенести в інше місце. Торгівці категорично проти таких ініціатив і не виключають акцій протесту

Після кількарічного затишшя навколо площі Вічевої, де розміщений “Вернісаж”, знову розгортається скандал. У мерії виношують ідею створити нове місце для торгівлі сувенірами, але ніхто точно наразі не знає, чи вимагатимуть перейти на нове місце торгівців, які негативно налаштовані щодо такої перспективи. 

Незрозумілі наміри

Історія з можливим перенесенням “Вернісажу” може стати новим гучним скандалом у сучасній історії міста. Враховуючи те, що сувеніри продають на площі, яку гіпотетично можна забудувати, і зважаючи на українські реалії, цілком можливо, що хтось поступового закладає фундамент для подальших дій на землі у самісінькому центрі Львова. 

“На засідання комісії потрапив проект ухвали, згідно якого ми надаємо “Центру розвитку туризму” землю на схилі вул. Кривоноса. Виникли запитання, адже там є насадження дерев, окрім того, категорично проти переїзду торгівці “Вернісажу”. А по-третє, невідомо, що планується на місці теперішнього сувенірного ринку. Адже кілька років тому вже був проект ухвали,  згідно якого на місці “Вернісажу” мав бути готельний комплекс. Крім того, там під землею є артефакти, які можуть багато розповісти про історію міста. Такі речі не можна проводити без громадських слухань”, – розповів “Пошті”  Володимир Гірняк, член депутатської комісії землекористування міської ради. 

Торгівці з “Вернісажу” вже ознайомлені з проектами ухвал і побаченим не задоволені.  

“У цих документах нейтральне твердження, що якомусь ЛКП пропонують виділити три земельні ділянки на перехресті вул. Кривоноса – Замкова для створення ринку народних промислів. В ухвалі жодного слова про “Вернісаж”, але у пояснювальний записці, яка докладається до ухвали, написано, що це робиться з метою перенесення ринку “Вернісаж”, – розповів “Пошті” Юрій Ємельянов, голова правління  ГО Мистецький центр “Львівський вернісаж”.

Представник торгівців зауважує, що навіть якщо і хтось захоче забудувати площу Вічеву, то цього робити не можна, бо вона в зоні ЮНЕСКО. 

“У міській раді всі роблять великі очі і кажуть, що нічого про такі ініціативи про перенесення ринку не знають, але жоден начальник управління ніколи не буде готувати і підписувати документи, якщо не буде вказівки згори”, – вважає Юрій Ємельянов.

Торгівці “Вернісажу” вже звернулися з офіційними листами до міської та обласної рад, а також до київських чиновників із проханням не переносити сувенірний ринок. Продавці кажуть, що через зубожіння людей заробітки й так зменшилися. “Стало менше покупців. Велику конкуренцію нам роблять тепер ще й сувенірні магазини, які продають багато схожого краму”, – каже пан Ігор, який торгує на “Вернісажі”.

“Багато гостей міста знають про це місце. Ми знаходимося в центрі міста, де є добре сполучення. Якщо ринок перенесуть, то поки туристи дізнаються про нове місце, то пройде багато часу, а ми будемо втрачати клієнтів і гроші. Крім того, на вул. Кривоноса мало хто піде гуляти, бо це віддалене місце, туди треба буде йти спеціально”, – нарікає пані Ірина, яка продає вишивку.

Розмиті плани мерії 

У міській раді не заперечують того, що “Вернісаж” дійсно можуть перенести, але ніхто конкретно нічого не каже. Точно відомо, що в планах міських чиновників збудувати новий сувенірний ринок.  

КОМЕНТАР

Ілько Лемко, львовознавець:

- Люди завжди звикають до певного місця і іноді здається: якщо щось перенесуть, то це все. Наведу приклади з історії Львова. Колись від тилу театру ім. М. Заньковецької до пл. Теодора був величезний ринок, який перенесли до Краківського ринку. Тоді це було катастрофою, львів'яни казали що надто далеко, бо туди нічого не їде. Коли 1892 році збудували Галицький базар, то мешканці кінця проспекту Т. Шевченка просили мерію збудувати їм базар ближче, бо їм задалеко ходити. У топографії міста є багато стереотипів, коли щось вважається незамінним. В історії міста змінилося багато локацій базарів чи інших торгових місць. Я особисто не хотів би перенесення "Вернісажу". Але якщо його перенесуть, то доведеться звикнути до нового місця. В житті все змінюється, немає нічого стабільного раз і назавжди.

“Дійсно зараз готується проект ухвали  про надання земельної ділянки на вул. Кривоноса нашому комунальному підприємству, яке займається туризмом. І там чітко вказано, що ця ділянка надається для облаш­тування ринку з продажу сувенірів. Це питання пішло на комісію для обговорення і, звісно, розглядалася питання про перенесення ринку “Вернісаж”. Це питання про його перенесення вже років п’ять обговорюється. Зараз – це технічна частина, має бути ще кілька ухвал, потім проект на будівництво нового ринку. Там тільки паперової роботи на рік часу. А потім, звісно, буде громадське обговорення”, – розповів “Пошті” Михайло Бокало, начальник управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин  Львівської міської ради.    

Чиновник каже, що згодом, можливо, працюватиме одночасно й два ринки. 

“Ми ж не кажемо, що будемо вже зараз переносити “Вернісаж”. Нічого там не планується, має бути площа і все. Не буде такого що прийняли ухвалу і вигнали людей на новий ринок”, – каже Михайло Бокало.

Однак продавці сувенірного краму не в захваті. Кажуть, що на нове місце передбачено 13 соток землі і не всі там зможуть поміститися. Адже зараз свій крам люди розміщують на 25 сотках перед театром ім. М. Заньковецької.  

“Це не лише далеко від туристичних маршрутів, а також це місце не облаштоване. Виглядає так, що все робиться для того, щоб звільнити ділянку, де зараз “Вернісаж”, – каже Юрій Ємельянов і не заперечує, що якщо вийде порозумітися з міськими чиновниками, то найближчим часом торгівці сувенірами вийдуть на акції протесту.   

ДО ТЕМИ

Площа Вічева, де розташований “Вернісаж” знаходиться у Галицькому районі між вул. Сніжною та пл. Данила Галицького. У сучасному вигляді площа створена у 1980-х рр. через об’єднання вул. Вічевої з пл. Вічевою. Невелика площа виникла перед брамою монастиря бенедиктинок, утвореного в 1596 р. здавна називалась Бенедиктинською. 

Після ліквідації міських фортифікацій на поч. ХІХ ст. виникла вуличка Бенедиктинська, яка з’єднала пл. Бенедиктинську з пл. Дров’яної торговиці (тепер пл. Данила Галицького). З 1950 р. Бенедиктинські площа та вулиця стали називатись Вічевими. З 1990 р. Вічевою площею називається майдан між вул. Лесі Українки, Театральною та Низький Замок, на якому зараз розташований базар сувенірів та виробів ужиткового мистецтва – “Вернісаж”. Текст: lvivcenter.org

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4324 / 1.62MB / SQL:{query_count}